Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Únor 2010

Hajničky si možná na jaře najdou cestu i do vaší zahrady

28. února 2010 v 16:19 | www.novinky.cz bydlení zahrada |  Květiny
Domovem hajniček jsou listnaté i smíšené lesy, háje, světlé křoviny, meze a louky. Jsou drobné a ke květu většinou využívají časného jara, aby stihly dostatek světla ještě před tím, než se stromy plně obalí novým olistěním. Máme-li zahradu poblíž, je docela možné, že si i k nám najdou cestu.
Květy sasanky hajní (Anemone nemorosa) se za chladného a pochmurného počasí uzavírají.


Někdy jen nakrátko, jindy se v zahradě usadí natrvalo. Tak nebo tak - zahrada s nimi bude vypadat zajímavěji a mnohem přirozeněji.

Pučící zahrádka

27. února 2010 v 16:19 | Romi |  Fotografie
Po 1/2 15hodině jsme se šli podívat jak to vypadá na zahrádce. Sníh, který celou zahrádku pokrýval před týdnem roztál. Bylo krásně, sluníčko svítilo a hřálo.
A konečně jsem mohla vyfotit pučící květinky a stromky.


Kosmetické mýty. Nevěřte hloupým pověrám!

26. února 2010 v 8:09 | Pro ženy.cz |  Mýty a pověry
Nejíte čokoládu, protože "přispívá" k akné? Kondicionér používáte pečlivě po každém mytí, i když vám mastí vlasy, a bojíte se, že když se oholíte, chloupky porostou jako o závod? Neřiďte se vším, co slyšíte, a odhalte nejrozšířenější kosmetické pověry!

Napovídá se toho hodně, ale co je skutečně pravda? Přestože se odborníci ve svých názorech často rozcházejí, v následujících tvrzeních mají jasno. I přestože jste je určitě slyšela, jsou to naprosté výmysly!

Citron je skvělý k bělení zubů
Ano, citron je opravdu účinný, co se bělení týče, ale rozhodně ho nepoužívejte na zuby! Kyselina citronová totiž poškozuje zubní sklovinu. Lepším způsobem pro vylepšení úsměvu je smíchání zažívací sody s vodou. Tou můžete zuby čistit i několikrát týdně, aniž byste jim uškodili. Citron ale nezatracujte, výborně bělí flíčky na pleti i rukou.

V Beskydech sčítají rysy, vlky a medvědy

25. února 2010 v 15:49 | www.novinky.cz cestování |  Zajímavosti
Do sčítání šelem v Beskydech se ve čtvrtek pustili pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy z Rožnova pod Radhoštěm. Z poznatků pracovníků CHKO Beskydy vyplývá, že v Beskydech nyní žije patnáct až 20 rysů, dvě smečky po třech až pěti kusech vlků a asi pět medvědů. Tyto velké šelmy jsou v České republice celoročně chráněny.
V Beskydech dnes žije 15-20 kusů rysa.


"Sčítání probíhá každý rok již od roku 1985. Sledujeme výskyt tří druhů velkých šelem, a to rysa ostrovida, vlka obecného a medvěda hnědého," informovala zooložka CHKO Beskydy Dana Bartošová.
Do sčítání šelem v těžko přístupných zasněžených terénech Beskyd se vedle pracovníků Správy CHKO zapojí profesionální i dobrovolní strážci, ochránci přírody, studenti a dobrovolníci Hnutí Duha.
"Nepředpokládáme, že by se počty šelem ve sledovaných odlehlých oblastech dramaticky měnily. Šelmy mají obsazeny své lokality, v nichž se jich více neuživí. Sledujeme, jestli nedošlo k nějaké expanzi do dosud nenavštívených oblastí a podobně," sdělila Bartošová.

