Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Červen 2014

Zoo Praha

17. června 2014 v 11:21 | Romi a Sabi |  Fotografie
Včera jsem měla volný den po pracovním víkendu, tak jsme jeli se Sabčou a jejím přítelem Martinem do pražské zoologické zahrady. Počasí super a zvířátka také:)

ZDE JE ODKAZ NA DALŠÍ FOTKY:


Horko snáší mozek velmi špatně

7. června 2014 v 20:44 | Hlavní stránka, žena, zdraví |  Zajímavosti
Díky dokonalé souhře termoregulačních mechanismů udržuje člověk více méně stálou teplotu v těle uložených orgánů. Centrem regulace je zadní část hypotalamu. Zde jsou neustále propočítávány hodnoty přicházející z centrálních termoreceptorů reagujících na teplo a chlad v přední části hypotalamu a samozřejmě také z periferních "stanic" umístěných v kůži.
Na signál "je příliš horko" tělo reaguje rozšířením podkožních cév. Nadbytečné teplo je tedy předáno do krve a s její pomocí přeneseno na povrch těla, kde jsou aktivovány potní žlázy a zahájen proces ochlazování odpařováním. Čím déle se tělo ochlazuje, tím pro mozek hůře.
"Jestliže je nutné posílat více krve do kůže, zbyde jí méně pro mozek. To má negativní vliv především na frontální lalok, tedy tu část, která kontroluje emoce a impulzivitu," vysvětluje neurolog MUDr. Martin Jan Stránský z Polikliniky na Národní v Praze.

"Krev samozřejmě chybí i dalším orgánům. Například srdce musí kvůli sníženému zásobování krví rychleji pumpovat, aby stačilo okysličit všechny buňky v těle. To vše má na člověka negativní fyzické i psychické dopady. Cítíme se unavení a pomaleji pracujeme, snáze se naštveme, pomaleji přemýšlíme a hůře se rozhodujeme. Častěji tak dochází k nedorozumění a ke konfliktům v práci i doma," dodává specialista.