Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Září 2009

Jírovec maďal

29. září 2009 v 12:29 Tipy z přírody
Plody kaštanu koňského(správně botanicky jde o jírovec maďal) jsou zdrojem aescinu, tříslovin a flavonoidních glykosidů. Tyto složky se podílejí na zvyšování pružnosti cévních stěn a zlepšují proudění krve. Je to skvělé venotonikum s protizánětovými vlastnostmi a se schopností působit proti volným radikálům. Eskulin obsažený v jírovci působí jako ochranný filtr proti ultrafialovému záření. Jako léčivka se používá odvar ze sušeného květu(polévková lžíce drogy na 1/4 litru vody), který je vhodný zejména při zánětech horních a dolních cest dýchacích, protože pomáhá rozpustit a uvolnit vazký hlen.


Pestrobarevné bylinky provoní kuchyň i zahradu

28. září 2009 v 10:09 | www.novinky.cz bydlení zahrada |  Zajímavosti
Kouzlo bylinek tkví v jejich mnohostrannosti. Jsou ceněné pro své léčivé vlastnosti, přinášejí požitek z vůní a lahodných chutí a radost v době, kdy se z nich vyklubou nádherné kvetoucí skvosty.
Záhonky plné bylinek jsou pastvou pro oči a nos. Obohatí nejen zahradu, ale i pokrmy a nápoje.

Bylinky se pěstují snadno a snadno jim lze také propadnout.

Vhodné podmínky

Druhům z Asie a přímořských oblastí - např. levanduli lékařské, rozmarýně, tymiánu, dobromysli, routě, yzopu či saturejce - se nejlépe daří na chudých, suchých půdách zalitých sluncem.
Bylinky pocházející ze střední Evropy - např. šťovík, pažitka, andělika či lžičník - upřednostňují mírně vlhké, živnější půdy a snesou i polostín. V polostínu a chladnější vlhčí půdě prospívá i meduňka, máta, batolka prorostlá (Claytonia perfoliata) či čechřice vonná.

Guns N' Roses -video fan- Don't Cry

26. září 2009 v 10:59 Hudební skupiny
Populární hardrocková skupina založená v Los Angeles v roce 1985. Axl Rose, vl. jm. William Bailey (nar. 1962) a Izzy Stradlin, vl. jm. Jeffrey Isabelle (nar. 1967) spolu předtím působili ve sk. Rose, později Hollywood Rose. S. Adler (nar. 1965) a Slash, vl. jm. Saul Hudson (nar. 1965) hráli v kapele Road Crew, k níž se krátce před vznikem Guns n´Roses přidal Duff McKagan (vl. jm. Michael McKagan, nar. 1965). Prapůvodní názvy byly Heads Of Amazon a AIDS. Tehdy se v kapele mihli též Tracii Guns (g) a Rob Gardner (dr).

Šíleně smutná princezna

25. září 2009 v 17:09 Filmové pohádky
Proč vlastně musela být princezna tak šíleně smutná? Tomu se nelze divit. Umíte si představit, co vymyslel její královský tatíček Dobromysl spolu se sousedním králem Jindřichem? Na základě jedné dávné nerozhodně ukončené bitvy se v dospělosti dostane Jindřichovu synu Václavovi za ženu Dobromyslova dcera, princezna Helena. Komu by se taková vyhlídka na sňatek s někým, když jste ho v životě neviděli, líbila? Takhle uvažuje i královský princ a cestou k nevěstině zámku zkrátka a dobře "vezme roha".

Sny prý symbolizují nevyřčená přání i strach

25. září 2009 v 6:49 | www.novinky.cz-Žena |  Zajímavosti
Se sny si lidé dlouho nevěděli rady. Buď se jim přikládala zvláštní, anebo skoro žádná důležitost. Po prosněných nocích se nám často honí hlavou, co že se nám to vlastně zdálo. Můžeme vlastně noc prosnít? Jak dlouho trvá sen? A dá se přijít na to, co takový sen znamená? Může nám dát odpověď snář? O snech umí poutavě vyprávět odborník na psychoanalýzu, ředitel pražského Institutu aplikované psychoanalýzy docent Jiří Kocourek.

Kolik snů se může zdát za jednu noc?