Velké šelmy nejsou lidem hrozbou

Pokud se počty některých šelem v Beskydech zvýší, zvířata si hledají jiná teritoria. "Pokud migrují, míří zejména na západ do Hostýnských a Vizovických vrchů, nebo na jih do oblasti Bílých Karpat. Přes Libavou pak mohou najít cestu do Jeseníků," popsala Bartošová.
Velké šelmy v Beskydech nejsou pro lidi vážnou hrozbou, vyskytují se případy napadení hospodářských zvířat na pastvinách. "Na to, kolik je takto v Beskydech chovaných zvířat jsou však škody minimální," uvedl Bartošová.
K poslednímu známému většímu útoku šelem došlo vloni v červenci na louce u Vizovic na Zlínsku. Šelmy tam usmrtily tři berany a čtyři jehňata. Mrtvá zvířata nesla stopy tržných poranění, podle odborníků je asi napadli vlci. K útoku došlo na odlehlé pastvině obklopené lesem, kde zůstávaly ovce v noci bez dozoru. Vlci se tam mohli zatoulat přes zalesněný horský hřeben.

Nepřemožitelná Martina Sáblíková vybojovala zlato i na pětce!

25. února 2010 v 8:09 | sport.cz |  Zajímavosti
Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala na olympijských hrách ve Vancouveru svou druhou zlatou a celkově třetí medaili, když nenašla přemožitelku na trati 5000 metrů. Se ztrátou 48 setin vybojovala stříbro Stephanie Beckertová z Německa a bronz získala domácí Kanaďanka Clara Hughesová.
Unavená, ale šťastná. Rychlobruslařka Martina Sáblíková se raduje z druhé zlaté olympijské medaile.


Nejúspěšnější česká reprezentantka na zimních olympijských hrách ve Vancouveru triumfovala už na trati 3000 metrů a bronz získala na dráze dlouhé 1500 metrů. Stala se tak nejúspěšnější českou sportovkyní v historii zimních her. Sáblíková vyhrála i přesto, že se celý den necítila dobře. Ráno nešla kvůli bolestem v krku a nachlazení ani na rozbruslení.
Na rozdíl od tříkilometrové trati, na níž startovala ve čtvrté rozjížďce od konce a musela čekat na výsledky svých soupeřek, obstarala společně se zkušenou Němkou Danielou Anschützovou-Thomsovou finále závodu. Bezprostředně po dojezdu tak mohla s bolestivou grimasou vyčerpání slavit své druhé zlato.Doktor od jezera hrochů

23. února 2010 v 17:59 Autogramy
Dnes jsem dostala velkou obálku a v ní byla podpisová karta s podpisy skvělých lidiček jako režisér Zdeněk Troška, jeho pomocný režisér Marek Kališ, umělecký maskér Bobo Sobotka a naše výborné herečky Eva Holubová, Zuzana Slavíková, Sandra Pogodová a jako bonus zpěvák Petr Kolář. Autogramy pro mne získala Evelin, která se zůčastnila této akce ve čtvrtek 18.2. 2010. http://evelin-hvezdy.blog.cz/1002/autogramiada-k-filmu-doktor-od-jezera-hrochu

Pro zvětšení klikněte na obrázek!


Nepečený dort s ovocem

22. února 2010 v 18:29 | Romi |  Recepty
Ingredience:

4 banány
500 g jahod
5-6 kelímků zakysané smetany po 200 g
50 g instantního kakaa (granka)
4-6 sáčků vanilkového cukru
1- 2 sáčky dětských piškotů po 120 g
lískové oříšky na ozdobení


Postup:

Banány oloupeme a nakrájíme na kolečka. Jahody očistíme a nakrájíme na plátky. Část jahod si dáme stranou na závěrečné ozdobení dortu.
Jeden nebo dva kelímky zakysané smetany ochutíme kakaem. Zbylé kelímky smícháme s vanilkovým cukrem. Na dno dortové formy naskládáme piškoty, těsně jeden vedle druhého.
Potřeme je vrstvou vanilkové smetany a poklademe jahodami. Na ně opět naneseme vanilkovou smetanu a rozložíme piškoty. Potřeme kakaovou zakysanou smetanou, na kterou rozložíme nakrájené banány. Ty poté opět potřeme kakaovou smetanou. Celý postup opakujeme dokud nezpracujeme všechny suroviny.
Hotový dort uložíme do chladničky, nejméně na 24 hodin. Ze ztuhlého dortu sejmeme formu. Povrch ozdobíme nasekanými oříšky a zbylými jahodami.

Celý dort
Po rozkrojení


Helena Růžičková, Jiří Růžička, Karel Gult

21. února 2010 v 14:59 | Romi |  Autogramy
Našla jsem ve svém památníčku drahocené podpisy paní Helenky Růžičkové, jejího syna Jirky Růžičky a zpěváka pana Karla Gulta z 1.5. 1982.


