Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Prosinec 2009

Šťastný nový rok 2010

30. prosince 2009 v 18:30 | Romi
Nastane poslední den v roce 2009, který byl pro mnohé šťastným a pro někoho smutným. Já vám všem ze srdce přeji, aby rok 2010 přinesl vám i vaším rodinám jen samé zdraví, štěstí a lásku. Bez zdraví je život hodně těžký a od zdraví se vše odvíjí, štěstí - to potřebuje v životě každý z nás, někdo více, jiný méně, ale potřebujeme, aby štěstí při nás stálo. Láska - žít bez lásky se nedá, nebo dá, ale život bez lásky nestojí za nic.
Tak ať máte zdravíčka, štěstíčka a lásky v novém roce 2010 vrchovatě, sluníčko v duši a úsměv ať vás provází a náladu nic nezkazí.

O půlnoci připíjím na vaše zdraví!

Silvestr přinese částečné zatmění "modrého úplňku"

29. prosince 2009 v 18:49 | www.novinky.cz- Kokteil |  Zajímavosti
Třináctý úplněk roku a druhý úplněk letošního prosince připadne přímo na poslední noc letošního kalendářního roku. A úplněk to bude výjimečný nejen svým pořadovým číslem, ale také svou barvou a faktem, že ho pro pozorovatele z Evropy, Afriky, Asie a Austrálie částečně zastíní samotná Země.
Právě částečné zatmění dodá úplňku zvláštní modrý nádech. Přitom termín Blue Moon neboli modrý měsíc pochází z angličtiny a označuje se tím jakýkoli třináctý úplněk v roce, k tomuto jevu dochází jednou za dva až tři roky a nejedná se o žádný mystický úkaz.
Země však letos navíc během třináctého úplňku zastíní jen maličký kousek jižního srpku měsíce a dodá mu namodralý stín, takže pojem Blue Moon - modrý měsíc - získá podstatu svého jména.
Při vrcholu zatmění podle astronomů bude patrné skutečné ztemnění jeho povrchu.

Monika Absolonová

29. prosince 2009 v 17:19 | Romi |  Autogramy
O autogram jsem si psala na email někdy v dubnu a přišel mi 22.7.2009

Nejmenší betlém na světě se vejde na špendlíkovou hlavičku

29. prosince 2009 v 8:19 | www.novinky.cz vánoce |  Zajímavosti
Italský umělec Aldo Caliro vytvořil na hlavičce špendlíku nejmenší betlém na světě. Má vše - panenku Marii, Josefa, anděla i Ježíška v jesličkách. Celý se přitom vejde na hlavičku špendlíku.
Špendlík zabodl Caliro do kousku sametu a obklopil ho několika diamanty. Vytesané figurky ručně namaloval štětcem z jediného chlupu sobola. Neapolský umělec teď podle agentury Ananova doufá, že se mu podaří betlém dostat do Guinessovy knihy rekordů.
"Byl to kus práce. Začal jsem tím, že jsem vytvořil betlém na zrnku čočky, a pak na zrnku kávy, abych se trochu procvičil. Když mi to začalo trochu jít, začal jsem pracovat na hlavičce špendlíku. Jsem na to moc hrdý," říká Caliro.


Zemřel herec Jaroslav Moučka

28. prosince 2009 v 15:29 | www.novinky.cz kultura |  Smutné zprávy
Ve věku 86 let zemřel v sobotu herec Jaroslav Moučka, který přes 40 let působil v Divadle na Vinohradech. V pondělí to oznámilo divadlo.

Otec byl obchodní cestující a matka švadlena. Jaroslav Moučka se učil kamnářem, pekařem, knihkupcem a nakonec úspěšně strojním zámečníkem a soustružníkem. Jednou zaskočil u ochotníků a chytil se. Po ochotnických začátcích v Jihlavě nastoupil Jaroslav Moučka v roce 1945 v Horáckém divadle Jihlava jako inspicient s hereckou povinností.

