Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Leden 2010

Nový přírůstek

31. ledna 2010 v 15:59 | Romi |  Fotografie
Tak jsem si v Lidlu koupila novou Orchidej. Doufám, že vydrží a nezahyne!


Simona Stašová

29. ledna 2010 v 17:19 | Romi |  Autogramy
Skvělé herečce Simoně Stašové jsem si psala na email v březnu a foto s autogramem dorazilo 8.9. 2009

Perníkový štrúdl s povidly

28. ledna 2010 v 14:39 | Romi |  Recepty
Ingredience:

300 g hladké mouky
200 g cukru moučky
1 sáček kypřícího príšku do perníku
1 lžíce kakaa
2 vejce
2 lžíce rumu 2 lžíce tekutého medu
4 lžíce mléka

Na náplň:
300 g povidel
100 g oloupaných mandlí


Postup:

Mouku prosijte s moučkovým cukrem, kypřícím práškem a kakaem na vál. Přidejte jedno vejce, rum, med a mléko. Vypracujte vláčné těsto, které nechte asi hodinu odležet.
Odleželé těsto rozdělte na polovinu a z každé vyválejte plát silný zhruba 4 mm. Z okraje plátu vykrájejte 8 ks lístečků nebo jiných tvarů a dejte si je prozatím stranou. Plát potřete polovinou povidel a posypejte polovinou nasekaných nebo plátkových mandlí.
Naplněné těsto srolujte, okraje přitiskněte k sobě a závin přendejte na plech s pečícím papírem. Povrch potřete zbylým vejcem a ozdobte vykrojenými tvary, které také potřete vejcem. Stejným způsobem připravte i druhý štrúdl. Pečte v předehřáté troubě při 180 stupních přibližně 30 minut.

Po upečení na plechu
Nákrájené kousky na talířku

Solná lampa

27. ledna 2010 v 14:59 | Romi |  Zajímavosti
Máme doma dvě. To je jedna z nich.
Solné lampy jsou vyrobené ze solných krystalů, které se těží v hloubce okolo 1000 m pod povrchem země v dolech v Polsku a Himalájích. Krystaly jsou staré okolo 250 milionů let, vznikaly tedy v době, kdy se po naší planetě procházeli pravěká zvířata. Každá lampa je originálem, neboť její tvar není nijak upravován. Výroba lamp probíhá výhradně ručně, nepoužívají se žádné chemické látky.
Lampy se umísťují libovolně v místnosti. Působí příznivě na organismus člověka i bez rozsvícení, neboť solné krystaly ionizují vzduch. Rozsvícením se účinky zvětšují. Vhodné je dávat solné lampy do místností a kanceláří, kde jsou počítače či jiné elektromagnetické spotřebiče. Lampy mají také schopnost snižovat negativní účinky některých geopatogenních zón.
Léčivé účinky na tělo:
Má aktivující a posilující účinky na látkovou výměnu a nervový systém. Uvolňuje dýchací cesty a posiluje krevní oběh. Je velmi důležitá na aktivaci svalové hmoty a na funkci srdce a nervů. Sůl je životně důležitá. Harmonizuje celkový minerální obsah v těle.
Blahodárné působení lampy můžeme pozorovat u astmatiků a alergiků, kde se častým pohybem v místnosti s lampou stabilizuje a upravuje jejich zdravotní stav k lepšímu. Lampa účinně působí i na průběh rýmy, nachlazení, zánětu průdušek a dalších plicních onemocnění. Zklidňuje dýchání, urychluje léčení a zmírňuje nepříjemné projevy nemoci. Nemalou úlohu hraje i barevné vyzařování krystalu, které příznivě působí na harmonizaci čaker ( nejvíce tří spodních).
Lampu je vhodné umístit i do dětského pokoje nebo do ložnice, její světlo uklidňuje a navozuje zdravé usínání nebo do meditačního koutku, kde podpoří správné naladění a uvolnění.

Primula acaulis

26. ledna 2010 v 17:09 | Romi |  Fotografie
Včera mi mamka koupila jarní kytičky i s krásným košíčkem které známe pod názvy Prvosenka, Petrklíč, Primulka..
Já si koupila malé Narcisky, ale ještě nekvetou.