ANNO 2009 ovládla Ulice

21. února 2010 v 8:49 Zajímavosti
Letošní předávání cen ANNO se neslo v duchu veleúspěšného formátu Česko Slovenská SuperStar. Ostřílený moderátor Leoš Mareš provedl diváky v sále i u televizních obrazovek slavnostním galavečerem, jeho osobitý humor balancoval na hraně korektnosti a několikrát lehce zaskočil samotné oceněné.


Francie koupila rukopis memoárů Casanovy

19. února 2010 v 16:00 | www.novinky.cz kultura |  Zajímavosti
Rukopis memoárů legendárního svůdce žen Giovanniho Giacoma Casanovy Histoire de ma vie (Příběh mého života), které autor napsal ve francouzštině v severočeském Duchcově, získal od vydavatelské rodiny Brockhaus ze západoněmeckého Wiesbadenu francouzský stát.
Casanovův rukopis


Ministr kultury Frédéric Mitterrand ve čtvrtek podepsal v Paříží příslušnou kupní smlouvu, cenu transakce však žádná ze stran nezveřejnila. Média ale spekulují, že se zřejmě jedná o nejdražší prodej rukopisu v historii. Podle expertů bude cena mnohem vyšší než 3,6 miliónu eur (92,2 mil. Kč), za které před dvěma lety změnily majitele manuskripty francouzského básníka a prozaika Andrého Bretona.
"(Casanovovy) Manuskripty byly dosud naším vlastnictvím. Chtěl jsem, aby k nim veřejnost získala přístup," prohlásil za prodávající stranu Hubertus Brockhaus. "Jsem rád, že mohu toto dílo světové literatury předat (francouzské) Národní knihovně," dodal.
Mitterrand prozradil, že francouzský stát získal rukopis o 3700 nesvázaných stranách s pomocí jistého mecenáše, který si přál zůstat v anonymitě.
Casanova psal svá díla ve francouzském jazyce, údajně proto, že byl ve světě daleko rozšířenějším než jeho rodná italština. V roce 1798, kdy cítil blížící se smrt, svěřil autor memoáry svému synovci Carlovi Angiolinimu. Jeho děti pak v roce 1821 prodaly dílo vydavatelství Brockhaus, které tehdy sídlilo v Lipsku. Po druhé světové válce vydavatelská rodina přesídlila do Wiesbadenu a vzala s sebou i Casanovův rukopis.

Tvarohový hoblinkový koláč

18. února 2010 v 17:09 | Romi |  Recepty
Ingredience:

400 g hladké mouky
100 g cukru krupice
1/2 prášku do pečiva
2 lžíce kakaa
250 g másla

Na náplň:

1 kg tvarohu ( 4 vaničky zeleného nebo červeného)
300 g cukru krupice
4 vejce ( pozor bílky šlehat zvlášť)
vanilkový cukr


Postup:

Z předepsaných ingrediencí zpracujeme těsto a dáme ho do ledničky na 1 hodinu. (To těsto je takové drolivé, ale dohromady jsem ho dala) Poté 2/3 těsta rozdrobíme rukou nebo nastrouháme na vymazaný a vysypaný plech nebo s pečícím papírem. Na těsto dáme náplň z tvarohu, do něhož jsme vmíchali cukr, vanilkový cukr, žloutky a sníh z bílků a nahoru nastrouháme nebo rozdrobíme v ruce zbytek těsta. Pečeme asi 30 minut.


