Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Září 2011

Zemřel scenárista Jiří Hubač, tvůrce známých seriálů

27. září 2011 v 16:27 | Hlavní stránka- kultura |  Smutné zprávy
Ve věku 82 let zemřel v úterý dramatik a scenárista Jiří Hubač. České televizi, která o úmrtí informovala, to potvrdil jeho syn Ivan.
Jiří Hubač na archivním snímku ze srpna 2009


Jiří Hubač se narodil 27. Srpna 1929 v Praze. Vystudoval elektrotechnickou průmyslovku a v 50. letech se začal živit jako konstruktér. Poté se stal redaktorem časopisu Úřadu pro patenty a vynálezy Technická politika. V 60. a první polovině 70. let působil coby dramaturg a posléze vedoucí dramaturg Československé televize. Od roku 1974 byl na volné noze.
Dramatik, scenárista, spisovatel a dramaturg Jiří Hubač má na kontě desítky televizních her, seriálů, filmů, ale také divadelních her a literárních děl. Hned na začátku kariéry spolupracoval s Jaroslavem Dietlem a Iljou Prachařem na seriálu Tři chlapi v chalupě. Mezi jeho další dnes už kultovní počin patří seriál Sanitka. Z filmů, kterým propůjčil svůj rukopis, nelze opomenout snímky jako Ikarův pád, za nějž získal cenu UNDA na mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu, Tažní ptáci nebo Babí léto.
V 60. letech vydal Hubač novelu Neděle s Bardotovou, spolu se Slávkou Kopeckou napsal knihu Vladimír Menšík. V roce 2000 napsal libreto k muzikálu Johanka z Arku.
Za své dílo sklidil český umělec řadu ocenění. Za televizní inscenaci Dlouhý podzimní den získal v roce 1971 hlavní cenu na mezinárodním festivalu Zlatá Praha. Tuto cenu sklidil později ještě za inscenaci Zlaté maliny. Podobně triumfoval na festivalu v Sofii s inscenací Lístek do památníku.
V 90. letech obdržel cenu Trilobit a Cenu Vladislava Vančury. Při vyhlašování cen Týtý za rok 1999 byl zapsán do Dvorany slávy. V roce 2001 získal Českého lva za nejlepší scénář za rok 2001 za film Babí léto.
val

Jana Tesařová

27. září 2011 v 7:51 | Romi |  Autogramy
O autogramy učastníků pro hlavní role do muzikálu Robin Hood jsem si psala 25. 5. 2010 a dorazily 28. 5. 2010.


První mravenečník velký přišel na svět v olomoucké zoo

22. září 2011 v 9:15 | Hlavní stránka - Koktejl, FOTO: Zoo Olomouc |  Zajímavosti
Vůbec prvním mládětem mravenečníka velkého, které se narodilo v Česku, se může pochlubit Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce. Na svět přišlo 11. září. Zoo kvůli němu dočasně uzavřela jihoamerický pavilón, kde rodinka mravenečníků přebývá.
Mládě mravenečníka velkého se narodilo 11. září ve venkovním výběhu.

Zrzavý lachtan zůstal kvůli svému kurióznímu vzhledu opuštěný

20. září 2011 v 20:06 | Hlavní stránka - Koktejl, FOTO: fotobanka Profimedia |  Zajímavosti
Na Tulením ostrově v Kaspickém moři zachytil ruský fotograf velmi neobvyklého lachtana. Mládě se narodilo se zrzavou srstí, zastřenýma modrýma očima a mělo nápadně růžové ploutvovité končetiny. Jeho kolonie ho opustila a on zůstal napospas svému osudu.

