Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Duben 2009

Pálení čarodějnic a noc plná kouzel a čar

30. dubna 2009 v 15:20 | www.novinky.cz |  Mýty a pověry
Poslední dubnová noc je již tradičně spojována s tzv. upalováním čarodějnic. Po celé republice se rozhoří tisíce ohňů a vater, u kterých se lidé sejdou především kvůli světským radovánkám, jako je opékání vuřtů, a zábavě. Málokdo tuto noc ještě spojí s magickými rituály, na něž věřili naši předci, kteří jim přisuzovali obrovskou moc.
Ve většině křesťanských zemích je právě dnešek spjat s ochranou před čarodějnicemi, kdy se především na kopcích pálí ohně a v nich zlé čarodejice.Richard Chamberlain

30. dubna 2009 v 8:49 | Osobnosti, Google |  Herci


Datum narození: 31. 03. 1934
Místo narození: Los Angeles, Kalifornie, USA

Je mladším synem zpěvačky Elsy W. a obchodníka Charlese W. Chamberlaina. Studoval umění na Pomona College v Los Angeles a chtěl se stát malířem. Po vojenské službě v Koreji (1956-58) studoval zpěv na Los Angeles Conservatory of Music a navštěvoval herecké kurzy Jeffa Coreyho. Profesionální kariéru zahájil na divadle jako člen losangeleského souboru City of Angel.

Popularitu mu přinesla titulní úloha mladého šlechetného lékaře, za jejíž ztvárnění v TV seriálu Dr. Kildare (1961-66) obdržel Zlatý glóbus, který mu byl spolu s cenou Emmy udělen posléze také za roli lodivoda Johna Blackthorna v seriálové dramatizaci románu Jamese Clavella Zajatec japonských ostrovů. Od poč. 60. let sbíral herecké zkušenosti také ve filmu, kde na sebe upozornil teprve úlohou cynického lékaře v černé komedii Petulie (r. R. Lester).

Citáty o důvěře a víře

29. dubna 2009 v 15:49 Citáty
Nejsnadnější způsob, jak ztratit důvěru a úctu mladých, je dávat jim nekonečné rady Ernest Hemingway
Řekni člověku, že je na nebi 978301246569987 hvězd a uvěří ti. Ale napiš na lístek "čerstvě natřeno" a každý si sáhne, aby se přesvědčil Julian Tuwim
Kdo nic neví, musí všemu věřit Jan Neruda
Já pocítila v životě mnoho bolesti, trpkých klamů, byla jsem na kraji zoufalství - avšak navzdory tomu neztratila jsem důvěru a lásku k lidem Božena Němcová
Člověk je to, v co věří Anton Pavlovič Čechov
Nemůžeme jeden druhému důvěřovat? Pak si také nemůžeme navzájem pomoci! Josef Čapek
Láska žije pouze z důvěry Honoré de Balzac
Jak dobré je milovat a nevyčerpatelně věřit Romain Rolland
Před navázáním přátelství rozvažuj, po navázání věr Walther von der Vegelweide
Lidé pochybují o tom, co říkáte, ale uvěří tomu, co děláte Karolína Světlá
Kdo ničemu nevěří, tomu taky nic nevěřím Jan Neruda

Kopie Císařské koruny je vystavena na Karlštejně

29. dubna 2009 v 15:19 | www.novinky.cz |  Zajímavosti
Vzácnou kopii Císařské koruny Říše římské z 10. století, kterou na hlavě nosil i císař Karel IV., v pondělí 27. dubna v podvečer převzal kastelán hradu Karlštejn Jaromír Kubů od šperkaře Jiřího Urbana. Na hradě bude do srpna uložena v klenotnici vedle kopie svatováclavské koruny.
Kopie Císařské koruny od šperkaře Jiřího Urbana bude uložena na hradě Karlštejně do srpna.


