Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Březen 2009

Psi si mysleli, že útočí na kočku, ale vyklubal se z ní skunk

11. března 2009 v 19:19 Zajímavosti
Dva psi, kteří naháněli stvoření, o kterém se domnívali, že je to kočka, zažili šok. Z jejich zdánlivě jednoduché kořisti se totiž vyklubal proradný skunk. Jakmile ho psi zahnali do rohu, tak na ně vypustil svůj silně zapáchající odér, z kterého byli psi velmi nesví.
Skunk se umí svým pronásledovatelům velmi dobře pomstít.

Majitel hospody Dave Bennett byl na procházce se psy v severoanglickém městečku Keighley, když oba z ničeho nic vyrazili a začali pronásledovat černobílé zvíře. Jack Russell teriér Chewy a kokršpaněl Tilly dostali však pořádné ponaučení. V budoucnu už asi nebudou lovit nic, o čem nebudou na sto procent přesvědčeni, že je to kočka.
"Jakmile jsem se k nim přiblížil, tak mi došlo, že jde o skunka. Chewy ho zahnal do rohu a ještě než jsem se k němu dostal, tak ho skunk stihl pořádně osprejovat. Páchlo to úplně strašně. Stále je to z něj ještě cítit. Navíc dostal jeden zásah i Tilly. Už jsem je několikrát myl, ale nechce se jich to pustit," uvedl devětapadesátiletý Bennett.
Skunk se objevil hodně daleko od svého přirozeného prostředí, a tak zavolal Bennett ochránce zvířat, kteří byli opravdu překvapeni. "Skunk je v dobrém stavu, takže podle mne možná jen odněkud utekl. Naštěstí nás 'nenavoněl', když jsme ho chytali. Psi takové štěstí neměli," uvedl zástupce ochránců zvířat Dave Holgate.

Liberecká zoo slaví letos devadesátku

11. března 2009 v 17:19 Zajímavosti
Stejně známá a turisty oblíbená jako Ještěd je i liberecká zoologická a botanická zahrada. Ta je zakomponována v údolí mezi Ještědem a libereckou Výšinou v části zvané Lidové sady. Liberecká zoo je vůbec nejstarší zahradou v bývalém Československu a může se pyšnit i takovými druhy zvířat, která nejsou nejenom v jiných zahradách v Česku, ale ani v Evropě.
V zasněžené zoo mohou návštěvníci obdivovat třeba žirafy.


Původní zahrada ale dnes plní daleko více funkcí než v minulosti, neboť je také vzdělávacím zařízením a má pod sebou mimo jiné i Středisko ekologické výchovy Divizna nebo Centrum pro zvířata v nouzi Archa.

Krotitelé duchů 2.

11. března 2009 v 13:43 Sci-fi filmy a seriály
Krotitelé duchů II (1989)
Nejúspěšnější americká komedie všech dob vstupuje do druhého kola. Nesmrtelní duchové, neonová monstra a zhýralec z temnot ohrožují město New York. Pod osvědčeným režijním vedením Ivana Reitmana nastoupili KROTITELĚ DUCHŮ II v originální sestavě k pekelně
ztřeštěnému vyhánění duchů.
Hodina duchů v Manhattanu. Mladá maminka se chystá koupat mimino a jen tak tak stačí zabránit tomu, aby nebylo vtaženo do odtoku podivnou hmotou. Starý karpatský hrabě s pomocí ďábelské moci provozuje čarodějnické kejkle po celém městě. New Yorkem táhne vlna čar a ztřeštěností. Socha svobody dokonce opouští svůj podstavec, protože se už na to nemůže dívat. Koho zavolat...? Přirozeně krotitele duchů. To bylo v roce 1984. Tehdy poprvé vytáhli Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis a Emie Hudson se svými laserovými děly proti monstru z lednice, mlaskající zelené obludě a novogotickému pekelnému psovi. Ironická horrorová komedie zaznamenala obrovský kasovní úspěch. Předpoklad k tomu, aby se hrdinové znovu vrátili na plátna kin. A už jsou tady - o pět let později, v Krotitelích duchů II.


Tygřice se zamilovala do ročního delfína

10. března 2009 v 19:09 Zajímavosti
Maverick a Akaasha - láska na první pohled


Láska mezi zvířaty se často dostává na stránky všelijakých novin a časopisů, či na televizní obrazovky. Když je to navíc ještě láska mezi zcela nepravděpodobnými partnery různých živočišných druhů, je to ještě o to hezčí. Nejnověji cit vzplanul v USA mezi mladou tygřicí a delfínem.
Když přivedli ošetřovatelé z kalifornské zoo půlroční samici bengálského tygra do podvodního světa Six Flags Discovery Kingdom ve Valleju, netušili, že celou dobu stráví u akvária s delfíny.


Deset nejšílenějších pojistek, které mohou vynést milióny

10. března 2009 v 12:29 Zajímavosti
Ochutnávač kávy Costa si nechal pojistit jazyk na 303 miliónů korun.


Ochutnávač kávy Gannaro Pelliccio, který degustuje oblíbený nápoj pro firmu Costa Coffee, si nechal pojistit svůj jazyk na neuvěřitelných 10 miliónů liber (303 miliónů korun). Právě tento případ vyvolal zájem o další podivná pojištění. O deseti nejzajímavějších informovala pojišťovací společnost Lloyd´s a deník Daily Telegraph.