Každou noc se nám zdá hned několik snů. Přicházejí v lehčí spánkové fázi zvané REM, kterou doprovázejí rychlé pohyby očí. Podle nejnovějších výzkumů trvá sen nejdéle dvacet minut. A může se zdát nejvýš třikrát čtyřikrát za noc. Pokud ráno máme pocit, že jsme prosnili celou noc, není to pravda. Mohla to být nanejvýš hodinka a půl.

Kočka přežila 13 střel do hlavy a ještě došla domů

24. září 2009 v 7:59 | www.novinky.cz- Kokteil |  Zajímavosti
Říká se, že má kočka sedm či devět životů, ani jedna z těchto variant by však nestačila kocourovi Smokeymu. Devítiletý kocour totiž přežil neuvěřitelných 13 střel vzduchovkou přímo do hlavy a ještě zvládl po extrémně brutálním útoku dojít domů.
Majitelé Smokeyho se zhrozili, když se jejich kocour objevil na prahu jejich domu a silně krvácel z hlavy. Neváhali ani moment a okamžitě ho odvezli k veterináři. Ten zjistil, že má kocour v hlavě 13 broků, schopen byl však odstranit pouze 11 z nich. Dva byly tak hluboko, že se k nim nemohl dostat.
Kocour se nyní zotavuje ze svého těžkého zranění a je možné, že bude uvidí jen na jedno oko. Majitelé byli šokováni z krutosti, se kterou někdo na zvíře střílel. Je jisté, že nechtěl kocoura jen odehnat, ale zabít. Majitelka dodala, že považuje za zázrak, že její kocour takový brutální útok vůbec přežil.
"Byli jsme absolutně zděšeni. Jde o neuvěřitelnou krutost ke zvířeti. Někdo ho navíc musel držet, sttřelci by se přece nepovedlo kocoura trefit více než dvakrát, aniž by utekl. Možnost, že by na něj někdo vystřelil dávku broků z nějaké upravené zbraně, je nepravděpodobná," uvedl tamější velitel policie Craig Pearse.


Třímetrový hroznýš se toulal potrubím a vykukoval ze záchodů

23. září 2009 v 9:09 | www.novinky.cz- Kokteil |  Zajímavosti
Třímetrový hroznýš královský, který se údajně toulal záchodovými trubkami v Manchesteru pod blokem domů, byl po dvou měsících konečně chycen. Hroznýše, který dostal jméno Keith, pravděpodobně opustil jeho majitel, který byl vyhozen z bytu poté, co dlužil na nájmu 5500 liber (asi 153 tisíc korun).
Hroznýš královský

Obrovský had se podíval dokonce přímo do toaletních mís několika bytů, kde vždy způsobil nepopsatelnou paniku. Jeho návštěvy započaly v srpnu a skončily až nyní jeho odchycením. Našel se totiž odvážný obyvatel jednoho z bytů, který se hada nezalekl a nasměroval ho do kbelíku, kde ho zabezpečil.
Keith, který je ve skutečnosti samička, byl zahlédnut různými nájemníky nejméně pětkrát, ale ani jeden z nich nebyl v obrovském šoku schopný klouzavého návštěvníku odchytit. Tamější obyvatelé dokonce museli na záchodová víka pokládat cihly, aby zabránili hadovi ve vykukování z toalety či v možné návštěvě bytu.
Mluvčí ochránců zvířat z organizace RSPCA Jimmy Ratcliff uvedl, že není tak neobvyklé nalézt hady v odpadních trubkách domácností, jen většinou nedosahují takových rozměrů. Podle Ratcliffa vše naznačuje tomu, že se Keithovi žilo docela dobře. Živil se zřejmě krysami ve stoce, kterých tam měl k obživě dostatek.V Číně objevili předchůdce Tyranosaura rexe

23. září 2009 v 6:59 | www.novinky.cz zahraničí |  Zajímavosti
V severovýchodní Číně objevili vědci pozůstatky předchůdce Tyranosaura rexe. Byl mnohem menší, ale měl stejně silné nohy, drobné přední končetiny a ostré zuby. Žil před 125 milióny let. Uvedla to stanice CNN s odkazem na žurnál Science.
Raleontolog Paul Sereno u kostry raptorexe