Kam zmizely dětské herecké hvězdy

26. ledna 2010 v 13:59 | www.novinky.cz |  Zajímavosti
Jako děti zazářily na filmovém plátně a snily o tom, že budou herci i v dospělosti. Osud tomu ale chtěl jinak. Mařenku z Arabely, Tomáše z filmu Páni kluci a Barču ze seriálu My všichni školou povinní zavál úplně jinam.
Mařenka s kamarádem Honzíkem - Ondřejem Kepkou - byli v seriálu Arabela svědky mnoha kouzel.

Přišla na svět v den, kdy do Prahy vtrhly sovětské tanky. "V porodnici hořelo a máma se mnou musela jít rovnou z porodního sálu do úkrytu. Možná to ale byla předzvěst toho, že můj život bude bouřlivý a plný změn," říká mi dětská herečka známá hlavně ze seriálu My všichni školou povinní.

Saláty

25. ledna 2010 v 16:40 | Pro ženy.cz |  Zajímavosti
Leden - nejvyšší čas rychle doplnit vitaminy, abychom lépe vzdorovaly zimnímu nečasu. Dokud nám bude chybět sluníčko, pokusíme se energii tělu dodat vhodnými potravinami, třeba ozdravnými saláty.
Na nutný přísun zdraví pamatovala už lidová kuchyně. V předjaří se nechával "napučet" hrách, který se krátce opekl a konzumoval. Tahle slavná pučálka má své opodstatnění. Naklíčením se totiž v semenech (hrách, čočka, fazole) probouzí nový život, takže v nich stoupá obsah vitaminů skupiny B, A, C, E. Semena vydají sílu nové rostliny a chrání nás před jarní únavou.

Jak si napěstovat výhonky
Fazole, hrách nebo čočku namočte přes noc do velkého množství vody. Ráno vodu slijte a luštěniny přendejte do porcelánové misky, zakryjte utěrkou a pečlivě převažte. Na utěrku položte vařečku a přes ni talíř. Nechte stát v pokojové teplotě a dvakrát denně luštěninu zalijte vlažnou vodou přes utěrku a zamíchejte krouživým pohybem. Pátý den jsou dost dlouhé výhonky k okamžité konzumaci. V nejhorším chvíli vydrží v šuplíku ledničky.

Vepřové nudličky na plackách

24. ledna 2010 v 11:49 | Romi |  Recepty
Ingredience:

500 g brambor
1 vejce
hladkou mouku
sůl a pepř
400 g vepřového masa( kýty)
2-3 stroužky česneku
1 cibuli
1 pórek
2-3 ks čerstvých žampionů
3 lžíce plnotučné hořčice
3 lžíce kečupu
olej

Postup:

Maso nakrájíme na nudličky. Pečeme na pánvi s olejem. Přidáme cibuli, pórek nakrájené na plátky. Osolíme opepříme. Přidáme nakrájené žampiony. Když vše trošku změkne tak přidáme hořčici a kečup a necháme dále vařit. Podléváme troškou vody, aby se pokrm nepřipaloval k pánvi. Dusíme do měkka!

Placky:
Brambory nastrouhejte, osolte, opepřete, vmíchejte vejce a hladkou mouku. Na oleji upečte malé placičky.


Drahé kameny

23. ledna 2010 v 16:00 | Pro ženy.cz -Milena Bohatová |  Zajímavosti
Drahé kameny okouzlují svou krásou, ale nejen to, po staletí se věří, že nás chrání a léčí. Tak třeba, věděla jste, že malachit chrání miminka a děti, že popudlivosti vás zbaví ametyst anebo že před zlými sny vás ochrání granát? Co pálí v životě vás? Najděte si svůj kámen a buďte šťastná, zdravá a třeba i těhotná!

Kouzelná moc kamenů
Ano, je to tak, barevné kameny, které se výrazně odlišují od běžné šedi, poutají pozornost. Alchymie a astrologie na jejich moc spoléhaly odjakživa a i v léčitelství se používají už dlouhá staletí. Vždy se vycházelo z barvy. Podle legend bílé kameny ochraňují oči a v Itálii se jimi chránil dům před blesky. Červené kameny v barvě krve (rubín) sloužily k zastavení krvácení a léčení ran. Černé kameny zabraňují uhranutí a účinkují proti melancholii, zatímco zelené zvyšují úrodnost a plodnost. Asi už vás nepřekvapí, že žluté kameny chrání proti žloutence a žlučníkovým onemocněním, fialové zase zažehnávají křeče a dokonce prý "způsobují" lásku k rodičům.
Letem drahokamenným světem:
Achát - Prodlužuje život, získává sympatie - úspěch, chrání miminko v břiše matky, usnadňuje porod a přeje umělcům. (barevná odrůda: pestrá kresba hnědé, červené, bílé, rezavé, žluté, oranžové, fialové, černé i mechově zelené; na fotce)

