Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Květen 2009

Rostlinky z pecek

31. května 2009 v 11:54 | Romi |  Fotografie
ASI PŘED DVĚMA MĚSÍCI JSEM SI ZASADILA DO HLÍNY PECKY Z POMERANČE. VYROSTLI MI Z TOHO TAKOVÉ VÝHONKY.

Zemřel herec Václav Mareš

31. května 2009 v 11:29 | www.novinky.cz |  Smutné zprávy
Ve věku 68 let v sobotu odpoledne zemřel divadelní a filmový herec Václav Mareš. "Příčinou úmrtí byla rakovina," řekl ČTK jeho syn Martin. Mareš účinkoval v řadě filmů a seriálů, naposledy z televizní série Ulice.
Mareš se narodil v roce 1940 v jihočeských Strážkovicích. Byl původním povoláním strojní zámečník, od mládí rád recitoval a hrál ochotnicky divadlo. Od roku 1959 do roku 1963 studoval na pražské DAMU. Ihned po ukončení školy získal své první angažmá v Divadle Na zábradlí, kam jej pozval legendární režisér Jan Grossmann.
Na zábradlí účinkoval Mareš v hrách tehdy začínajícího dramatika Václava Havla. Herecky ztvárnil role v Kafkově Procesu a Jarryho Králi Ubu, s nimiž soubor slavil úspěchy po celé Evropě.
V roce 1968 odešel do libeňského divadla S. K. Neumanna, kde působil až do roku 1988. Šest let scénu řídil. V roce 1988 odešel do divadla E. F.
Buriana a působil také v dalších pražských divadlech. V posledních letech svého života hostoval v Dejvickém divadle a v zájezdovém divadle Pavla Trávníčka.
Od šedesátých let se také pravidelně objevoval ve filmu nebo na televizní obrazovce. Diváci jej mohli vidět například v detektivkách, ve snímcích Vrchní, prchni!, Bota jménem Melichar, Skalpel prosím a dalších. Často točil také v Německu, kde si zahrál i v několika kriminálních příbězích.


Zemřel zpěvák Waldemar Matuška

30. května 2009 v 19:09 | www.novinky.cz |  Smutné zprávy
Na Floridě zemřel v sobotu český zpěvák Waldemar Matuška. Příčinou úmrtí byl podle oznámení rodiny zápal plic a selhání srdce. Matuška měl těžké astma.

Matuška se narodil 2. července 1932 v Košicích. Než se proslavil coby zpěvák, pracoval jako sklář. Jenže sklárny nebylo to pravé, a tak se vydal na dráhu umělce.
Založil hudební skupinu Mamo kvintet, účinkoval v kavárně Vltava a vystupoval v klubu Reduta. Na počátku 60. let pak posílil tým divadla Semafor, poté přešel do Divadla Rokoko, kde působil sedm let.
Matuška byl historicky první vítěz Zlatého slavíka za rok 1962, kterému se podařilo svého odvěkého rivala Karla Gotta porazit ještě jednou, v roce 1967.
"Kája má obecenstvo, které je jemnější a laděné spíš lyricky. Já jsem typ vagabunda, tuláka, písničkáře, který má blíž k lidem spíš hrubšího zrna," uvedl kdysi v rozhovoru pro MF DNES.
Zpěvák žil v USA od roku 1986, co ČR se pravidelně vracel. Poslední rozloučení s jedním z nejoblíbenějších českých zpěváků 60. až 80. let se podle záměrů rodiny uskuteční v Praze.
"Příčin bylo moc, akutně zápal plic, nakonec mu selhalo srdce," uvedl zpěvákův syn Waldemar. Doplnil, že otec zemřel po dlouhém a statečném boji.
Hrál ve filmech Limonádový Joe, Kdyby tisíc klarinetů, Všichni dobří rodáci, Světáci. Noc na Karlštejně nebo Trhák.


Zlatovláska

30. května 2009 v 14:59 | Osobnosti, You tube |  Filmové pohádky
Starý král povolá svého kuchaře Jiříka, aby mu připravil rybu, ale nikdo ani on nesmí ochutnat. Jiříkova zvědavost je však větší než obava z trestu a po ochutnání zjistí, že rozumí řeči zvířat. Zjistí to i král, který pošle mladíka místo popravy, aby mu dovezl pannu se zlatými vlasy, o které si ptáci povídali. Pro získání nevěsty pro krále, musí kuchař splnit 3 přání. Co se stane, když se Jiřík se Zlatovláskou do sebe zamilují, uvidíte sami.
Do hlavních rolí obsadila výborné herce - Jorgu Kotrbovou, Petra Štěpánka a Jiřího Holého. A skladatel Angelo Michajlov a textař Eduard Krečmar vytvořili skutečné pohádkové hity.