Predátor, jenž dostal přezdívku Raptorex, byl vysoký zhruba 2,7 metru, ale vážil pouhých 68 kilogramů. Vypadal jako zmenšenina tyranosaura, který po světě běhal o 60 miliónů let později. Ten byl stokrát větší a podle odhadů vážil nejméně pět tun. Šlo o nejmohutnějšího a nejnebezpečnějšího tvora, jaký kdy planetu obýval.
Vědce objev zaskočil. "Je to stále těžší a těžší nalézt takové fosílie," uvedl jeden z výzkumníků Stephen Brusatte. Zvíře, jehož kostru našli u jezera v severovýchodní Číně, zemřelo ve věku pět nebo šest let.
"Raptorex je klíčovým momentem v dějinách rodu, u něhož se zrodila většina podstatných biologických znaků Tyranosaura. A překvapivá je skutečnost, že se zrodily v tak malém zvířeti," uvedl hlavní autor zprávy pro Science a paleontolog Paul Sereno.

Zpěvačka Ilona Csáková porodila syna Daniela

22. září 2009 v 7:59 | www.novinky.cz- Kokteil |  Zajímavosti
Zpěvačka Ilona Csáková se v pondělí dopoledne stala pyšnou maminkou syna Daniela. Oproti svým kolegyním rodila v Brně, kam se přestěhovala v létě za svým partnerem a otcem dítěte Radkem Vonešem. Chlapeček váží 2,75 kilogramu a měří 50 centimetrů.

Malý Daniel Voneš přišel na svět o dva týdny dříve, zpěvačka měla termín porodu plánovaný na začátek října. Ilona i Daniel jsou v pořádku. "Jsem šťastná a pyšná máma, můj syn je megafešák," rozplývá se Csáková, která ve svých osmatřiceti letech porodila prvního potomka.
Csáková rodila v brněnské porodnici. Před měsícem se natrvalo do Brna přestěhovala za svým přítelem Radkem Vonešem, který pracuje jako vedoucí výroby ve strojírenské firmě. Návrat do pracovního procesu Csáková v brzké době neplánuje.
Moje hlavní role je teď role matky. Showbusiness dělám už šestnáct let a ráda si od něj odpočinu. Nějaké peníze mám našetřené a také na to nejsem sama," říká populární zpěvačka.
"Miminko beru jako dárek k narozeninám, které mám 1. října," řekla před časem Csáková. Teď už čeká jen na svatební zvony. Před časem prohlásila, že na psí knížku žít nechce a svatba přijde hned po narození miminka. S Vonešem chodí Ilona více jak rok.


Zámek v Nelahozevsi první část fotek

21. září 2009 v 10:49 | Romi a Sabi |  Fotografie
VČERA JSME BYLI SE SABČOU, SESTROU A JEJÍM PŘÍTELEM NA VÝLETĚ NA ZÁMKU V NELAHOZEVSI. UVNITŘ SE FOTIT ANI TOČIT NESMĚLO, TAK MÁME JEN FOTKY ZVENKU.

Správný jídelníček restartuje mozek

18. září 2009 v 10:40 | www.novinky.cz-Žena -zdraví |  Zajímavosti
Dobře fungující mozek je základem správné činnosti celého organismu. Zapomnětlivost, únava, změny nálady, poruchy spánku a trávení, potící se ruce, třes a další potíže mohou být signálem, který ukazuje na to, že mozek neprodukuje dostatečné množství látek nutných k nervovému přenosu v buňkách. Někdy k odstranění potíží stačí jen vyladění jídelníčku.
Vitaminy pomáhají obnovit stabilní hladinu neurotransmiterů, látek tvořících se v nervové soustavě.

Činnost mozku výrazně ovlivňují neurotransmitery. To jsou látky tvořící se v nervové soustavě všech živočichů. Z ní jsou vyplavovány do krevního řečiště, přes které putují dále do těla. V organismu umožňují jednosměrný přenos nervových vzruchů mezi řídícími buňkami centrální nervové soustavy a řízenými buňkami svalů, žláz a dalších tkání.

Vědci našli u Itálie podmořský prales z černých korálů

18. září 2009 v 10:09 | www.novinky.cz zahraničí |  Zajímavosti
Italští vědci našli jeden z největších podmořských pralesů vzácného korálu černého na světě a zároveň také jeho blízce příbuzný druh, který doposud nikdo nestudoval v jeho přirozeném prostředí. Unikátní korálový svět byl objeven v hloubce 50 až 100 metrů mezi italskou pevninou a ostrovem Sicílie.
Černý korál Antipathes dichotoma je součástí pralesa, který vědci našli u jižní Itálie.