Kopie koruny váží 2,08 kilogramu, což je téměř o 1,5 kilogramu méně, než váží originál uložený ve Vídni.
"Je vyrobena z ryzího stříbra, pozlacena je dvaceti gramy ryzího zlata a je na ní asi 1200 kamenů a perel," vyčíslil její tvůrce, turnovský šperkař Jiří Urban.
Zhruba do srpna bude koruna uložena v klenotnici vedle kopie svatováclavské koruny, s výjimkou 23. května, kdy bude prezentována při Dni otevřených dveří v Jezuitské koleji v Kutné Hoře. Až budou připraveny prostory v Husově ulici, přestěhuje se do nich.
Koruna měla být podle původních plánů na Karlštejně vystavena trvale a divadelní atrapa tohoto klenotu jednou do roka přepravována z Prahy na hrad během dvoudenní akce Královský průvod. Hejtmanství uspořádalo dva ročníky této akce, současné vedení v tom ale nechce pokračovat. Obce podél Berounky nicméně třetí ročník akce chystají, bude mít ale už skromnější podobu.

Kokosový ořech

29. dubna 2009 v 11:39 Tipy z přírody
V indonéské a malajské kuchyni je kokosové mléko důležitou přísadou pro zahuštění jídel, v Indii se přidává do omáček, kdežto v západní Africe a na pobřeží Kolumbie a Brazílie se jím ochucuje rýže. U nás, ale taky v USA nebo v Anglii, jsou oblíbené sladkosti ze strouhaného kokosu (cukroví, sušenky, kokosky). Kokosová šťáva z nezralých plodů(které se nesprávně říká mléko) je sterilní takže může být v případě nouze použita jako náhrada za glukózu a podána infuzí do žíly. Proto je tady kokosový ořech v tropech zdrojem naprosto bezpečného nápoje a navíc obsahuje téměř plné spektrum vitaminu B(mimo B6 a B12), a také vitamin C. Olej z kokosu se uplatňuje při vaření ale třeba i v kosmetice.

Rus vypil čtyři litry vodky a přežil

28. dubna 2009 v 16:59 | www.novinky.cz |  Zajímavosti
Pití vodky ze stakanů patří ke koloritu ruského národa. Ovšem vypít najednou a v krátkém časovém úseku čtyři litry této pálenky může být sebevražedným experimentem i pro nejotrlejší konzumenty lihovin. Ne tak pro devětatřicetiletého Pavla Kondratjeva. Ten do sebe čtyři litry vodky během několika desítek minut nalil a otravu alkoholem přežil.

Když do sebe Kondratjev nalil osmou půllitrovou láhev ve velmi krátkém časovém úseku, jeho tělo nápor etanolu nevydrželo a mozek se uvedl do pohotovostního režimu. Devětatřicetiletého Rusa našli v ulicích Jekatěrinburgu v bezvědomí a převezli ho rychlou záchrannou službou do nemocnice.
"Vypil dokonce dvojnásobné množství toho, co je považováno za smrtelnou dávku. Je vysoký 1,9 metru a váží více než sto kilogramů, takže je schopen pojmout více alkoholu, ale i tak to bylo prostě příliš moc," uvedl doktor Stanislav Chursin, mluvčí jekatěrinburské nemocnice.

Slovník antických jmen a výrazů -Afrodita

28. dubna 2009 v 16:19 | CD Řecké báje a pověsti a enciklopedie |  Zajímavosti
VČERA MI PŘIŠLO CD KTERÉ JSEM SI OBJEDNALA. ŘECKÉ BÁJE A POVĚSTI. MÁM RÁDA ŘECKOU MYTOLOGII. JE TU MNOHO ZAJÍMAVÝCH PŘÍBĚHŮ A TAKÉ HODNĚ JMEN O KTERÝCH JSEM PÁRKRÁT NĚKDE ČETLA A KTERÁ ÚPLNĚ VŠECHNA NEZNÁM. TAK JE BUDU NA BLOG PŘIDÁVAT PODLE ABECEDY AŤ SE DOZVÍME CO VLASTNĚ BYLI ZAČ:)

Dnes tu máme myslím známou bohyni jménem
Afrodita - bohyně krásy a lásky, zejména smyslné, zrozená z mořské pěny. Její kult pronikl do Řecka patrně z východu.