V Transylvánii žili trpasličí dinosauři

18. února 2010 v 8:19 | www.novinky.cz- Kokteil |  Zajímavosti
Když maďarský baron Franz Nopcsa tvrdil, že jeho sestra v roce 1895 našla na jejich panství kosti "minidinosaurů", všichni si mysleli, že je to jen další transylvánský mýtus. Mýlili se. Nová studie potvrdila existenci trpasličích dinosaurů a navíc vysvětlila, proč k této miniaturizaci došlo.
Toto území v rumunském vnitrozemí vypadalo v pozdní křídě (před 98-65 milióny let) úplně jinak. Zdá se, že malý růst postihl jen některé z místních dinosaurů, uvádí server Discovery News.
"Ostatní živočichové, kteří tu s dinosaury žili - ryby, žáby, želvy, pterosauři, ptáci, ještěrky, hadi i savci -, byli stejně o hodně menší, než dinosauři. Zatím jsme nezjistili, že by dosahovali menšího vzrůstu, než jejich příbuzní na pevnině," řekl vedoucí autor studie Michael Benton.
Benton a jeho tým z University of Bristol provedli zatím nejrozsáhlejší výzkum kosterních pozůstatků dinosaurů na ostrově Hateg. A opravdu se ukázalo, že přinejmenším čtyři druhy byly o hodně menší, než jejich kontinentální příbuzní.

Dnes by to byli obři

Například Magyarosaurus dorůstal velikosti pěti až šesti metrů. To nám sice může připadat úctyhodné, ale v porovnání s jinými sauropody, třeba Argentinosaurem, který dosahoval délky 25 metrů, to byl drobeček.
Další "minidinosaurus", který tu žil, byl Telmatosaurus. Dorůstal čtyř metrů, takže byl skoro o polovinu menší, než jeho příbuzní. A takových druhů zde zřejmě žilo mnoho.

Rychnovské muzeum hraček vystavuje unikátní panenky i stavebnice

17. února 2010 v 8:29 | www.novinky.cz cestování
Unikátní historické panenky, cínové vojáčky, ale i stavebnice, miniaturní parní stroje či pokojíčky pro panenky vystavují v Muzeu hraček v Rychnově nad Kněžnou. Chloubou muzea, které nabízí pohled na hračky z let 1880 až 1980, je 120 centimetrů vysoká panenka vyrobená kolem roku 1890.
Krásná panenka s porcelánovou hlavičkou má ohebné všechny klouby, včetně zápěstních či loketních. "Panenka byla vyrobená na zakázku pro trojici sester, které žily samotné ve společné domácnosti. Panenka jim určitě naplnila život, protože za několik let jí pořídily překrásnou výbavu," řekla sběratelka Miroslava Pecháčková.
V obřím kufru se dochovaly například noční úbor s čepečkem či šaty na převlečení, spodní prádlo včetně korzetu či botičky.
Chloubou Muzea hraček v Rychnově nad Kněžnou je panenka vysoká 120 centimetrů vyrobená kolem roku 1890. Unikátní panenka s porcelánovou hlavičkou má ohebné všechny klouby, včetně zápěstních či loketních.


Zita Kabátová

16. února 2010 v 15:49 | Romi |  Autogramy
Díky skvělému a ochotnému příteli jsem majitelkou pro mě velmi cenného autogramu naší stále milé a krásné dámy, herecké legendy paní Zitušky Kabátové. Autogram je podepsaný dne 12.2. 2010 a dnes mi dorazil:)

Tuňáková pomazánka se sýrem

15. února 2010 v 15:49 | Romi |  Recepty
Ingredience:

1 plechovka odkapaného tuńáka v oleji
1/2 cibule
4 lžíce majonézy
15 g nastrouhaného tvrdého sýra( třeba eidamu)
4 lžíce bílého jogurtu
pepř
sůl

V misce smícháme všechny přísady, dochutíme solí a pepřem a mažeme na tmavý chléb a jiné pečivo dle chuti.


Martina Sáblíková má zlato hned z první trati!

15. února 2010 v 8:50 | sport.cz |  Zajímavosti

Velké napětí panovalo v neděli před půlnocí v českých domácnostech, ale především pak v richmondské hale. Tam totiž jela trať 3000 metrů Martina Sáblíková. A dařilo se jí opravdu skvěle. Zajela čas 4:02,53, tedy traťový rekord. Pak ale následovaly nekonečné minuty čekání na to, zda ji některá ze šesti závodnic, které jely po ní, nepředjede.
Ve chvíli, kdy byly na trati poslední dvě závodnice, bylo na rychlobruslařce ze Žďáru nad Sávou vidět, že téměř nedýchá. Po dojetí Holanďanky Ireen Wustové a Němky Daniely Anschutzové vypukla obrovská radost. Martina Sáblíková vzala českou vlajku a rozběhla se s ní po hale. Následoval ji také její trenér Petr Novák. Ten splnil svůj slib, který dal již před dvanácti lety, tedy že jednou vychová olympijského vítěze či vítězku.