"Korál, který jsme objevili, má obrovskou cenu, zejména proto, že je tak vzácný. Kdyby však někdo nepovolaný věděl, kde se nachází, představovalo by to pro tyto korály velké nebezpečí. Proto jsme raději přesné místo jejich výskytu neuvedli," konstatoval Silvestro Greco, ředitel agentury pro životní prostředí z oblasti italské Kalábrie.
Obavy mají vědci především z lovců korálů, kteří by porost zničili a korály zpeněžili ve šperkařském průmyslu.
Výzkumníci při hledání použili dálkově řízenou ponorku a nasnímali prales korálu černého, který se rozkládá na ploše o rozloze asi dvou fotbalových hřišť.
Černý korál Antipathes dichotoma

"Našli jsme také mimořádně vzácný druh korálu černého Antipathes dichotoma, který dosud nikdo nezkoumal v jeho přirozeném prostředí. Existuje pouze pět kousků v muzeích." sdělila Simone Caneseová, vedoucí tohoto výzkumného projektu, který byl zahájen již v roce 2005.
Hlavní lokality výskytu korálu černého jsou při alžírských, tuniských, sardinských, sicilských a baleárských březích. Černému korálu se odnepaměti přisuzovala moc chránit proti uhranutí a černé magii.


Děti prý umlátily záhadného tvora, tzv. montaucké monstrum

17. září 2009 v 16:49 | www.novinky.cz- Kokteil |  Zajímavosti
Záhadný živočich, který byl umlácen k smrti skupinou teenagerů v Panamě je na internetu předmětem obrovského množství spekulací. Bestie je bez ochlupení či jakékoliv srsti, má jakoby gumové tělo a nese mnoho společných znaků s tzv. montauckým monstrem, což je dosud neidentifikované zvíře, jehož tělo bylo loni nalezeno na pláži v New Yorku.
Tyto záběry pořídily děti, které podivné stvoření ze strachu umlátily klacky.

Podle panamského zpravodajství zahlédla skupina hrajících si teenagerů u města Cerro Azul severně od Panama City toto záhadné stvoření, jak vylézá z jeskyně. Když se živočich začal blížit, chopila se mládež klacků a zvíře napadla. Když po útoku nejevilo známky života, hodili ho do nádrže s vodou.
Skupina se později na místo činu vrátila, aby mrtvé tělo živočicha vyfotografovala. Jejich fotografie byly později umístěny na stránky středoamerické televizní stanice Telemetro.
Mnoho zoologů tvrdí, že vzhledem k hákovitým drápům by mohlo jít jednoduše o lenochoda, který přišel o srst. Dalších výkladů je zatím mnoho, ale jasněji by mohlo být až poté, co se tělo dostane do laboratoří.
Stále je však možné, že se ukáže, že je nález stvoření jen podvrhem. Ještě pravděpodobnější pak je, že mohlo jít o zvíře trpící nějakou podivnou mutací.

Letuška omylem pustila cestujícím hlášení, že letadlo havaruje

16. září 2009 v 9:29 | www.novinky.cz- Kokteil |  Zajímavosti
Opravdu perné chvíle prožili cestující na palubě irských aerolinek Aer Lingus mířící z Dublinu do Paříže. Jedna z letušek jim totiž omylem přehrála hlášení, že se jejich letadlo pokusí nouzově přistát. V daný moment bylo však ve standardní letové hladině, a tak si všichni mysleli, že co nevidět havarují.
Letadlo irských aerolinek Aer Lingus

První hlášení ještě letuška pustila správně, v něm se pasažéři dozvěděli o nutnosti posadit se zpět na svá místa a připoutat se, vzhledem k silným turbulencím. Poté však omylem informovala pasažéry ve francouzštině, že jejich letadlo, dostávající se právě nad Irské moře, bude nouzově přistávat a hrozí mu nehoda.