Ve stejných funkcích byl v sezóně 1946-47 v divadle v Kladně, v roce 1947 se stal hercem v Olomouci. V sezóně 1949-50 byl členem Národního divadla, kam odešel za Jindřichem Honzlem. Dostával však málo hereckých příležitostí, proto odešel v roce 1950 do Gottwaldova. Od roku 1953 do roku 1994 byl Jaroslav Moučka členem Divadla Na Vinohradech, kde si zahrál 145 rolí.

Připomeňme si alespoň Jana Husa, Bláhu v Paličově dceři, myslivce v Pleskotově inscenaci Babičky, Jílkova Silvestra, Colase Breugnona v dramatizaci Rollandova románu Dobrý člověk ještě žije, hejtmana v Revizorovi. Už jeho první kroky na jevišti napovídaly, že bude mít blíže k rolím charakterním a komediálním než k milovníkům.


Motta

28. prosince 2009 v 9:09 | www.novinky.cz horoskopy |  Citáty
Chuť roste úměrně době strávené čekáním

Někteří lidé lžou a lichotí, protože mají za pravdivé to, co hlásá přítomnost

Než začneš bít psa, zjisti si napřed, kdo je jeho pán

Pesimista je člověk, který postaven před dvě zla, vybere si obě

Spravedlnost je, když si můžeme dělat co chceme

Z toho, co prospívá, vše může též uškodit

Směj se od srdce a budeš vypadat o deset let mladší

Opatrní zřídkakdy bloudí

Láska je lék proti násilí a nástrahám světa

Důvěra a láska musí chodit spolu

Mládí je krásné, stáří pohodlné

Nic nestačí tomu, komu je málo to, co stačí

Dobrá paměť je základem přátelství, ale zkázou lásky

Muž a žena naznají takový hněv, aby přetrval celou noc

Není poznat, co kdo jí; ale je dobře vidět, jaké kdo nosí oblečení

Hněv se nepřekonává hněvem, ale láskou

V harmonické rodině raší štěstí samo od sebe

Zbavit se jedné neřesti je tak dobré jako získat deset ctností

To, co je blízko ohně, se spálí první

Je těžké být šťastný a nebudit přitom závistBílí nosorožci z Česka jsou v Keni spokojeni

27. prosince 2009 v 9:59 | www.novinky.cz domácí |  Zajímavosti
Aklimatizace severních bílých nosorožců, samců Sudána a Suni i samic Nájin a Fatu probíhá zatím v Keni výborně. Spokojeni tak jsou nejen Dana Holečková, ředitelka Zoo Dvůr Králové, hlavní veterinář zoo Jiří Váhala a Přemysl Rabas ze záchranných projektů, kteří nosorožce doprovázeli a jsou jim stále nablízku, ale i odborníci ze spolupracujících světových organizací. Zprávy z Keni zprostředkovala Jana Myslivečková, vedoucí vzdělávání a marketingu Zoo Dvůr Králové.
"Postupně a pozvolna proběhne adaptace na krmení a život v buši - během několika měsíců se zvířata na střídačku budou učit chodit do velkého přírodního výběhu za plot s elektrickými ohradníky.


Zimní polévky na zahřátí

26. prosince 2009 v 19:59 | Pro ženy.cz |  Zajímavosti
Rtuť teploměru se pohybuje okolo nuly... Co vás spolehlivě zahřeje, když se vrátíte promrzlí domů ze sváteční procházky? Talíř teplé polévky! A ty naše navíc dodají vašemu tělu spoustu potřebných vitaminů.
Už naše babičky moc dobře věděly, jak jsou polévky zdravé a znaly jejich blahodárné účinky. Nejen na tělo, ale i na duši. Silný slepičí vývar se nosil šestinedělce, aby opět nabrala sílu po porodu, podával se i dětem při nejrůznějších onemocněních. Při chřipce nebo nachlazení totiž talíř horké polévky uvolní hleny a posílí organismus. Polévka vám pomůže i v případě, že máte ucpaný nos, pocit plnosti nebo jste unavení. Polévka prostě umí zázraky. A co je na tom všem nejlepší - polévky nejsou nijak extra kalorické, takže se nemusíte bát, že byste po nich přibrali. A navíc dodržíte denní pitný režim. Tak dobrou chuť!