Rebarbora je podle kulinářské magie ingredience lásky

30. května 2009 v 10:39 | www.novinky.cz |  Zajímavosti
Rebarbora se sice vyskytuje na trhu po celý rok, ale podle staré pranostiky by se měla jíst jen do sv. Jana, tedy do 24. června. Potom už ztrácí dobrou chuť. Navíc bývá mimo sezónu i poměrně drahá.
Před tepelným procesem je dobré rebarboru spařit či krátce ovařit a vodu vylít.


Ovšem také v ideální době sklizně je rebarbora stále poměrně kyselá, zelené řapíky o něco více než růžové a červené. Má to na svědomí velký podíl kyseliny jablečné a citrónové. Dozráváním se v této zelenině z čeledi rdesnovitých zvyšuje procento kyseliny šťavelové, která brání vstřebávání vápníku a železa. Rebarbora by se proto vždy měla konzumovat s dostatečným přísunem mléčných výrobků, jež tento problém částečně eliminují.

Než přijde do tašky

Rebarbora se na našem trhu objevuje ve dvou jakostních třídách. Pro obě platí, že řapíky této zeleniny musí být vcelku, zdravé a čisté. Zakázané jsou výkroje. Za samozřejmost se považuje také čerstvý vzhled a nepřítomnost škůdců.
• I. jakost. Dobře vyvinuté řapíky bez rezavých skvrn. Reveň rychlená ve sklenících musí být rovná, bez pochev pupenů. Tmavě růžová nebo červená barva pokrývá aspoň dvě třetiny řapíku. Zůstanou-li na něm listové čepele, nesmějí být poškozené.
• II. jakost. Povolují se známky rzivosti, lehké otlaky i povrchové praskliny.
Janek Ledecký

29. května 2009 v 17:39 Autogramy
Zpěvákovi Jankovi Ledeckému jsem psala do agentury 20.4. 2009 a přišel také brzy 22.4. 2009

Nový smrtící virus začal zabíjet v nitru Afriky

29. května 2009 v 15:09 | www.novinky.cz |  Zajímavosti
Vědci objevili v Africe novou smrtelnou nákazu podobnou obávanému viru Ebola. Nový virus Lujo má na svědomí čtyři úmrtí z dosud známých pěti nakažených. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na vědecký časopis PloS Pathogens.
Virus Ebola v 180000násobném zvětšení

"Tenhle je opravdu, ale opravdu agresivní," říká o viru podobném nákazám pocházejícím z hlodavců epidemiolog Ian Lipkin z Columbijské univerzity. Ve čtvrtek publikoval Lipkin se svými spolupracovníky studii o novém viru v časopise PloS Pathogens.
Nákaza se poprvé objevila loni na podzim u ženy ze zambijské Lusaky. Kvůli zhoršujícímu se stavu byla letecky dopravena do Johannesburgu, kde však zemřela. Nakazila postupně čtyři ošetřovatele, z nichž tři také zemřeli. Poslední nakažená sestra dostala na pokyn vědců lék ribavirin podávaný například na horečku Lassa, a plně se uzdravila. Není však naprosto zřejmé, zda pomohl lék, nebo zda trpěla slabší formou nákazy.

Rychlost šíření je ohromující

"Není to typ viru, který by se přenášel rychle jako chřipka," řekl ředitel amerického Národního institutu pro alergie a nakažlivé nemoci Anthony Fauci. Nákaza se zřejmě přenáší přímým kontaktem s tělními tekutinami. Podle Fauciho je to ohromující příklad rychlosti identifikace nových virů. Během několika dnů byli vědci schopni doporučit způsob léčby.
Název viru Lujo pochází z pojmenování míst prvního výskytu, kterými byly Lusaka a Johannesburg. Příznaky jsou podobnému známému viru Ebola - krvácení, horečka, šok, kóma a selhání orgánů.

