Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Červen 2010

Archeologové v Egyptě odkryli tunel k hrobce faraona Sethiho I.

30. června 2010 v 19:49 | www.hlavní stránka- Koktejl |  Zajímavosti
Egyptští archeologové odhalili poslední úsek nedokončeného tunelu, který vede k hrobce faraona Sethiho I. v Údolí králů u Luxoru (600 kilometrů na jih od Káhiry). Nedokončený tunel měl spojovat 3300 let starou faraonovu hrobku s tajným místem pohřbu, oznámil ve středu nejvyšší egyptský archeolog Zahí Havás.
egypt
Chrám Karnak v egyptském Luxoru. Ilustrační foto

Práce na odkrývání tunelu, který byl poprvé objeven už v roce 1817 italským dobrodruhem Giovannim Belzonim, trvaly tři roky. V chodbě dlouhé 174 metry byly objeveny figurky z různých materiálů, úlomky keramiky z 18. dynastie, maketa lodi, schody zdobené nápisy a dokonce i instrukce, jež tu pro dělníky nechal dávný architekt. "Zvedněte dveřní sloupek nahoru a průchod udělejte širší," nabádá jeden z pokynů na ozdobných dveřích do vedlejší chodby. Je psán hieratickým písmem (zjednodušenými hieroglyfy).
Všude v tunelu byly objeveny předběžné náčrty plánované výzdoby i nápisy. Je to první zcela odhalený tunel, jenž byl vyrubán ve skále v hloubce 98 metrů.
Sethi I. (vládl v letech 1314-1304 před naším letopočtem) patřil k zakladatelům 19. dynastie v období Nové říše. Proslavil se vojenskými výboji, posílením vlivu Egypta směrem na východ i západ a významná byla i jeho stavitelská činnost, například v Karnaku. Jeho hrobka vyniká barevnými malbami na zdech.
Otcem Sethiho I. byl Ramesse I. a synem naopak Ramesse II. Veliký, který je znám nejen výjimečně dlouhou vládou, ale i stavbou chrámů a kolosálních soch po celém Egyptě.
Podle Haváse nebyly ani tunel ani tajný hrob dokončeny kvůli předčasné faraonově smrti. Pravděpodobně se ale stal inspirací pro podobnou strukturu hrobky Ramesse II.
oddělovačVysokoškolačka jí každých 15 minut, ale váží jen 25 kilo

28. června 2010 v 18:20 | www.hlavní stránka- Koktejl |  Zajímavosti
Jednadvacetiletá Američanka Lizzie Velasquezová váží pouhých 25 kilogramů a má takřka nulovou hodnotu tuku v těle. Ačkoliv by se to tak mohlo na první pohled jevit, není anorektička. Jídla si dopřává každých 15 minut, její zdravotní stav to totiž vyžaduje. Na světě jsou známé pouze tři obdobné případy této choroby a lékaři netuší, jak s ní bojovat.
Lizzie
Lizzie Velasqueová toho spořádá hodně, na váze však nepřibírá.

Jakub Železný

27. června 2010 v 18:39 | Romi |  Autogramy
O autogramy moderátorů z ČT1 jsem si psala do redakce začátkem roku a přišli mi 10.2. 2010
David Železný

Lobelky

26. června 2010 v 17:19 | Romi |  Fotografie
Koupila jsem si malé sazeničky a takhle se mi rozrostly v truhlíku. Fotky nejsou kvalitní..je to foceno uvnitř bytu!
Lobelky

Největší masový hrob dinosaurů byl objeven na západě Kanady

25. června 2010 v 16:49 | www.hlavní stránka- * Hlavní stránka » * Věda a školy |  Zajímavosti
Na více než dvou čtverečních kilometrech objevili paleontologové tisíce 76 miliónů let starých zkamenělých kostí dinosaurů. Je to zatím největší známý masový hrob dinosaurů. Jde o ostatky především jediného druhu - býložravých a rohatých Centrosaurů. Pohybovali se v obrovském stádu, když je podle serveru LiveScience zastihla superbouře, která je všechny pohřbila na jediném místě.
Centrosaurus
Centrosaurus

