Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Srpen 2009


Bořivoj Navrátil

28. srpna 2009 v 18:49 Autogramy
SKVĚLÉMU A VELMI MILÉMU HERCI PANU BOŘIVOJI NAVRÁTILOVI JSEM PSALA O AUTOGRAM 15.5. 2009 A PŘIŠEL MI V UHLEDNĚ NADEPSANÉ VLASTNÍ OBÁLCE S MILÝM DOPISEM 21.5. 2009

Nespavost zkracuje život a vede k řadě onemocnění

28. srpna 2009 v 17:29 | www.novinky.cz-Žena -zdraví |  Zajímavosti
Pokud probdíte několik nocí za sebou, je vhodné vyhledat co nejdříve lékařskou pomoc, radí odborníci. Dlouhodobá nespavost může podporovat vznik celé řady nemocí a dokonce podle výzkumu zkracuje život. Z amerických šetření vyplynulo, že celých 30 procent tamějších obyvatel trpí touto nemocí.
Šest hodin spánku je pro většinu lidí nedostačující a navíc i zdraví škodlivý.

Pokud jde jen o pár bezesných nocí, dokáže se s nimi většina lidí vypořádat. Ale aby se problémy se spaním neprotáhly na celé měsíce a roky, je zapotřebí prevence.
Pokud se potížím se spaním včas nepostavíte, může být o to těžší zaběhnutý cyklus nespavosti přerušit. "Nespavost může převzít vládu nad vaším životem," tvrdí Katherine Sharkeyová, odborná asistentka Alpert Medical School při Brownově Univerzitě.
Podle ní v léčbě prokazatelne zabírají jak léky na předpis, tak i kognitivně behaviorální terapie. "Jedním z principů behaviorální terapie je, že nespavost je naučeným chováním," tvrdí Sharkeyová. "Je potřeba přerušit asociaci mezi tím, že ležíte v posteli a snažíte se usnout, a tím, že nespíte. "

Rybář v Otrokovicích chytil v řece piraňu, ale doma ji sežrala kočka

26. srpna 2009 v 13:39 | www.novinky.cz- Kokteil |  Zajímavosti
Otrokovický rybář ulovil v místní řece Dřevnici jednu z nejdravějších jihoamerických ryb - piraňu. Téměř dvaceticentimetrového dravce chytil v neděli na návnadu rousnice. Piraňu nakonec nešťastnou záhadou sežrala rybářova kočka. Ve středu o tom informoval mluvčí otrokovické radnice Milan Plesar.
Piraňa

Do řeky ji nejspíše vypustil neznámý chovatel, kterému zřejmě překážela v jeho domácím akváriu.
"Po nedělní čtvrté hodině ranní jsem se vydal na ryby a hned první nahození bylo úspěšné. Podle pohybů jsem si nejdříve myslel, že jde o menšího lína, po vylovení ryby z vody jsem však nevěřil svým očím, protože šlo ... o piraňu s oranžovým břichem. Ta se přitom většinou vyskytuje hojně zejména v povodí Orinoka, Amazonky či Paraná," popsal rybář.

Vyskočila z vany a sežrala ji kočka

"Rybář si piraňu přinesl domů, kde ji dal do vany. Dravá rybka však z vany vyskočila, což se jí stalo osudným. Vzápětí ji totiž sežrala kočka," řekl Novinkám mluvčí Plesar s odkazem na výpověď rybáře.
Některé druhy piraní se ve volné přírodě chovají jako predátoři a v krátké době dokážou ohlodat či dokonce zabít i větší živočichy. V domácím akváriu ji však lze bez problémů chovat ve společnosti ostatních ryb. Její dravost se zde projevuje pouze při krmení.
V Jižní Americe jich dnes žije přes 30 druhů. V přírodních biotopech se živí drobnými rybami, mršinami, červy či hmyzem. Jen některé druhy napadají i teplokrevné živočichy a mohou být nebezpečné pro lidi.
Agresivita ryb přímo souvisí se zavodněním řek a dostatkem potravy. V období dešťů a stoupajících hladin toků piraně neútočí. Plní úlohu zdravotní služby, kdy požírají mršiny a živí se svou přirozenou potravou, jako jsou jiné rybky.