Kvetou

22. ledna 2010 v 14:19 | Romi |  Fotografie
Vloni v červenci jsem dostala k narozeninám své dvě první orchideje. Myslela jsem si, že mi zahynou. Na radu jsem ostřihla té růžovo fialové výhonky. Jeden z nich má pupeny a jeden vyrostl úplně nový. Ta bílá kvete sama na jiném a další výhonek roste.

Tady je focena v prosinci 2009 kdy pučela.
Zde v plném květu
A zde je orchidej od sestry

ČT natočí pokračování seriálu Sanitka

22. ledna 2010 v 8:19 | www.novinky.cz kultura |  Zajímavosti
Legendární seriál Sanitka, který právě vysílá Česká televize, se v dohledné době dočká pokračování. Autor původních dílů, scenárista a dramatik Jiří Hubač, který dlouho odmítal poskytnout autorská práva k dalším dílům, souhlasil s převodem autorských prav na svého syna Ivana. Informoval o tom ve čtvrtek tiskový mluvčí České televize Ladislav Šticha.Jaromír Hanzlík, představitel lékaře Vojtěcha Jandery na křtu DVD seriálu Sanitka, který se konal v květnu 2007 v pražském kině MAT.


"Ivan Hubač začíná psát scénář. Předpokládá, že příběh bude rozvíjet osudy hrdinů z první řady. Zároveň se předpokládá, že budou osloveni herci, kteří tam hráli a kteří jsou ještě mezi živými," řekl Šticha.
Uvedl, že se počítá například s hlavní rolí pro Jaromíra Hanzlíka, který ztvárnil hlavní roli doktora Vojtěcha Jandery. Bude však záležet na podmínkách. "Pokud například nároky herců na honorář nebudou tak vysoké, že bychom si to nemohli dovolit," poznamenal mluvčí.

Diváci si o pokračování Sanitky píší

Podle Štichy Česká televize tak vyhoví přání mnoha diváků, kteří si o pokračování populárního seriálu píší. Generální ředitel Jiří Janeček udělí v této souvislosti několikaměsíční neplacené volno Ivanu Hubačovi, který v současné době zastává funkci šéfdramaturga Centra dramatické, divadelní a hudební tvorby.
"Sanitka II se bude odehrávat v současnosti a podkladem pro dramatické ztvárnění jsou z valné většiny skutečné případy z každodenní praxe pražské záchranné služby. S řadou postav z původní Sanitky se diváci setkají i v nových dílech, v nichž budou rozvíjeny jak jejich profesní, tak privátní osudy," uvedl podle tiskové zprávy Hubač.

Trhák normalizační televize

Jedenáctidílný televizní seriál Sanitka, který před čtvrtstoletím natočil režisér Jiří Adamec a jehož první díl se na obrazovkách objevil 25. listopadu 1984, patřil spolu s Nemocnicí na kraji města k nejoblíbenějším pořadům normalizační Československé televize. Osudy doktora Vojtěcha Jandery a pražské záchranky od 50. do 70. let ovšem lákají diváky k obrazovkám dosud. Oceňují herecké výkony, povedený scénář i dobovou atmosféru.
V povědomí diváků se také usadila titulní píseň Můj čas Petra a Pavla Ormových, kterou s textem Zdeňka Borovce nazpívali tehdy populární Hana Zagorová, Stanislav Hložek a Petr Kotvald.
Hvězdné bylo i herecké obsazení seriálu. Mimo Hanzlíka se představili Josef Vinklář nebo Jiří Bartoška. Zajímavý je také pro poměrně věrnou rekonstrukcí vývoje na pražské záchranné službě na začátku druhé poloviny 20. století. Seriál láká diváky k obrazovkám i v současné době a dobře si vede i na DVD.

REKLAMY

21. ledna 2010 v 17:50 REKLAMY
ZNOVU OBNOVUJI RUBRIKU REKLAMY!