Vladimír Bejval

24. června 2010 v 10:49 | Romi |  Autogramy
Určitě si všichni vzpomenou na blonďatého modrokého klučinu Jirku ve filmu Cesta do pravěku a nebo malého Ivánka v pohádce Pyšná princezna. Panu Vladimíru Bejvalovi jsem psala dopis 3.5. 2010 spolu se třemi fotkami. Bohužel se můj dopis asi zatoulal a nebo nedorazil zpět od pana Bejvala. Moje blogová kamarádka Redhead za mne napsala nový dopis, který poslala společně s mými novými fotkami 8.6. 2010. Podepsané fotky přišli 15.6. 2010. Na druhé straně fotek byli milé osobní vzkazy a pan Bejval přiložil malý lístek se svým telefoním číslem, abych zavolala zda podpisy přišli v pořádku. 
Jani moc ti děkuji za velkou ochotu :)
Vladimír Bejval

V Číně bylo nalezeno dosud neznámé zvíře, potvrdily testy DNA

23. června 2010 v 16:39 Zajímavosti
Neznámé zvíře, které bylo před časem nalezeno v Číně, zamotalo hlavu všem místním odborníkům, ani oni se totiž nemohli shodnout, o jaký druh šelmy jde. Ačkoli se zhruba metrové zvíře podobá kočce, lišce nebo cibetce, testy DNA prokázaly, že se jedná o dosud neznámý druh.
neznámé zvíře
Dosud neznámý zvířecí druh se nejvíce podobá cibetce.

Kdo chtěl být za první republiky in, šil u Podolské

22. června 2010 v 20:00 | www.hlavní stránka- Žena-styl |  Zajímavosti
Mít model od Hany Podolské byl za první republiky sen snad každé ženy. Hana Podolská bývala označována za českou Coco Chanel a její šaty, klobouky a pláště hrdě nosily ženy prezidentů, ministrů, či hvězdy filmového nebe. Salón Podolské opravdu udával tón československé módě a mezi jeho pravidelné zákaznice patřily např. Marie Baťová, Olga Scheinpflugová, Lída Baarová, nebo Hana Benešová.

Zemřel herec a dabér Vladimír Dlouhý

21. června 2010 v 19:39 | www.hlavní stránka- kultura |  Smutné zprávy
Po krátké těžké nemoci zemřel ve věku 52 let v neděli odpoledne v jedné z pražských nemocnic herec Vladimír Dlouhý. Oznámila to jeho rodina. V posledních týdnech měl velmi vážné zdravotní problémy se žaludkem.
Vladimír Dlouhý
oddělovač


Judr. Wilém Pruner

20. června 2010 v 17:09 | Romi |  Autogramy
Další prvorepubliková hvězda je pan Judr. Wilém Pruner, který se k filmu dostal přes známého a skvělého herce a režiséra pana Huga Haase v Lucerně baru, kam jako mladík patřící k pražské smetánce chodil pravidelně tančit. Hugo Haas ho obsadil do menší role malíře v komedii Děvčata nedejte se!(1937)
Hugo Haas jej znovu jako režisér obsadil do filmu BÍLÁ NEMOC (1937), kde hrál asistenta na klinice. Po Haasově boku se pak objevil jako exekutor v komedii SVĚT, KDE SE ŽEBRÁ (1938). Až na výjimky Pruner hrál převážně role movitých mladých mužů, jeho filmografie v sobě skrývá jak kultovní a legendární filmy, tak i zcela zapomenutá dílka pokleslé umělecké úrovně. Dobře zapamatovatelná je jeho postava septimána Pošusty v komedii CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE (1939), jedinou velkou roli dostal v dramatu KRÁLOVNA STŘÍBRNÝCH HOR (1939), tento film se však nedochoval. Menší role si zahrál po boku velkých hvězd (PACIENTKA DR. HEGLA, 1940; MINULOST JANY KOSINOVÉ, 1940; POZNEJ SVÉHO MUŽE, 1940). Poslední větší roli bankéřova syna Richarda ztvárnil v komedii ZLATÉ DNO (1942). Ke konci války začal ještě pracovat na filmu JENOM KROK (1945), jehož natáčení však bylo přerušeno zatčením představitele hlavní role, Oldřicha Nového.