Čtvrtá část fotek z dovolené v Bulharsku

26. srpna 2009 v 8:39 | Romi |  Fotografie
ZÁPADLÉ SLUNCE FOCENÉ Z NAŠÍ TERASY


Michael Jackson zemřel na smrtelnou dávku léku propofol

25. srpna 2009 v 19:49 | www.novinky.cz zahraničí |  Zajímavosti
Smrt zpěváka Michaela Jacksona způsobilo smrtelné množství léku propofol v těle. Vyplývá to z lékařské zprávy, o které v pondělí informovala agentura Reuters. Podle deníku Los Angeles Times podal Jacksonovi lék jeho osobní doktor Conrad Murray, aby mu pomohl překonat nespavost. Policejní zástupce podle agentury AP dnes zároveň uvedl, že koroner označil Jacksonovu smrt za vraždu.
Zpěvák zemřel 25. června po srdeční zástavě. Jeho smrt dosud doprovází řada otázek. Policie vyšetřuje Jacksonovo úmrtí jako zabití a dosud měla za to, že propofol mohl při Jacksonově kolapsu hrát významnou roli.
Podle nejmenovaného policejního zástupce, na kterého se odvolává agentura AP, označil koroner Jacksonovu smrt za vraždu. To výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že v souvislosti se zpěvákovou smrtí bude obviněn jeho lékař Murray, dodává AP. Murray se dosud podobným podezřením vehementně bránil.
Propofol je součástí celkových intravenózních anestetik určených k uspání pacienta při chirurgických výkonech. Přípravek by měli používat výhradně profesionálové v lékařském prostředí.
Murray prý Jacksonovi dával přípravky s propofolem jako léky proti nespavosti opakovaně od letošního května, kdy začal pro zpěváka pracovat jako osobní lékař s platem 150 000 dolarů (asi 2,7 miliónu korun) měsíčně. Doktor dal údajně osudného dne Jacksonovi léky na spaní kvůli tomu, že se vrátil vyčerpaný z tanečních zkoušek a přes veškerou únavu prý nemohl usnout.
Jackson, známý svým výstředním životním stylem, prý užíval propofol nepravidelně zhruba již deset let.


Obří sumec tahal rybáře v loďce dvě a půl hodiny po přehradě

25. srpna 2009 v 6:50 | www.novinky.cz- Kokteil |  Zajímavosti
Až do pondělního rána se Michal Kříž neměl mezi rybáři čím pořádně pochlubit. Jeho největším úlovkem byla sedmdesáticentimetrová štika. Teď se ale 30letý muž z Františkova na Domažlicku zapíše do rekordních tabulek. Z Hracholuské přehrady vytáhl přes dva metry dlouhého sumce, vážícího dvaašedesát kilogramů. A obří rybě se z vody moc nechtělo.
Šťastný rybář Michal Kříž se svým úlovkem

Rybáře i s loďkou tahala po hladině dvě a půl hodiny. "Vodil mě pořád dokola. Toho možná vyčerpalo dřív než mě. Ale i já jsem toho měl plný kecky," říká šťastný muž.
Při pohledu na jeho rybářské náčiní se ani nechce věřit, že s ním přerostlého macka vůbec udolal. Obyčejný sklolaminátový teleskop, běžný naviják s vlascem o síle pouhých 0, 24 milimetrů. A návnada ? Patnácticentimetrový karas.
"Chytal jsem ze břehu. Kolem páté ráno jsem na chvilku usnul. Vzbudil mě zvuk cívky, ze které se rychle odvíjela saturna. Utáhl jsem brzdu, ale tah nepolevil. To už jsem tušil, že tam bude pořádnej kus. Tak jsem skočil do loďky, aby mi všechen vlasec nevytočil. Táhl mě asi kilometr směrem k hrázi. Tam se otočil a zase zpátky. A pak pořád dokola. Jakmile jsem cítil, že mu docházejí síly, dovesloval jsem ke břehu pro pomoc. Když se na hladině vynořila obrovitá hlava, tak jsem chtěl zahodit prut a utéct. Nakonec jsme ho dostali do loďky," líčil životní zážitek Michal Kříž.
Sumec skončí na talíři. "Pozvu pár známých a dáme si do nosu," uzavírá rybář.
Podle hospodáře Západočeského rybářského svazu Jaroslava Vogla jde o rekordní úlovek v rámci územního svazu. "Chytit v našich revírech sumce přes dva metry je skutečně raritou," doplnil Vogl.