Někteří slzeli

Vyděšení francouzští pasažéři, kteří tvořili většinu ze 70 cestujících na palubě, byli po tomto hlášení zcela vyděšeni a mnozí začali dokonce slzet. Britští cestující se začali ptát Francouzů, co se v hlášení dozvěděli a v letadle, které bylo ve vzduchu teprve 20 minut, zavládla panika. Letuška si rychle uvědomila, co způsobila a snažila se ve francouzštině urychleně omluvit a vše uvést na pravou míru.
Mluvčí aerolinek se za incident, který se odehrál v srpnu, omluvila a uvedla, že se aerolinky cestujícím velmi omlouvají. Dodala, že podobná chyba se stává opravdu jen velmi zřídka a že si uvědomuje, jak se museli cestující v daný moment cítit.

Michal Nesvadba se v 51 letech dočkal vytouženého syna

15. září 2009 v 18:39 | www.novinky.cz- Kokteil |  Zajímavosti
Michal Nesvadba (51) má syna. Po dvou dcerách se dočkal pokračovatele rodu. V pondělí v jedenáct hodin v noci mu jeho manželka Andrea (36) porodila syna Michala.
Michal Nesvadba s manželkou Andreou se radují z narození syna

"Jupííí, mám kluka. Včera se v 23 hodin podíval na svět. Váží 3,5 kg a měří 54 centimetrů a jmenuje se po taťkovi," prozradil Novinkám šťastný otec.
Michal Nesvadba má z prvního manželství se Světlanou Nálepkovou dceru Pepinu, z manželství s tanečnicí Andreou vyženil druhou dceru Anetu (8). "Toužím po synovi. Věřím, že to ještě stihnu," nechal se slyšet Nesvadba loni v srpnu, když si bral Andreu za ženu. Přání si splnil, a tak se rok poté s manželkou radují ze syna.
Nesvadba se specializuje na tvorbu pro děti. Po studiích společně s Václavem Krejčím a Světlanou Nálepkovou založil soubor Mimtrio. Moderuje pořad pro děti Kouzelná školka. Fanoušky si našel i v Japonsku, kam pravidelně létá.


Obří pták lovící lidi žil na Novém Zélandu ještě v 15. století

15. září 2009 v 8:59 | www.novinky.cz- Kokteil |  Zajímavosti
Maorské pověsti nelhaly. Obří pták známý v pověstech původních obyvatel Nového Zélandu jako Te Hokioi opravdu existoval. Co víc, obří dravec s rozpětím křídel tři metry a hmotností až k 18 kilogramům žil ještě před několika stoletími. Vyhuben byl definitivně zřejmě až v 15. století.
Tato lebka patří největšímu orlovi, který kdy obýval naši planetu.

Popis bájného ptáka, o kterém Maorové mluvili jako o obřím černobílém predátorovi s červeným hřebenem a žlutozeleně zabarvenými konci křídel poměrně přesně odpovídá tomu, jak je popisován tzv. orel Haastův (Harpagornis moorei). Jeho pozůstatky objevil v sedmdesátých letech 19. století v bažinaté oblasti Nového Zélandu Sir Julius von Haast.
Vědci si nyní dali dvě a dvě dohromady a přišli s hypotézou, že by mohl být obří pták, o kterém mluví Maorové dodnes s respektem, týmž dravcem, který byl vyhuben před 500 lety a jehož pozůstatky nalezl Julius von Haast. Informoval o tom Daily Telegraph s odkazem na deník Independent.

Mrchožrouti? Ani omylem

Vědci měli nejdříve za to, že byl obří pták jen mrchožrout. Svůj názor však byli nuceni změnit poté, co si znovu důkladně prohlédli kostru ptáka pomocí moderních technologií na University of New South Wales v Austrálii.
Nejnovější výzkum ukázal, že měl pták tak silnou pánev, že dokázal zvíře zasáhnout v rychlosti 80 km/h, aniž by se sám zranil. S rozpětím křídel tři metry, hmotností až 18 kilogramů (což je dvojnásobek velikosti největšího žijícího orla dnešní doby) a drápy velikosti a ostrosti tygřích byli tito ptáci obrovským nebezpečím i pro lidi.

Dítě mohli odnést jednoduše

"Rozhodně byl schopný snést se dolů k zemi a odnést si dítě. Byla to doslova zabijácká mašina. Měli tu schopnost nejen udeřit drápy, ale zároveň je stisknout tak, že projely pevnými místy jako je páteř či pánev. Se svou obětí, která byla po tomto útoku v obrovských bolestech, pak bez potíží odletěli," uvedl zoolog Paul Scofield z australského Canterbury Museum, který se na výzkumu podílí.
"Hlavní potravou těchto ptáků byli však nelétaví ptáci moa, kteří vážili až 250 kilogramů a měřili až 3,6 metru. Proti agresivním predátorům však byli bezmocní. S vyhubením ptáka moa, za kterým stojí lidé, byl spuštěn masivní pokles populace orla Haastova, který vyústil až v jeho úplné vyhubení," dodal Scofield.