Panu Judr. Wilému Prunerovi jsem poslala dopis + dvě fotografie 31.5. 2010. Podepsané mi dorazili 8.6. 2010. Na zadní straně napsal pár milých osobních vět:)
Judr. Wilém Pruner
Judr. Wilém Pruner

Sladké mámení z čerstvých jahod

19. června 2010 v 17:09 | pro ženy.cz Milena Bohatová |  Ovoce a zelenina
jahůdkové dobroty
Milujeme jahody! Stačí je trochu pocukrovat nebo vychlazené zalít smetanou. Nic proti tomu, ale zkusme ještě něco originálnějšího! Okouzlíme rodinu a všichni si pochutnáme.

Výstava s vypreparovanými těly zvířat se představila v Austrálii

18. června 2010 v 17:00 | www.hlavní stránka- Koktejl |  Zajímavosti
Světoznámá výstava Bodies, která se v roce 2007 objevila i v Čechách, má konkurenci v podobě vypreparovaných těl zvířat. Autorkou všech exponátů je Amanda Mathewsová a v současnosti se její výstava s názvem Amazing Bodies poprvé představuje v australském Melbourne. Umělkyně přitom využila stejné techniky jako Gunther von Hagens, který jako první přišel s metodu plastinace.
kůň
"Je to kontroverzní, ale zároveň i vzrušující a zábavné. Každý, kdo se zajímá o zvířata, biologii, o umění nebo i ten, kdo je jen zvědavý, jak těla zvířat skutečně fungují, by měl tuto výstavu navštívit. Někdo zůstane fascinovaný a jiní si budou dávat ruce přes oči při pohledu na všechny části těl a orgány," uvedl profesor university v Sydney Cris Remedios.

Jiří Zmožek

17. června 2010 v 19:29 | Romi |  Autogramy
O autogram známeho hudebního skladatele a zpěváka jsem si psala v únoru 2010 a dorazil mi přesně 9.2.2010
Jiří Zmožek

Nudličky s nivou

16. června 2010 v 16:59 | Romi |  Recepty
Ingredience:

500 g kuřecího nebo krůtího masa
100 g nivy
mletý bílý pepř( může být i černý)
sůl
tuk na opečení

Postup:

Maso nakrájíme na nudličky, osolíme a opepříme. Vložíme do rozehřátého tuku a častého míchání opékáme. Aby pustilo šťávu na chvilku přiklopíme pokličkou. Do již upečeného masa vmícháme nadrobenou nivu. Podáváme s bramborovými hranolky nebo rýží. Můžeme obložit plátky kompotovaných broskví nebo ananasu.
nudličky s nivou

Jeskyně v Arménii skrývala zřejmě nejstarší botu na světě i s tkaničkou

15. června 2010 v 20:19 | www.hlavní stránka- Koktejl |  Zajímavosti
Milovníky módy by bota stará více než 5 500 let příliš neoslovila, ale svou kvalitou by možná překonala leckterou současnou obuv. Ačkoli byla vyrobená před tisíci lety, drží pohromadě, a dokonce je i velice zachovalá. Archeologové se proto zpočátku domnívali, že nebude starší než 700 let.
nejstarší bota
Unikátní nalezená bota ve velikosti 34 je vyrobena z hovězí kůže a z vrchu ji po celé délce spojuje kožený řemínek, který plnil úlohu tkaničky. Odborníci si dosud nejsou zcela jisti, zda tráva, kterou byla bota vycpaná, sloužila k jejímu vytvarování či ji měla vysušit.
Podle archeologů bota mohla patřit ženě, která byla pohřbena v jeskyni během tajemných rituálů. Jeskyně ukrývala i další poklady v podobě džbánů se zbytky ječmene, pšenice a meruněk, dále také tři nádoby, z nichž do každé byla umístěna lebka dítěte.
"Původně jsme si mysleli, že bota a ostatní předměty budou staré maximálně 700 let, protože byly ve velmi dobrém stavu. Byli jsme nadšení, když jsme zjistili, že bota pochází z období 3 500 let před naším letopočtem," řekl profesor z univerzity College Cork Ron Pinhasi.