Martin Trnavský

28. dubna 2009 v 9:20 Autogramy
O AUTOGRAM TOHOTO ŽENAMI OBDIVOVANÉHO A SYMPATICKÉHO HERCE JSEM PSALA 17. 3. 2009 A DORAZIL 1. 4. 2009Námořní vyšetřovací služba

27. dubna 2009 v 11:09 Seriály
Seriál Navy NCIS vypráví o každodenní práci týmu speciálních agentů, který musí vyřešit jakýkoliv zločin týkající se zaměstnanců vojenských námořních sil. A to i bez ohledu na jejich hodnost a postavení.

Seriál vznikl díky obrovské úspěšnosti JAG, svého předchůdce ze stejného prostředí. Začal se natáčet jako jeho volné pokračování na objednávku televize CBS. Tým NCIS (Námořní kriminální vyšetřovací služba) vede nadaný speciální agent vyšetřovatel Leroy Jethro Gibbs (Mark Harmon), který operuje se svými kolegy mimo jakýkoli armádní řetězec velení. Jeho úkolem je objasňování všech zločinů od vražd přes špionáž až po včasné odhalování plánů teroristů.

Hvězdou mezi podřízenými je bezesporu zvláštní agent Anthony DiNozzo (Michael Weatherly), který dřív pracoval jako detektiv oddělení vražd. Má skvělý instinkt a perfektní schopnosti pro práci na ulici. K ruce má sexy agentku Kate Todd (Sasha Alexander), jež mu svými půvaby pořádně zamotala hlavu, a odbornici na forenzní metody vyšetřování Abby Sciuto (Pauley Perrette), která svým stylem vystupování a oblékání spíš připomíná dámu z lepší společnosti. Nováčkem týmu je zvláštní agent Timothy McGee (Sean Murray), počítačový génius, který musí pod Gibbsovým vedením prokázat své schopnosti. Agenti se však neobejdou ani bez nepostradatelného doktora "Duckyho" Mallarda (David McCallum), který všechno ví a všechno viděl.

Ve třetí sérii přibyde do týmu styčná důstojnice Mossadu, Ziva David (Cote de Pablo), která své zabijácké pudy neskrývá a se zločinci vždy zatočí. Nová ředitelka Jenny Shepard (Lauren Holly) se snaží Gibbsův tým alespoň trochu umírnit a vždy vyžehlí jejich problémy s médii.


Námořní vyšetřovací služba

Hezký citátek

27. dubna 2009 v 8:39 Citáty
Jsou čtyři věci, které se už nikdy nedají vrátit
Kámen .... když už jsi ho hodil
Slovo .... které jsi vyslovil
Příležitost .... kterou jste propásli
Čas .... když už uplynul

Svět zalarmoval mexický vir prasečí chřipky

27. dubna 2009 v 8:29 | www.novinky.cz |  Zajímavosti
Několik desítek obětí chřipkového viru A/H1N1 vyprovokovalo o víkendu státy, aby se začaly zabývat ochrannými opatřeními. V sobotu večer se kvůli němu dokonce mimořádně sešla Světová zdravotnická organizace (WHO). Další setkání plánuje na úterý. Rozhodne, zda je nutné zvýšit nynější stupeň pandemického varování. V Mexiku na nemoc zemřelo 86 lidí, v USA je 20 nakažených.
Houslista na promenádě v Mexico City


V zemích EU se nemoc zatím nepotvrdila. Podezření bylo u stewarda z Velké Británie, který přiletěl z Mexika, ale laboratoř zjistila, že tento typ viru v sobě nemá.
Francie nicméně oznámila, že má "nepotvrzené pochybnosti" ohledně případného nakažení virem prasečí chřipky u dvou osob, které se vrátily z Mexika. Pro podezření z nákazy byl hospitalizován také jeden Izraelec, který se vrátil z Mexika. V nemocnici v Netanji se podrobuje testům.
Podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta bude Národní referenční laboratoř pro chřipku sledovat případy nákazy touto nemocí a bude se soustředit právě na typ A/H1N1. Ten vznikl mutací virů lidské, prasečí a ptačí chřipky. WHO vydalo v sobotu varování, že virus má pandemický potenciál. Reaguje ale na antivirotika Tamiflu a Relenza. Podle Víta ale není žádný důvod si dělat zásoby doma, Česko je má ve státních hmotných rezervách. Očkování proti chčipce před tímto typem neochrání.