České Budějovice č.3

18. září 2011 v 11:51 | Romi a Sabi |  Fotografie
Pokračování ze dne 2.7. 2011


Zemřela hvězda Velmi křehkých vztahů Zuzana Dřízhalová

16. září 2011 v 22:35 | tn.cz |  Smutné zprávy
Herečka Zuzana Dřízhalová zemřela v pátek odpoledne. Bylo jí 36 let. S rakovinou lymfatických uzlin bojovala několik let.
Zuzaně Dřízhalové selhaly vnitřní orgány. Kvůli zhoršujícímu se stavu ležela od začátku září na hematoonkologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Jednu ze svých posledních rolí si zahrála v seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde hraje bývalou manželku Saši Rašilova. "Se Zuzanou jsem se znal už z Velmi křehkých vztahů, naposledy jsme spolu před prázdninami točili Ordinaci v růžové zahradě, kde mi hrála bývalou manželku. Vůbec jsem netušil, že se jí nemoc vrátila. Nemluvila o tom. Nemám slov, je mi to strašně líto," řekl herec webu super.cz. Tyto díly se budou teprve vysílat.

Zuzana se proslavila především rolí Marcely Rubešové v seriálu Velmi křehké vztahy. Objevila se i v úspěšných seriálech Zdivočelá země a Četnické humoresky.

V nemocnici na kraji města po 20 letech si zahrála Elišku.

Zuzana Dřízhalová se narodila v roce 1975 v Praze. Absolvovala obor herectví na pražské DAMU. Byla členkou divadelního souboru Divadla Nablízko a hostovala v Národním divadle a Švandově divadle.

S manželem výtvarníkem a hercem Hynkem Dřízhalem vychovávali adoptované dítě.

Herečka společně s dalšími pacientkami založila před lety občanské sdružení Lymfom Help, to podporuje právě pacienty s onemocněním lymfatického systému. Nemocní se snaží motivovat ostatní pacienty, aby své praktické lékaře při potížích nutili k odbornějším vyšetřením, než je obvyklý odběr krve.

Zemřel režisér Otakar Vávra

16. září 2011 v 7:02 | Hlavní stránka- kultura |  Smutné zprávy
Ve věku 100 let zemřel ve čtvrtek režisér Otakar Vávra. Uvedl to Český rozhlas. Vávra natočil svůj první film před 80ti lety, založil na FAMU katedru režie a vychoval generace režisérů včetně představitelů československé nové vlny.
Otakar Vávra se svou knihou vzpomínek


Před více než měsícem podstoupil známý filmař operaci nohy v krčku, ze které se vzpamatovával v nemocnici na Homolce.
Vávra, který své významné narozeniny oslavil koncem února v pražském Mánesu a v červnu převzal za celoživotní přínos světové kinematografii Grand Prix mezinárodního festivalu ve Zlíně, si zlomil krček kosti stehenní při letním pobytu na chalupě.
Vávrova životní partnerka, režisérka Jitka Němcová před dvěma týdny sdělila, že operace dopadla dobře. Podotkla nicméně, že "náročný zákrok v tak vysokém věku je vždy rizikový".

Vychoval generace režisérů

Svůj první film natočil Vávra už před osmdesáti lety, poslední jeho režií byl v roce 2006 videoklip k jedné z písní pro DVD k albu Michala Horáčka a Petra Hapky Strážce plamene.
Po roce 1989 se režisérovi však nesplnil velký sen, když chtěl natočit příběh vraždy Jana Masaryka. Potřeboval na to 50 miliónů korun, které nesehnal. Své vzpomínky shrnul v knize Paměti aneb Moje filmové století, kterou představil právě při příležitosti svého kulatého životního výročí.
Za svého pedagogického působení na pražské FAMU, kde založil katedru režie, Vávra vychoval i generaci režisérů československé nové vlny. Napsal přes 80 scénářů a režíroval padesátku filmů. Nejen však poetickou Romanci pro křídlovku či existenciální Zlatou renetu, ale i snímky poplatné komunistické ideologii.
Právě to, že sbíral pocty za každého režimu, mu někteří vyčítají. Upozorňují na dvě trilogie - válečnou Dny zrady, Sokolovo a Osvobození Prahy a husitskou Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem, které tento držitel medaile Za zásluhy či Českého lva za dlouholetý přínos domácí kinematografii natočil.