Tradiční barvy Vánoc

25. prosince 2009 v 17:09 | Pro ženy.cz |  Svátky
Zelená, červená a zlatá či stříbrná - to jsou tradiční vánoční barvy, které volí při výzdobě interiérů a stromků mnoho domácností. Ale... i vánoční dekorace má své trendy! Jaké budou slušet vašemu bytu, stromečku a svátečnímu stolu?

Co znamenají:

Červená - barva lásky a tepla domova symbolizuje krev, která byla prolita pro boží lásku.
Zelená - barva stromku a chvojí, znamená také naději.
Fialová - je liturgická barva adventu, proto se často objevuje na věncích, ale i při výzdobě stolu nebo stromku. Ovšem pozor, třetí adventní víkend, který jsme měli, je výjimkou, patří mu totiž růžová barva!
Bílá a stříbrná - odkazují na sněhové vločky, ale zároveň jsou to barvy nevinnosti a čistoty právě narozeného dítěte.
Zlatá - zatímco během roku je dobrá se této barvě vyhýbat, protože v nevelkém množství působí dost kýčovitě, Vánoce jsou opakem! V tento čas totiž navozuje slavnostní a romantickou atmosféru.

Stromky našich předků zdobilo dřevo, sklo, sláma a vosk

25. prosince 2009 v 8:29 | www.novinky.cz vánoce |  Svátky
Tradice vánočních stromečků přišla do českých zemí na přelomu 18. a 19. století nejspíše ze sousedního Bavorska. Nejprve se rozšířila v městském prostředí a mezi bohatšími lidmi. Na venkově měli čeští sedláci dlouho jen tradiční betlém.
Stromeček ozdobený ve staročeském stylu je v oblibě stále.


Vánoční stromky se nejprve zdobily cukrovím a ozdobami z perníku nebo dřeva. V polovině 19. století se rozšířily foukané skleněné koule. Byly pochopitelně drahé a patřily mezi luxusní zboží. Uvnitř byly ozdoby plněné voskem a stříbřené, povrch zdobily často až křiklavé barvy. Platilo - čím pestřejší, tím lepší. Centrem nejslavnějších výrobců skleněných vánočních ozdob bylo durynské městečko Lauscha.
Po první světové válce se objevila novinka v podobě ozdob z tvrdého kartonu, které byly polepené tzv. balotinou, tedy drobnými skleněnými korálky o průměru kolem jednoho milimetru. Balotina se zdobila anilinovými barvami.
Do třicátých let minulého století se do Československa vánoční ozdoby dovážely. Od roku 1933 se však naše země postupně stala v tomto směru soběstačnou. Později bylo Československo dokonce i významným vývozcem.

Plastové ozdoby se hitem nestaly

V šedesátých letech se začaly objevovat ozdoby z plastu, nikdy však nedosáhly skutečné popularity.
V sedmdesátých letech byly v Československu oblíbené řetězy. Mnozí si ještě pamatují také tehdy populární »vánoční třepení«, úzké proužky celofánu, kterými se stromek posypal na závěr.
Osmdesátá léta se nesla především ve znamení elektrických světýlek a lucerniček.
V devadesátých letech se silně projevil odklon od techniky a nechuť k přezdobenému blýskavému stromku. Trendem byl návrat k tradicím. Prodávaly se ozdoby slaměné či dřevěné, které vytvářely »staročeskou« náladu.
V současnosti usilují Češi podle statistik obchodníků o jednotný design vánočního stromku. Oblíbené jsou sady ozdob, kdy jsou řetězy, koule i další ozdoby laděné v jednom odstínu i stylu. Stále častěji také přemýšlíme o tom, jak stromek »zapadne« do interiéru bytu. Jsme ochotni věšet na stromek i plastové ozdoby. Ale jen tehdy, když věrně napodobují tradiční sklo.


Sváteční oblečení nejen pro Štědrý večer

24. prosince 2009 v 14:49 | www.novinky.cz-Žena |  Móda
Na Štědrý večer se těší celá rodina. Jde o slavnostní okamžik, pro který je třeba zvolit odpovídající oblečení.
Pro ženy se nabízejí společenské krátké šaty, sukně či kalhoty v kombinaci se zajímavými halenkami. Nadčasový střih lze využít i opakovaně.

Zaspívej si z Ozzákem písničku rolníci!!!