Tipy na vysazení skalniček

26. dubna 2009 v 17:19 Květiny
Netřesk kvete v červnu až červenci. Odkvetlá květenství i s odumřelými růžicemi odstraňujeme.
Netřesk kvete v červnu až červenci. Odkvetlá květenství i s odumřelými růžicemi odstraňujeme.Skalničky jsou svým zakrslým vzrůstem vhodné k osazování nejrůznějších štěrbin, prohlubní a spár, ať už ve skalce, kamenných obrubách, mezi šlapáky v cestičce či v zídkách. Pokud tedy přemýšlíte, čím vylepšit skalku, máme pro vás několik tipů.
Většina skalniček potřebuje osluněné místo s dobrou cirkulací a přiměřenou vlhkostí vzduchu a spíše sušší, propustnou, dobře drenážovanou půdu. Existují ale i druhy s rozdílnými požadavky. Takové pak můžeme uplatnit např. v zastíněném koutě zahrady, v nádobě na zastřešené terase či na celodenně osluněné až úpalové jižní zídce nebo ploché střeše.Robert Vrchota

26. dubna 2009 v 10:09 Herci a herečky z 20-40let


Datum narození, místo:
13.1.1920, Břidlice u Třeboně
Datum úmrtí, místo:
25.4.1993

Město Třeboň se tak trochu zapsalo do filmové historie a to dne 13.1.1920 narozením Josefa Roberta Vrchoty. Svou kariéru herce započal Robert ještě za II. světové války a to v pardubickém divadle, kde nastoupil na "prkna jež znamenají svět" na počátku roku 1941 a zde působil až do roku 1948, kdy získal angažmá v Praze, kam také odešel. Jeho divadelní kariéra v Praze od roku 1948 do roku 1956, kdy nejdříve hrál v divadle ČSF, a poté v Karlínském divadle pokračovala v Kolíně, kde působil plných 24 let. Vystupoval mimo jiné v různých estrádách, v rozhlase, hrál ve filmu a v televizi.

Marta Kubišová: Ke kartářce bych nešla ani náhodou

25. dubna 2009 v 18:19 | www.novinky.cz |  Zpěvačky
Právě dotáčí televizní pořad Třináctá komnata. "Ta ale není o mně, je o zvířatech. Dlouho jsem se bránila, protože na sebe jsem už všechno řekla, tak ji věnuji němým tvářím," směje se Marta Kubišová (66), zpěvačka a matka bezmála třicetileté dcery Kateřiny.
Kubišová před fotografiemi ze 60. let

Základní vědomosti při chovu muže

25. dubna 2009 v 14:39 Pro pobavení
3hum.gifÚvod
Chovat muže není zdaleka tak bezproblémové jako za časů našich maminek a
babiček. Vyvstává otázka, jestli se chov muže v dnešních časech vůbec
vyplácí.

1. Základní vlastnosti muže

Chovaný exemplář by měl splňovat aspoň dva z těchto předpokladů:
musí být užitečný (tj. zručný, šikovný a snaživý v domácnosti a v
posteli)
musí být pohledný (tj. jeho vzhled by neměl vzbuzovat lítost a
soustrast)
Výše jmenované vlastnosti nemusí platit v případě, že platí 2.
Karikatury celebrit č.4

24. dubna 2009 v 14:59 | http://www.karikatura.cz/portrety.html |  Pro pobaveníRadek Brzobohatý, Hana Gregorová, Ondřej Brzobohatý

23. dubna 2009 v 16:29 Autogramy
O AUTOGRAMY CELÉ RODINĚ JSEM PSALA EMAIL DO JEJICH DIVADLA 29. 3. 2009 A DORAZILI VELMI BRZY 1. 4. 2009