Gorila Kijivu z pražské zoo čeká třetí mládě

21. ledna 2010 v 11:19 | www.novinky.cz- Kokteil |  Zajímavosti
Gorila Kijivu čeká třetí mládě. Narození sourozence Moji a Tatua se čeká v březnu či dubnu. Ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek plánuje přímý přenos z porodu na internetu.
Gorila Kijivu se svým prvním mládětem, samicí Mojou

Gorilí slečna Moja, první potomek Kijivu, oslavila v prosinci páté narozeniny. Samice porodila ještě jedno mládě, sameček Tatu se narodil v pražské zahradě v červnu roku 2007.
Pražské gorily patří k poddruhu goril nížinných. Kijivu do Prahy přišla v rámci mezinárodního chovného programu z australského Sydney, otce Tatua, Richarda, zoo získala z Británie.
Gorily v trojském areálu obývají rekonstruovaný pavilon. Mohou využívat travnatý výběh s kmeny na šplhání, od návštěvníků je odděluje jenom potok. Za nevlídného počasí jsou ve vnitřní ubikaci, oddělené od lidí tlustým neprůstřelným sklem.

V Alexandrii objevili chrám kočičí bohyně se 600 sochami

20. ledna 2010 v 15:19 | www. novinky cz. - zahraničí |  Zajímavosti
Ohromný nález se podařil archeologům v egyptské Alexandrii. Na ploše 60 krát 15 metrů odhalili někdejší chrám královny Bereníké, manželky Ptolemaia III. V chrámu bylo 600 soch a sošek zobrazujících především kočičí bohyni Bastet.
Jedna ze stovek soch, které egyptští archeologové objevili v alexandrijském chrámu.

Šéf úřadu pro památky Dolního Egypta Mohamed Abdel Maksúd v úterý oznámil, že chrám byl objeven na pozemku alexandrijských bezpečnostních složek a na jeho odkrývání se podílel zkušený osmnáctičlenný tým. "Velké množství soch zpodobňujících bohyni Bastet nasvědčuje, že chrám byl zasvěcen právě jí," uvedl Maksúd.
Chrám byl založen během vlády královny Bereníké, ženy Ptolemaia III., někdy v letech 246 až 222 před naším letopočtem. Jde o první chrám zasvěcený kočičí bohyni, který byl v Alexandrii nalezen.
Bastet byla původně zobrazována v podobě lva, který ochraňuje faraona během bitev. Avšak s nástupem makedonské dynastie Ptolemaiovských vládců byla Bastet více připodobňována řecké bohyni lovu Artemis a převládlo její zobrazování v podobě kočky. Také se jí říkalo měsíční bohyně.
Chrám byl později zapomenut a značně poškozen, když se stal zdrojem stavebního kamene. Nález chrámu má podle archeologů možná i širší význam a je příslibem dalších nálezů. Vědci si totiž myslí, že byl součástí královské čtvrti starověké Alexandrie.

Rychlá bublanina

19. ledna 2010 v 14:39 | Romi |  Recepty


Ingredience:

350 g hladké mouky
200 g cukru krupice
60 g oleje
jeden prášek do pečiva
2 vejce
1/4 l mléka
cukr moučka na posypání
ovoce dle výběru

Postup:

Všechny suroviny smícháme vařečkou, vlijeme na plech s pečícím papírem a na vrch těsta klademe kousky nebo plátky ovoce. Pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů. Po vychladnutí vyklepneme a posypeme moučkovým cukrem.

Cesta zasněženým městem..

17. ledna 2010 v 16:09 | Romi |  Fotografie
Po obědě jsme se s dcerou vydali na cestu naším zasněženým městem směr hřbitov.
Vyfotila jsem si šípky na keři.

Králíček

16. ledna 2010 v 15:49 | Romi |  Fotografie
To je náš domácí mazlíček králíček Mrkvička alias Mrkvísek. Narodil se 5.4. 2000. To znamená, že mu letos bude 10 let. Moc se nechtěl fotit!

Pleťové masky z ledničky. Ušetříte!