Ugandský myslivec utekl hrochovi v běhu o život

25. srpna 2009 v 6:40 | www.novinky.cz- Kokteil |  Zajímavosti
Vyrušit pasoucího se hrocha může být chyba, kterou člověk udělá jen jednou za život. Ugandský myslivec se tohoto omylu dopustil a jen díky svým rychlým nohám rozzuřenému třítunovému zvířeti utekl. Ačkoli hroši působí velmi těžkopádně, dokáží vyvinout rychlost zhruba 49 km/h, což je více, než zvládne nejrychlejší muž planety Usain Bolt (kolem 37 km/h).
Když se hroch rozběhl obrovskou rychlostí, tak si hlídač uvědomil, že mu jde o život.


Rozlícený hroch ještě ani nedožvýkal všechnu trávu, kterou měl v tlamě, a už se vydal stíhat myslivce, kterého za sebou během pastvy zaslechl. Hroši jsou známí tím, že jsou vůči lidem velmi agresivní, a již nejednou došlo podobným způsobem k zabití člověka.
Myslivec se snažil okolo hrocha nenapádně projít.

Z indonéské zoo ukradli tygra, správci našli jen jeho vnitřnosti

24. srpna 2009 v 14:19 | www.novinky.cz |  Zajímavosti
V zoologické zahradě Taman Rimba v Indonésii zabili zloději samici kriticky ohroženého tygra sumaterského. Správci zoo ve výběhu našli pouze její vnitřnosti, uvedla stanice BBC.
Policie se domnívá, že zloději kůži a kosti tygřice prodají. Ačkoliv to zákony zakazují, podle ochránců jsou tygří kosti, drápy, kůže a vousy otevřeně prodávány v osmi městech na Sumatře, ať už jako suvenýry, součásti šperků nebo pro potřeby tradiční čínské medicíny.
Tygr sumaterský je na pokraji vyhynutí, podle Světového fondu na ochranu přírody jich ve volné přírodě žije necelých 400.


Herečka Barbora Kodetová porodila dceru Sophii

24. srpna 2009 v 14:09 | www.novinky.cz- Kokteil |  Zajímavosti
Bára Kodetová v pondělí přesně v 8.46 hodin ráno porodila dceru Sophii. Otcem miminka je dlouholetý partner herečky, houslista Pavel Šporcl, se kterým už má dceru Violetu.
"Milý přátelé, s radostí oznamujeme, že se nám dnes v 8:46 narodila dcera Sophia. Měří 47 cm a váží 3050 gramů. Maminka i miminko jsou v pořádku. Zdraví pyšný tatínek Pavel," napsal Novinkám sms zprávu otec Sophie Pavel Šporcl.
Bára Kodetová má už třetí holku. S prvním manželem má dceru Lilly, s dlouholetým partnerem Pavlem Šporclem Violetu. I třetí dcera Sophia byla plánovaná. "Vyšlo to krásně, protože Bára bude mít akorát divadelní přestávku," řekl před nedávnem Šporcl. "Do práce by pak chtěla naskočit zhruba dva měsíce po porodu," upřesnil houslista.
Pytláci vybíjejí ohrožené madagaskarské lemury

22. srpna 2009 v 7:49 | www.novinky.cz |  Zajímavosti
Ochránci přírody zjistili, že pytláci na Madagaskaru hromadně zabíjejí ohrožené druhy lemurů, z nichž některé žijí jen na tomto ostrově v Indickém oceánu. Vzácná zvířata se pak servírují v místních restauracích, uvedla agentura Reuters s odvoláním na skupinu Conservation International.
Použila jsem naši fotku ze zoo Praha, protože k článku novinky. cz dali fotku jiné opičky

Pytláci při lovu lemurů využívají uvolnění bezpečnostních opatření, které souvisí s vleklou politickou krizí na Madagaskaru a se zastavením mezinárodní finanční pomoci. Organizace Conservation International zveřejnila fotografie desítek mrtvých lemurů, připravených k přepravě do restaurací, kde jsou tito vzácní tvorové nabízeni jako vybrané speciality.
Mnohé úlovky míří do madagaskarských pohostinných podniků, ale také například do Asie, uvedl zástupce Conservation International James Mackinnon. "Lemuři bývali dřív loveni v malém množství. Tentokrát je to ale organizovaný a systematický lov, což vyplývá ze selhání zákona a pořádku," uvedl.