"Závod úžasný. Martina jela, jak byla s trenérem domluvená, předvedla skvělý výkon. Byla jsem strašně nervózní, sledovala jsem každý její krok," popisovala po dojetí tréninková parťačka Sáblíkové Karolína Erbanová, za kterou čerstvá olympijská vítězka s vlajkou také běžela a dlouze se spolu objaly.

"Jsem strašně šťastná, je to neuvěřitelné a nevím, co mám říct," řekla chvíli po závodě Sáblíková. "Kolo před cílem jsem byla už docela hotová a snažila se s tím bojovat," dodala druhá Češka v historii země, která vybojovala olympijské zlato.

Spolu s nimi se v hale radovala také celá řada českých fanoušků, mezi nimiž nechyběli český premiér Jan Fischer, predseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek či hokejisté Jaromír Jágr a Patrik Eliáš.
"Musím poděkovat všem tady. Moc mi pomohli, už před závodem tady byla cítit obrovská podpora," reagovala Sáblíková.

Na stupně vítězů se pak společně s Martinou Sáblíkovou postavily druhá Němka Stephanie Beckertová a bronzová Kanaďanka Kristina Grovesová.


Bonnie Bianco & Pierre Cosso - Stay

14. února 2010 v 15:09 | You tube

U Labe

13. února 2010 v 15:19 | Romi |  Fotografie
Zbyla nám doma půlka krájeného chleba, tak jsme po obědě vyrazili k Labi nakrmit labutě, kachny a lysky.


Nejromantičtější názvy českých měst podle čtenářů Novinek

12. února 2010 v 14:59 | www.novinky.cz cestování |  Zajímavosti
Nejen v zahraničí je možné najít města s romantickými názvy. I v Česku se dá valentýnská oslava pojmout jako návštěva osady, vesnice, či městečka s názvem, který k lásce vybízí. A není to jen Milostín, kam mohou zamilovaní posílat svá valentýnská přání. Čtenáři Novinek zaslali mnoho tipů na takové zamilované výlety.
V zapadlé obci Laškov se to ale musí laškovat


Nejvíce názvů českých vesniček se pojí s milováním. A tak se například mezi Benešovem a Vlašimí nachází vesnička Milovanice. Malá vesnice ve východních Čechách se zase jmenuje Milovy a nachází se asi 15km od Města Polička v okrese Svitavy. U Klatov lze najít obec Milence, u obce Kladky pak Milkov, nedaleko Lysé nad Labem jsou to Milovice, malou obec se stejným názvem mají také u Mikulova na Jižní Moravě.
Romantickými názvy se honosí obec Rozkoš v okrese Znojmo, u Bečova nad Teplou je pak Krásno a na Rakovnicku pak Drahouš.
Čtenářka Kateřina Sedlická zaslala mailem dokonce návod pro všechny zamilované. Nejkratší cestu do "vsi zamilovaných" podle ní mají obyvatelé Mladé Boleslavi - ves Láskov mají hned za humny. "Někomu by se naopak mohla hodit Cukrovna v Železných horách a cvrlikajícím by jistě přišla vhod Broučkova lhota u Tábora". Obyvatelé na Rokycansku se podle ní mohou vydat do Holoubkova, či Medového Újezdu.
"Ti, co tuší staroslovanský základ slova "kochaný" - milovaný, mohou s úspěchem využít ke své zamilované pouti všechny Kochánky, Kochánov a Kochánovice," napsala Kateřina Sedlická. Z Libáně (o. Jičín) je to pak jen kousek do Milkovic.
Pro zamilované je pak ideální návštěva Ráje, který je hned dvakrát na Kokořínsku a také u Golčova Jeníkova a v Karviné.
Láska zasáhla i do názvu města Lásenice u Jindřichova Hradce, či obce Holáska. A rozverné myšlenky jistě napadají obyvatele Laškova nedaleko Olomouce.
Drsnější nátury pak mohou navštívit Pičín a Kozičín v okrese Příbram, nebo dokonce osadu Šukačku, která je asi 2 km západně od Javorné na Šumavě.