24. prosince 2009 v 14:39 Pro pobavení
Rolníci, rolníci, kdopak vám dal hlas?
Stromy, koule, rohlíci, vožerem se zas.
Hvězda nad betlí, vosel u jeslí,
zlatý prase poránu ti to vykreslí!
Houby záleží, jestli nasněží,
zavoláme Ježicha, ať nám naježí!

Rolníci, rolníci, kdopak vám dal hlas?
Byl to kašpar veliký nebo dědek mráz?
Rolníci, rolníci, co to zvoní v nich?
Stromy, koule, rohlíci, váno
ce a lííííh.


Zemřela herečka Milena Dvorská

23. prosince 2009 v 11:39 | www.novinky.cz kultura |  Smutné zprávy
Představitelka princezny Marušky ze slavné pohádky Byl jednou jeden král Milena Dvorská v úterý zemřela ve svém bytě v Praze. Bylo jí 71 let. Novinkám to potvrdila ředitelka Divadelní společnosti Háta Olga Želenská.

Vánoční přání vám všem

21. prosince 2009 v 14:59 | Romi
Rok se s rokem sešel a jsou tu opět vánoční svátky- krásné, tajemné, očekávané...
Vůně jehličí, světla svíček a cukroví, to vše patří k těmto dnům, stejně jako sváteční atmosféra a vlídné slovo. To aby byly vánoce pokojné záleží na nás a na našem okolí. Pokud jsme sami spokojeni a nešíříme kolem sebe neklid a nervozitu, je spokojené i naše okolí, rodina. Samozřejmně i v nás se někdy nahromadí strach, pocit bezmoci a třeba i mnoho lítosti.( Bohužel jak je tomu u mě..) Rada z pohádky: Dělání, dělání...Znáte to. Co ovlivnit můžeme, je krása našich domovů, čistota a klidný Štědrý večer, kdy jsme rádi, že máme jeden druhého. Vánoce jsou také proto, aby lidé měli k sobě blíž a nazapoměli ani na ty méně šťastné. Dnešní svět není jenom o radosti a bohatství. Jsou lidé osamělí, opuštěné děti, nemocní, bez domova a bez práce. Jsou to pejsci v útulku a mrznoucí ptáčci.
Ale dost melancholie!


TAK AŤ TY VAŠE VÁNOCE JSOU ŠŤASTNÉ A VESELÉ, SPOKOJENÉ, BOHATÉ A POHODOVÉ S LÁSKOU PROŽITÉ!

Ve 32 letech zemřela americká herečka Brittany Murphyová

21. prosince 2009 v 8:39 | www.novinky.cz kultura |  Smutné zprávy

Ve věku pouhých 32 let v neděli v Los Angeles zemřela americká filmová herečka Brittany Murphyová. Oznámil to list Los Angeles Times. Příčinou úmrtí byl údajně srdeční záchvat.Nemocnice Cedars-Sinai, kam byla převezena ze svého domu v Beverly Hills, ale příčinu smrti nepotvrdila.
Brittany Murphy byla jednou z nejvyhledávanějších a nejangažovanějších mladých hereček Hollywoodu. Z řady úspěšných snímků můžeme jmenovat: Malý černý deník (Little Black Book, 2004, r. ), Holky z lepší společnosti (Uptown Girls, 2003, r. ), Líbánky (Just Married, 2003, r. , hr. Ashton Kutcher) a 8 Mile (2002, r. , hr. Eminem), Ďáblova čísla (Devil's Arithmetic, 1999, hr. Kirsten Dunst) a Na nepřátelské půdě (Common Ground, 2000).

Dalšími filmy jsou Kluci v mém životě (Riding in Cars with Boys, 2001, r. Penny Marschall, hr. Drew Barrymore), Neříkej ani slovo (Don't Say A Word, 2001, r. Gary Fleder, hr. Michael Douglas), Letní vzplanutí (Summer Catch, 2001), Krása na zabití (Drop Dead Gorgeous, 1999), Tatík Hill a spol. (King of the Hill, 1997, r. Chudl Sheetz, Mike Judge), Šílená jízda (Drive, 1997, r. Steve Wang), Phoenix (1998, r. Danny Cannon).
Předloni se provdala za scénáristu a režiséra Simona Monjacka.Vánoční hvězda: Tuhle péči potřebuje!