Madagaskarem otřásá krize a nestabilita

Současný madagaskarský prezident Andry Rajoelina se v březnu ujal moci pomocí armády a ostrov od té doby sužuje vážná krize, kterou nezřídka charakterizují násilné protesty, rabování a jiná kriminální činnost. Mezinárodní společenství zemi v reakci na politickou nestabilitu pozastavilo zahraniční pomoc, a madagaskarské bezpečnostní složky tak operují s velmi omezeným rozpočtem. Zahraniční prostředky také z velké části přestaly proudit madagaskarským skupinám pro ochranu přírody.
Madagaskar je jedna z nejchudších zemí Afriky. Více než polovina populace přežívá na necelém jednom dolaru denně. Země je známa exotickou flórou a faunou, která se nevyskytuje nikde jinde na světě, chování pytláků ale podle ochránců přírody nyní vzácné prostředí přírodních rezervací vážně ohrožuje.
"To, co se děje s přírodou Madagaskaru, je skutečně děsivé. Zabíjení těchto krásných, mírumilovných a jedinečných zvířat je nepřijatelné," řekl k lovu lemurů prezident Conservation International Russ Mittermeier. "Významné dárcovské agentury, především z Evropy a Spojených států, musí okamžitě obnovit dotace, nebo pokrok dosažený za posledních 25 let zmizí," dodal.


Egyptské Údolí králů bije na poplach, turisté zničí hrobky už za 150 let

20. srpna 2009 v 8:19 | www.novinky.cz- Kokteil |  Zajímavosti

Hrobky světoznámých egyptských panovníků mohou zmizet z povrchu zemského již za 150 let. Podle egyptských vědců a starožitníků je nezpochybnitelné, že pokud zůstanou hrobky přístupné veřejnosti, budou zcela zničeny do 500 let. Před touto skutečností varoval předseda egyptských starožitníků Zahi Hawass.

Hawass uvedl, že vlhkost a plísně pozvolna požírají stěny královských hrobek ve městě mrtvých na západním břehu Nilu nedaleko od Luxoru. Hrobky navštíví denně několik tisíc lidí, přičemž některé známější a lépe vybavenější jsou cílem ještě většího množství osob, než ty ostatní méně zajímavé.
Chabá ventilace a dýchání hord návštěvníků jsou hlavními škůdci, kteří stojí za poškozením rytin a maleb, jimiž jsou hrobky vyzdobeny.
Davy turistů v hrobkách vzácné kulturní památce velmi škodí.

Údolí králů a Údolí královen jsou výjimečná místa, kde byla pohřbívána smetánka starověkého Egypta. Spočinuli zde například i král Tutanchamon, který zemřel ve svých osmnácti letech, či proslulá královna Nefertiti.

Turisté budou chodit pouze do replik

Hawass zároveň informoval o tom, že se úřady již dohodly na uzavření některých hrobek pro turisty a hodlají je nahradit replikami. Tento osud má čekat krásné hrobky Tutanchamona, Nefertiti, nebo tu, v níž spočinul Sethi I.. Než budou však repliky postaveny, učiní úřady v této oblasti alespoň krátkodobá opatření v podobě instalace nových ventilací a omezení počtu návštěvníků.
Malby a rytiny na zdech ničí vlhkost a plísně.

Hrobky, které jsou otevřeny návštěvníkům, začínají mít velmi poškozené barvy i rytiny. Úroveň vlhkosti a plísně je v těchto hrobkách stále vyšší a pokud do nich lidé nepřestanou chodit, zmizí za nějakých 150 až 500 let," shrnul nepříjemnou předpověď Hawass.