Zemřel herec Patrick Swayze

15. září 2009 v 7:19 | www.novinky.cz kultura |  Smutné zprávy
Americký herec Patrick Swayze v pondělí podlehl rakovině slinivky. Hvězdě Hříšného tance bylo 57 let, s rakovinou bojoval dva roky. O jeho smrti informovala v úterý jeho mluvčí Annett Wolfová s tím, že herec zemřel doma obklopen svými blízkými.

Vesnička z filmů Slunce, seno praská ve švech, turisté se hrnou ke Škopkům

14. září 2009 v 15:40 | www.novinky.cz cestování |  Zajímavosti
Obec Hoštice uprostřed polí v jižních Čechách má 170 obyvatel. Nejčastěji se sem jezdí rozkodrcanými lokálkami Českých drah, přesto vesnice v létě praská ve švech. Stovky lidí sem denně míří kvůli jedinému - chtějí vidět, kde bydlela rodina Škopků a Konopníků. Zřejmě jedny z nejznámějších českých rodin proslavila série filmů Slunce, seno režiséra Zdeňka Trošky.
Paní Pilátové, která ve filmech účinkovala jako Konopníková, je v současnosti 88 let.

Cesta do legendární vísky je stejně idylická jako ve filmu. Při cestě vlakem je třeba nastoupit na lokálku, která však pravidelně na zastávce Hoštice zastavuje. Není ani třeba se ani naklánět na jednu stranu, aby se vlak nepřevrátil, přesto je i v 21. století jízda s Českými drahami zážitek. Co do kvality a jisté nevyzpytatelnosti se od dob natáčení filmů mnoho nezměnilo, výjimkou tak nejsou situace, kdy rozkodrcaná lokálka s dvaceti cestujícími nepočká ve Strakonicích na přijíždějící rychlík.
Ale zpátky do Hoštic. Od vlakové zastávky se jde dva kilometry do kopce. Cestou však nepotkáte udýchaného a soptícího faráře s kolem, ale pravděpodobně jedno auto za druhým, které berou vesnici doslova útokem.

V Africe se objevil virus podobný ebole, smrtelný z 80 procent

14. září 2009 v 15:30 | www.novinky.cz |  Zajímavosti
V jižní Africe byl objeven nový virus podobný ebole. Virus, který způsobuje z 80 procent smrtelnou krvácivou horečku, byl poprvé zaznamenán v Zambii v roce 2008. Vyplývá to ze studie jihoafrických lékařů přednesené na letošní konferenci o antimikrobních látkách a chemoterapii, která se konala v San Francisku. Informovala o tom v pondělí agentura AFP.
Virus způsobuje horečku, bolest svalů, vyrážky, průjem a selhání životně důležitých orgánů, především jater. Podle autorů studie se virus šíří především krví, stejně jako u podobných krvácivých onemocnění. Zatím nebyl zaznamenán případ, že by se šířil vzduchem.
První obětí byla turistická průvodkyně z Lusaky v Zambii, která musela být v září 2008 ve vážném stavu letecky přepravena do nemocnice v Johannesburgu. Pacientka záhy zemřela, stejně jako tři zaměstnanci nemocnice, kteří ji ošetřovali. Virus dostal jméno Lujo podle počátečních slabik měst svého prvního výskytu.

Ošetřovatelku zachránily vakcíny proti žloutence

Jedna z nakažených ošetřovatelek přežila díky vakcínám proti žloutence typu C a B. Podle vědců z univerzity Witwatersrand v Johannesburgu ale bude potřebovat ještě minimálně rok, než se zcela uzdraví.
Vědcům z Jihoafrického institutu pro nakažlivé nemoci a z amerického Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) se podařilo virus izolovat. Podle nich je podobný viru Lassa, který se objevil v roce 1969 v Nigérii.
Původce nákazy je zatím neznámý. Podle vědců z CDC může být virus šířen krysími výkaly.