20. prosince 2009 v 18:09 | Pro ženy.cz |  Květiny
Je ten pravý čas, kdy se na našich stolech kromě tradičních adventních věnců objeví i Euphorbia pulcherima, vánoční hvězda. Po přinesení z obchodu bude krásná s bohatými listy. Co ale dělat, aby tak nádherná zůstala i na Vánoce a její listy neopadaly?

Pravděpodobnost, že nám letos vánoční hvězda opadá, je o něco menší než v minulých letech. A to díky počasí. Tato rostlina je velmi citlivá na mráz. A začátek jejího konce si většinou způsobíme už cestou z obchodu. V tomto období se zpravidla pohybují teploty pod nulou a hvězda i na kratičké cestě k autu může namrznout. "Pokud se to stane, druhý den má listy povadlé, jako kdyby nebyla celé týdny zalitá, a ty začnou postupně opadávat," vysvětluje floristka Vlasta Černá Rypáčková.
Rada: Namrznutí jde předejít tím, že ji zabalíme do několika vrstev papíru. Musíme být při tom ale opatrní, protože listy hvězdy jsou poměrně křehké a snadno bychom je ulámali nebo polámali.

Vánoční zvyky plné poetiky

19. prosince 2009 v 17:29 | www.novinky.cz vánoce |  Svátky
Vánoční svátky byly v minulosti úzce spjaty s řadou kouzel a zvyků, které měly lidem ukázat, co je v nadcházejícím roce čeká. I dnes mnoho z nás rozkrojí o Štědrém večeru jablko a hledá hvězdičku, nebo pod talířem se štědrovečerní večeří objeví kapří šupinu.
Od zvyků, které k vánocům patřily v minulosti, sice nastal odklon, přesto si každá rodina nějakou tradici uchovala. Scházejí se celé rodiny, chodí se na procházku, zapalují se svíčky na hřbitově, zpívají se vánoční koledy apod. Tradicí je i bramborový salát s kaprem, vánoční cukroví a dárky pod stromečkem. U štědrovečerní večeře pak někteří chystají o jeden talíř navíc pro náhodného hosta a od večeře nevstávají, ať se děje, co se děje, protože ten, kdo vstane, prý do roka zemře. Někteří lidé si vymysleli i vlastní zvyky, kdy například chodí krmit zvířata, nebo pouštějí kapry na svobodu.
Původní tradice, kdy se krájela jablka, lilo olovo, házelo pantoflem či pouštěly lodičky z ořechových skořápek, už sice moc časté nejsou, ale své kouzlo určitě mají.

Na zámku Telč budou vystavovat hračky našich babiček a dědečků

19. prosince 2009 v 9:09 | www.novinky.cz cestování |  Zajímavosti
Na Zámku Telč bude v neděli 20. prosince otevřena výstava s názvem Hračky nestárnou. Děti i dospělí si budou moct prohlédnout nejen staré panenky a plyšová zvířátka, ale také střelnici a další dobové hračky. Expozice potrvá do října příštího roku.
Medvědi

Zázračná studánka na Křemešníku vyvěrá vždy od Vánoc do jara

18. prosince 2009 v 17:40 | www.novinky.cz cestování |  Zajímavosti
Vrchol Křemešník (765 m n. m.) na Vysočině je známé poutní místo s nádhernou přírodou. V okolí je několik studánek, které jsou opředeny řadou pověstí. Jedna z nich, Zázračná neboli Zlatá, začne pravidelně rok co rok vyvěrat okolo Vánoc, později se proud vody zastaví. Kdo se chce přesvědčit na vlastní oči, má nejvyšší čas vyrazit, pramen by měl vytrysknout každým dnem.
Zázračná studánka s kaplí sv. Jana a poustevnou.

"Voda začíná téct vždy okolo Vánoc, pak se zastaví v čas Křemešnické pouti koncem května. Je zajímavé, že studánka nereaguje na počasí, déšť nebo sníh, ať je sucho, nebo hodně vody, pramen vytéká vždy od Vánoc do jara.