Citáty o hněvu a zlosti

29. května 2009 v 14:59 Citáty
Hněv se nepřekonává hněvem, ale láskou Buddha

Zmůžeš- li největšího nepřítele, ovládneš-li vlastní hněv Publilius Syrus

Co jsi udělal v hněvu, může škodit jiným, ale i Tobě samému Hugolín Gavlovič

Nikdy nemrhej hněvem Anatole France

Aby byl ženský hněv komický, stačí zachovat klid a přitom mlčet Vladimír Roy

Když nedokážeš ovládnout hněv, ovládne on Tebe Anton Pavlovič Čechov

Hněv zbavuje člověka soudnosti Ringgold Wilmer Lardner

Neškodí nám rozčilení, když přitom zachováme klid Thomas Carlyle

Piš dopis, když se rozčílíš, do obálky ho však vlož až druhý den Erich Maria Remarque

Zlost je nebezpečná, člověka ponižuje Francois Rabelais

Slzám dát průchod je vhodné, pláčem se zbavujeme hněvu Publius Ovidius Naso

Zloba bývá vtipná, to ale neznamená, že je inteligentní Vladimír Roy

Není mi nejlépe

29. května 2009 v 9:19 | Romi |  O mně
VENKU PRŠÍ, JE MI NĚJAK TĚŽKO A SMUTNO.. TAK NĚJAK MOC PŘEMÝŠLÍM A TO ASI NEMÁM..TAHLE PÍSNIČKA MLUVÍ ZA VŠECHNO.

Desatero bezpečného internetu podle Seznamu

28. května 2009 v 16:39 | www.novinky.cz |  Zajímavosti
1.

Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem.
2.
Neposílej nikomu, koho neznáš svou fotografii a už vůbec ne intimní.
3.
Udržuj hesla k e-mailu i jinam v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
4.
Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
5.Nedomlouvej si schůzku na internetu, aniž by jsi o tom řekl někomu jinému.
6.
Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
7.Svěř se dospělému, pokud tě stránky uvedou do rozpaků nebo vyděsí.
8.
Nedej šanci virům. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
9.
Nevěř každé informaci, kterou na Internetu získáš.
10.
Když se s někým nechceš bavit, nebav se.


Na Madagaskaru byly objeveny dvě stovky nových druhů žab

28. května 2009 v 9:39 | www.novinky.cz |  Zajímavosti
Přes 200 nových druhů žab objevili vědci na Madagaskaru. Avšak politická krize v zemi brání účinné ochraně jedinečného bohatství fauny i flóry, napsala agentura Reuters.
Přes 80 procent savců žijících na Madagaskaru je endemických - nelze je najít nikde jinde na světě.


Objevem nových druhů žab se téměř zdvojnásobilo množství poznaných druhů obojživelníků na tomto ostrově u jihovýchodních břehů Afriky. A napovídá, že Madagaskar oplývá zřejmě ještě značně nepoznaným přírodním bohatstvím.
"Politická nestabilita umožňuje kácení stromů v národních parcích a vyvolává nejistotu kolem budoucnosti plánované sítě chráněných oblastí," upozornil španělský badatel David Vieites.
Čtvrtý největší ostrov na světě je známý svou biodiverzitou, jejíž součástí jsou i proslulé poloopice - dlouhoocasí lemuři či jedovaté žáby. Přes 80 procent savců žijících na Madagaskaru je endemických - nelze je najít nikde jinde na světě.
Ovšem z 217 dosud známých druhů obojživelníků jen o jednom vědci mohou říci, že není původní.
"Lidé si myslí, že víme, jaké rostlinné a živočišné druhy žijí na této planetě. Ale staletí objevů teprve začala - většina živých forem na Zemi teprve čeká na vědecké poznání," zdůraznil další člen objevitelského týmu Miguel Vences.

Dřevorubectví na ostrově ohrozilo stovky druhů živočichů

Nároky lidí na půdu a desítky let bezuzdné dřevorubecké činnosti zničily 80 procent deštných pralesů na ostrově a ohrozily tak stovky druhů, připomněl. Téměř čtvrtina nově objevených druhů zatím nebyla nalezena na nechráněných územích.
Výsledky výzkumu, který prováděli španělští vědci, byly zveřejněny v květnovém čísle časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.
Madagaskar se oddělil od Afriky před téměř 160 miliony let, takže se jeho od té doby se flora a fauna vyvíjely v izolaci.