Bota pocházela z okraje oblasti úrodného půlměšíce

Podobné boty nosili zemědělci žijící v horách arménské provincie Vayotz Tzor na hranici se současným Tureckem a Íránem. Oblast se nacházela na okraji tzv. úrodného půlměsíce, kolem něhož se rodila první města a farmy.
"Nemůžeme s určitostí říct, zda bota patřila ženě či muži, ale vzhledem k malé velikosti je pravděpodobné, že ji nosila žena," uvedl Pinhasi.

Ovčí trus zachoval předměty v dobrém stavu

V jeskyni bylo sucho a chladno, bota i ostatní předměty se navíc nacházely pod silnou vrstvou ovčího trusu, to vše dopomohlo k zachovalosti všech nálezů.
Dosud nejstarší boty se našly v jeskyni v americkém Missouri, šlo o sandály vyrobené z rostlin, ty však byly o několik set let mladší než jejich kožená předchůdkyně z Arménie.

Petr Vondráček

14. června 2010 v 18:59 | Romi |  Autogramy
O autogramy protagonistů zábavné soutěže Hádej kdo jsem jsem psala letos v únoru a přišel mi 9.2.2010 jen podpis  fešáka moderátora a muzikanta  Petra Vondráčka:)
Petr Vondráček

Krize už dorazila

13. června 2010 v 17:19 | Romi |  Fotografie
Dnes po obědě mě  dcerka volá, abych se podívala z okna obývacího pokoje. A co nevidím. Dvě ženské se hrabou v kontejneru a přebírají vyhozené bedýnky ovoce a zeleniny kterou v nedalekém krámku prodávají vietnamští obchodníci. Voňavé pivoňky mohou i léčit

13. června 2010 v 7:39 | www.hlavní stránka- bydlení-zahrada |  Květiny
Pivoňky patří k významným zahradním trvalkám a okrasným keřům, jsou to oblíbené květinové královny jara. Jejich pěstování ale zcela snadné není.
Pivoňky
Pivoňka dřevitá, Paeonia suffruticosa 'ZI LOU LAN'


Kultura pivoněk má tisíciletou tradici a tyto nádherné rostliny se těšily velkému zájmu v Číně, Japonsku a později také v Evropě. Sbírky pivoněk je možné u nás navštívit například v Průhonicích, v Botanické zahradě hl. m. Prahy, nebo v arboretu MZLU v Brně v době jejich květu.

Citáty o ztrátě a smrti

12. června 2010 v 11:39 Citáty

 Když padá děšť a mě bolí srdce, ty budeš vždy kolem, tohle vím jistě

 Ti, které milujeme, nás nikdy neopustí. Vždycky je najdeme v srdci.

Bolest nad ztrátou druhého člověka je snesitelnější, když člověk ví, že sám už nebude dlouho žít.

Smrti nikdo nemůže uniknout, avšak zbabělý útěk před smrtí je horší než sama smrt.

Smrt je hrozná pro ty, jimž všechno končí s životem, ne však pro ty, jejichž sláva je nesmrtelná.

Smrt je společná každému věku.

Na útěku je smrt hanebná, ve vítězství slavná.

Odevšad totiž vede do podsvětí stejně dlouhá cesta.

Smrt je ze všeho to poslední.

Člověku je někdy lehčí umřít za svoje zásady, než podle nich žít.

Je nejisté, kde tě čeká smrt, a tak ji očekávej všude.

Popel vše srovná; nerovni se rodíme, rovni umíráme.

Co je smrt? Konec nebo přechod?

Celý lidský život není nic jiného než cesta k smrti.

Do stáří jsem se staral o to, abych dobře žil, ve stáří o to, abych dobře umřel.

Špatně bude žít, kdo nebude umět dobře zemřít.

Ustavičně se bát smrti je krutější než umřít.

Umíráme horší, než jsme se narodili. Je to chyba naše, nikoliv přírody.

Nikdo neumírá příliš brzy, protože neměl žít déle, než žil.

Kde jsou mrtví? Tam kde nenarození.
oddělovač

Ruměnice pospolná a spol.

11. června 2010 v 8:00 | Romi |  Fotografie
Včera ráno cestou na hřbitov jsem si vzala foťák, protože jsou tam ti červení broučci.. A máky kolem cest.
ploštice