Sršni z Číny útočí na Francii

19. srpna 2009 v 16:49 | www.novinky.cz |  Zajímavosti
Jihozápadní oblasti Francie zažívají invazi čínských sršňů, kteří jsou natolik agresivní, že požírají včely a pravděpodobně tak přispívají k záhadnému snižování jejich stavu. Podle Denise Thieryho ze zemědělského výzkumného institutu INRA byl tento hmyz zaznamenán poprvé v roce 2004 v okolí Bordeaux. Do Francie se sršni pravděpodobně dostali v kontejnerech s čínským zbožím.
Čínský sršeň je mnohem agresivnější než sršeň evropský (Vespa carbo na snímu)

Od té doby se tam až třícentimetroví sršni s pronikavě žlutýma nohama a červenou hlavou rychle množí navzdory intenzivní likvidaci ze strany úřadů. Každoročně postupují až o 150 kilometrů směrem na Bretaň a je jen otázkou času, kdy proniknou i do dalších evropských zemí.
Sršeň druhu Vespa velutina se vyskytuje v Číně a Indonésii a své oběti loví ve vzduchu, přičemž dokáže létat i pozpátku. Zatímco jejich evropští "bratranci" si budují hnízda pro stovky jednotlivců, hnízda čínských sršňů o průměru 60 centimetrů jich pojmou tisíce. Lze je nalézt v korunách vysokých stromů, na půdách domů, ale i v zemi. "Lze na ně narazit i v kanalizaci. Je to předem ztracený boj," říká Thiery.
S šířením asijského vetřelce se ve Francii množí i jejich útoky na člověka. Nedávno napadl početný roj cyklistu a další tuláka. Jen minulý týden muselo být šest lidí posetých desítkami sršních bodnutí hospitalizováno.

První část fotek z hradu Karlštejn

19. srpna 2009 v 15:29 | Romi a Sabi |  Fotografie
V neděli jsme byli s dcerou, sestrou a jejím přítelem na výletě na hradě Karlštejn. Bylo vedro, ale nelituji , že jsem na Karlštejn vyrazila po druhé v životě. Naposledy jsem tam byla v šesté třídě. A dost se tu i změnilo.
Musím se přiznat, že veškeré fotografiie fotila dcera. Já tentokrát jen točila kamerou. Ale jsou prostě naše:) Škoda, že jsem ty fotky musela zmenšit. Velké jsou hezčí.

ZA TO, ŽE VÁS VYVEZOU KONĚ NAHORU CHTĚLI 150 KČ. ŠLI JSME RADĚJI PO SVÝCH.


Česnek jako přírodní lék a nejlepší prevence proti rakovině

19. srpna 2009 v 8:09 | www.novinky.cz-Žena -zdraví |  Zajímavosti
Příznivé efekty česneku hlavně na zažívací trakt znali lidé po staletí. V posledních letech vědci objevují jeho další méně známé účinky na lidské zdraví.
Pozoruhodné jsou preventivní účinky česneku proti vzniku rakoviny.

Třeba při předcházení srdečním infarktům a mozkovým mrtvicím. Jejich hlavní příčinou bývá krevní sraženina, která ucpe tepnu.
Česnek obsahuje komplex látek, které působí proti tomu, aby se krevní destičky shlukovaly a vytvářely tyto sraženiny. Ale také proti tomu, aby se zachytávaly na stěnách cév. Zároveň rozpouští bílkoviny, které jsou zodpovědné za vznik těchto sraženin.
Mírně snižuje i krevní tlak. Dovede rozšířit cévy nebo uvolnit jejich stažení. Gloria Benavidesová z University of Alabama v Birminghamu zjistila, že červené krvinky mění určité látky, které česnek obsahuje, na sirovodík. Ten uvolňuje cévy a zvyšuje průtok krve tkáněmi. Zároveň tím zlepšuje jejich výživu.
Česnek obsahuje také silné antioxidanty. Pomáhají udržovat cévy zdravější a pružnější. Zajímavý experiment udělali američtí vědci.
Dva roky dávali skupině sedmdesátníků potravinové doplňky s extraktem z česneku. A sledovali jeho vliv na kornatění aorty, hlavní srdeční tepny. Většina sedmdesátníků ji měla na konci pokusu v takovém stavu, v jakém ji obvykle mívají lidé o dvacet let mladší.