Petr Rychlý

27. května 2009 v 16:59 Autogramy
HERCI A BAVIČI PETROVI RYCHLÉMU JSEM PSALA EMAIL DO AGENTURY V 1/2 PÁTÉ ODPOLEDNE 20. 4. 2009 A PŘIŠEL HNED DRUHÝ DEN 21.4. 2009. OPRAVDU RYCHLÝ:))

Archeologové objevili u Brna keltské sídliště

27. května 2009 v 8:49 | www.novinky.cz |  Zajímavosti
Archeologové objevili v Blažovicích na Brněnsku pozůstatky keltské osady. Torza dvou do země zapuštěných objektů z pátého století před naším letopočtem našli v místě, kde se počítá se stavbou silnice do nové zástavby. Nejzajímavějším objeveným předmětem je kovová naběračka, řekl vedoucí záchranného výzkumu Michal Přichystal.
Oděvní spona z keltské osady, jejíž pozůstatky archeologové objevili v Blažovicích na Brněnsku.


"Naběračka je malá kuriozita. V keltských sídlištích nalézáme běžně keramiku, nože nebo spony do oděvů, ale na ostatní předměty pro přípravu jídla narážíme jen ojediněle," uvedl archeolog.
Naběračka z blažovického keltského sídliště neboli oppida měří 60 centimetrů. Používala se patrně na nabírání polévek nebo také nápojů. Nyní ji archeologové zkoumají v laboratořích.

Naběračka z blažovického keltského oppida


Dalším zajímavým objevem je podle Přichystala nález jámy s useknutou zvířecí hlavou a rozbitou keramickou nádobou. Vše nasvědčuje tomu, že zvíře bylo obětováno při neznámém rituálu.
Morava byla v mladší době železné hustě osídlena Kelty. Jejich oppida byla nalezena u Boskovic, Mikulova i na Vyškovsku. Keltskému osídlení je věnován skanzen Isarno v Letovicích na Blanensku, v němž stojí už 12 kopií keltských objektů.


Hvězdy filmového nebe oslnily v Cannes odvážnými modely

26. května 2009 v 9:39 | www.novinky.cz |  Móda
Jak se dalo čekat, hvězdy šou byznysu, modelky i zpěvačky se po červeném koberci filmového festivalu v Cannes prošly a fotografům pózovaly ve slušivých, ale i odvážných modelech společenských šatů.
Herečka Kerry Washingtonová se objevila v oslňující bílé róbě s modrými vyšívanými květy.


Bábovka

25. května 2009 v 16:39 | Romi |  Recepty
Ingredience:

2 hrnky hrubé mouky
1 hrnky cukru krupice
1/2 hrnku oleje
3 vejce
1 prášek do pečiva
1 vanilkový cukr
1/2 hrnku mléka citronová kůra
2-3 lžíce kakaa

Postup:

Žloutky oddělené od bílků napěníme a postupně přidáváme a zatíráme cukr. Do vymíchané směsi přisypeme vanilkový cukr a přidáváme olej. Do mouky nasypeme prášek do pečiva. Do vymíchané směsi přidáváme střídavě mouku a trošku mléka(teplého). Nakonec přidáme pevný sníh z bílků. Pro zabarvení části těsta použijeme kakao, které si trošku odsypeme do hrnku s částí světlého těsta, zamícháme a střídavě naléváme do moukou vymazané formy. Bábovku pečeme v mírně předehřáté troubě 35-40 minut.
Bábovka

Jana Paulová

25. května 2009 v 15:59 Autogramy
Herečce paní Janě Paulové jsem psala do její agentury 22. 3. 2009 a podpis přišel 20. 4. 2009


Vtipy o alkoholu č.1

25. května 2009 v 15:49 Vtipy
Přijde alkoholik k doktorovi na léčení a ten se ho ptá:
"Kolik denně vypijete?"
"Tak litr vodky."
"A jak dlouho pijete?"
"Ne tak dlouho, od dětství."
"No dobře. Takže začneme s léčbou?"
"Ano."
"Dva půldecáky denně a ani kapku víc!"
"Dva půldecáky! Dobře, pane doktore!"
Na druhý den uvidí doktor tohoto pacienta jak se jen taktak drží na nohách a
prozpěvuje si. Doktor mu vyčítá:
"Ale pane, vždyť jsme se domluvili, že vypijete maximálně dva půldecáky."
"Můj milý doktore a ty si myslíš, že se léčím jen u tebe?"

Kam nejlépe investovat své peníze ?
Do alkoholu. Nikde jinde nedostanete 40%

Rozjařená společnost opilců se vsadila, kdo se zavřenýma očima zjistí, jaký
lihový nápoj pije.
Napil se i pan Josef a hned zavřískal: "Fůj!
Vždyť je to benzín."
"No, ano, ale jaký? Super nebo speciál?"