16. ledna 2010 v 9:09 | Pro ženy.cz-Milena Bohatová |  Zajímavosti
Dokonalá pleť na obličeji, krku a dekoltu je dar od přírody. Těm, které ho získaly méně, nezbývá než vyživující, zkrášlující a osvěžující látky dodat "násilím". Naše rada ale zní: Nekupujte drahé kosmetické přípravky, naučte se využívat přírodní zdroje. Jsou levné a potřebné ingredience máte vždy po ruce - ve vaší lednici!

Ať už zvolíte ovocné, zeleninové či bylinkové kúry, jednoznačně k této chvilce péče patří soustředění a relax, což je možná podstatnější než odstranit nějaký ten pupínek. Navíc námi doporučené dobrůtky na tváři přímo lákají k mlsání, tak pozor na linii!

Péče o tělo je rituál
Antická civilizace dbala stejnou měrou na kulturu ducha i těla. Starověcí Řekové rozvíjeli filozofii krásy a celkového zdraví. Například Hippokrates se zabýval studiem dermatologie (pokožky) a doporučoval správnou stravu, cvičení, koupele a masáže pro zlepšení tělesného zdraví čili pěstování krásy. Římané z péče o tělo udělali vyloženě rituál. V antickém Římě vznikaly první knihy o kosmetice s recepty pro odbarvování i barvení a pomádování vlasů, proti vzniku vrásek, návody na líčení. Teprve později se kosmetika stala průmyslem, který produkuje stále nové produkty, za které můžete utrácet. Trh se zahustil a jako v mnoha odvětvích - vracíme se k přírodě.

Jak hubnout a co jíst ve 30, 40, 50?!

15. ledna 2010 v 13:40 | Pro ženy.cz |  Zajímavosti
Pustily jste se se mnou do urputného boje za lepší postavu a zdravější styl života. Každá jsme ovšem z "jiného těsta" a co zvládne třicátnice, není správné pro ženu zralého věku. Takže, jak bychom měly podle odborníků postupovat ve třiceti, čtyřiceti nebo padesáti?
Věk 30 let
Jak jste na tom pohybově: Podle mého trenéra Michala Šubra se ve třiceti letech nemusíte v pohybu omezovat. Tělo je v plné síle a kondici. Největším škůdcem třicátnic je pohodlnost. "Dost často se stává, že ženy začnou cvičit až v momentu, kdy je za 5 minut 12, a dohánějí to, co by už měly mít zažité," upozorňuje trenér. Už nám také není dvacet, tělo začíná stárnout. "Je to jedna z poslední možností udělat něco pro sebe s dokonalým výsledkem," dodává Michal.

Využijte veškerou možnost pohybu a nemyslete jen na problémové partie. Můžete zkusit cvičit v posilovně, běhat, aerobik, tančit, dělat bojové sporty, jezdit na kole, plavat atd. Pokuste se udělat si z pohybu zvyk. Když není čas, alespoň choďte, protahujte se, sportujte se svými dětmi (lyže, brusle, míčové hry...), a to vše obden. Nezapomeňte ovšem na relax. Dopřejte si třeba masáž, saunu, očistnou kúru, whirlpoolku apod. Zkrátka hýčkání je povoleno v jakémkoli množství! :)
Jak jste na tom s jídlem: Co se týče jídelníčku, často píšete, že nechcete vařit pro sebe a pro rodinu zvlášť. Přesně! Vařte zdravěji pro všechny! Pokud se vaše děti naučí jíst zdravě, nebudou muset řešit váhu nikdy. Nemusíte přestat jíst všechno "nezdravé", ale omezujte a nahrazujte např. bílou mouku celozrnnou půl napůl, přidejte tmavé pečivo, zkuste nové přílohy (kuskus, jáhly, pohanku...), ke všemu dejte pár kousků zeleniny apod.

Praktické rady pro ženy po třicítce (od výživového poradce P. Fořta

Přestaňte každý den pít "café latté"
  • Nezapomínejte na pravidelné zdravé jídlo
  • Nezapíjejte čerstvý zeleninový salát kávou s mlékem
  • Nezapomínejte pravidelně jíst jednoduché pokrmy
  • Vyhýbejte se pizze a kynutým sladkostem (koblihy) a italským těstovinám zapečeným se sýrem a smetanou
  • Chipsy raději nahraďte semínky všeho druhu
  • Namísto polévaných "zdravých" müsli tyčinek si dejte trochu ovoce, případně palačinku s džemem nebo celozrnnou bagetu s cottage