Holčička našla na zahradě netknutou fosilii obřího měkkýše

14. září 2011 v 20:01 | Hlavní stránka - Koktejl, FOTO: fotobanka Profimedia |  Zajímavosti
Byla vybavená pouhou lopatičkou vhodnou spíše na pískoviště, než na provádění archeologických výkopů. Lopatička však byla tím, co pětiletá Emily Baldryová potřebovala k vykopání nesmírně vzácné 160 miliónů let staré zkameněliny, která ohromila celou Velkou Británii. Objevila ji již loni v březnu, teprve nyní však byla fosilie zrestaurována a představena veřejnosti.

Nález závidí malé dívce snad všichni profesionální archeologové.


České Budějovice č.2

13. září 2011 v 8:49 | Romi |  Fotografie
Pokračování ze dne 2.7. 2011

Ve dvorské zoo se narodilo mládě vzácné pralesní žirafy okapi

9. září 2011 v 9:06 | Hlavní stránka - cestování, Foto: fotobanka Profimedia |  Zajímavosti

Ve čtvrtek dvě hodiny po půlnoci se narodilo mládě vzácné pralesní žirafy okapi v zoologické zahradě ve Dvoře Králové. Tento druh žirafy chovají jako jediní v Česku, jedná se o jejich druhé narozené mládě. První žirafa okapi se v zoo narodila v září 2008. Informovala o tom mluvčí zoo Jana Myslivečková.

Vzácnou pralesní žirafu okapi chovají jen ve 13 zoologických v Evropě. Ilustrační foto

Okapi patří mezi sudokopytníky a přežvýkavce. Je to jediný žijící druh příbuzný žirafě a navíc jediný v současnosti žijící pozůstatek prastaré podčeledi krátkokrkých třetihorních žiraf. Okapi žijí v několika málo pralesních oblastech severovýchodní části Konga a jejich počet ve volné přírodě se odhaduje na 10 000 jedinců.

Spadlo letadlo s hokejisty Jaroslavle. Zahynuli i Marek, Rachůnek a Vašíček

7. září 2011 v 21:08 | Hlavní stránka - Zahraničí |  Smutné zprávy
V Rusku ve středu odpoledne havarovalo letadlo, na jehož palubě cestoval hokejový tým Lokomotiv Jaroslavl. Na palubě bylo 45 lidí, přežili pouze dva pasažéři. Podle informací agentů hráčů zemřeli i všichni tři čeští hokejisté, kteří v Jaroslavli působili - obránce Karel Rachůnek a útočníci Jan Marek a Josef Vašíček. Zahynul také slovenský útočník Pavol Demitra.

Trosky letounu Jak-42 v řece Volze nedaleko Jaroslavle, v němž zahynuli čeští hokejisté Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček


Josef Vašíček, Karel Rachůnek a Jan Marek


Zemřel textař Pavel Vrba

7. září 2011 v 21:00 | Hlavní stránka- kultura |  Smutné zprávy
Ve věku 73 let zemřel ve středu v Praze textař a básník Pavel Vrba. Byl autorem textů k hitům jako Osmý den či Jasná zpráva z repertoáru skupiny Olympic.

Textař a básník Pavel Vrba

Vrba získal za své písně mnoho cen (Bratislavská Lyra, Děčínská kotva), velmi známé jsou dodnes např. texty Kdybych já byl kovářem, Dáma při těle, Lampa, Most, Říkej mi či Jedeme dál.

Michal Kocourek

5. září 2011 v 7:59 Autogramy
O autogramy učastníku pro hlavní role do muzikálu Robin Hood jsem si psala 25. 5. 2010 a dorazily 28. 5. 2010.
Michal Kocourek byl dětská hvězda a zde byl jeden s hlavních porotců a hlavně producent divadla Kalich.