Kurt Russell

10. března 2009 v 10:24 Herci
Je synem bývalého baseballového hráče a příležitostného film. a TV herce Binga Russella, který hrál mj. šerifa v TV seriálu Bonanza. Ve filmu se prosadil už jako devítiletý v rodinných komediích z produkce Studia Walta Disneyho (Follow Me Boys!, The Computer Wore Tennis Shoes, The Barefoot Executive a The Strongest Man in the World). V deseti letech si zahrál ve filmu Stalo se na světové výstavě, kde byl hlavní hvězdou Elvis Presley. K filmování ho vyprovokoval mj. fakt, že jeho baseballoví idolové Mickey Mantel a Roger Maris také vyměnili dresy za herecké kostýmy. Uplatnil se i v TV, kde měl dokonce svůj vlastní seriál The Travels of Jamie McPheeters (1963-64, Cesty Jamie McPheetersové).


Čínská moudra

9. března 2009 v 9:59 Citáty
 • Před bránou dobrého lékaře je vždycky mnoho nemocných.
 • S vážnou chorobou se obrať na tři lékaře.
 • Kdo je dlouho nemocen, sám se stane lékařem.
 • Ze třech desetin léčí lék, ze sedmi desetin správná životospráva.
 • Kdo léky polyká, ale správné životosprávy nedbá, toho lékař léčí marně.
 • Na podzim se prodává ovoce, na jaře - léky.
 • Kdo se na jaře obléká teple a na podzim lehce, ten zůstane zdráv až do vysokého stáří.
 • Jíst méně, ale častěji vede k uzdravení.
 • Nemoc přichází tak rychle, jako když se zeď zřítí, ale odchází tak pomalu, jako se hedvábí od kokonu uvolňuje.
 • Kdo pohmatem třemi prsty na tepu nemocnému život zachrání, není třeba právě dobrým ministrem, zato však dobrým lékařem.
 • Jarmareční doktor dobrý lék nepředepíše.
 • Tisíc lékařů i zdravého uléčí k smrti.
 • Léčení bez léků je právě tak dobré jako léčení průměrným lékařem.
 • Je snadné získat na tisíc předpisů, horší je však se také opravdu vyléčit.
 • Lékař musí vědět, zda nemoc pochází od chladu nebo od přehřátí.
 • Lékař může zvládnout nemoc, ne však osud nemocného.
 • Dokud je žaludek zdravý, pacient neumře.
 • Pronikne-li nemoc až k srdci, pak už žádný lék nepomůže.
 • Ani nejskvělejší lék nevyléčí pomstychtivost.
 • Poznej člověka a poznáš celý vesmír.
 • Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec. Nezeptáš-li se, budeš blbcem po celý život.
  - Když si nepřiznáš svou chybu, uděláš další.
  - Daruješ-li člověku rybu, nakrmíš ho na den, naučíš-li ho lovit, dáš mu potravu pro celý život.
  -Pro les nevidí stromy.


Moje první jarní květiny

8. března 2009 v 12:32 | Romi |  Fotografie
CHTĚLA BYCH SE VÁM POCHLUBIT S MÝMI PRVNÍMI JARNÍMI KVĚTINAMI. KRÁSNÉ BARVY, ŽE? UŽ SE Z NICH ZAČÍNÁ LINOUT TA NASLÁDLÁ VŮNĚ ..


TUTO DRUHOU FOTKU JSEM SEM PŘIDALA DNE 16.3.2009

Archeologové vykopali "upíra" z masového hrobu v Benátkách

8. března 2009 v 10:20 Zajímavosti
V Benátkách v historii mnohokrát udeřily morové rány.


V druhé polovině 16. století a první polovině 17. století sužovaly Benátky morové rány, které si vyžádaly desítky tisíc obětí, což byla někdy až třetina tamějších obyvatel. Archeologové nyní vykopali z jednoho z masových hrobů kostru ženy, která byla tehdejšími obyvateli považována za upíra.
Kostra exhumovaná z hrobu v Benátkách byla archeology označena za prvního vykopaného upíra v historii. S tím ovšem nesouhlasí Peer Moore-Jansen z Wichita State University v Kansasu, který prý již nalezl podobné kostlivce v Polsku. Souhlasí sice s tím, že Borriniho nález je vzrušující, tvrzení, že jde o prvního nalezeného upíra však považuje za trochu absurdní.
Borrini tvrdí, že jeho studie přináší informace o nejranějším hrobu, který dokazuje exorcismus vedený proti upírům. Matteo Borrini z univerzity ve Florencii našel během odkrývání masových hrobů z morových období kostru ženy s malou cihlou v ústech.
Hromadný hrob z dob středověku se nacházel na ostrůvku Lazzaretto Nuovo v Benátkách. V době, kdy žena zemřela, lidé věřili, že mor šíří právě také upíři. Lidé věřili, že se epidemie šíří i tak, že upíři po své smrti sežvýkají svůj rubáš a pak šíří mor dál. Právě proto dávali hrobníci podezřelým osobám do úst cihly, informoval Borrini.

Hrob pocházel z roku 1576

Borrini prezentoval svá zjištění na konferenci soudnických věd v Denveru. Podle něj byl podobným podrobným způsobem zkoumán domnělý upír poprvé. Masový hrob, ze kterého Borrini kostlivce vykopal, vznikl v roce 1576.

Filmem roku se na Českém lvu stal snímek Karamazovi

8. března 2009 v 10:08 Zajímavosti


Českého lva za nejlepší film získal 7. března večer producent Čestmír Kopecký za film Karamazovi.


V sobotu byly v pražské Lucerně předány filmové ceny Český lev. Nejlepším filmem roku se stalo drama Karamazovi režiséra Petra Zelenky. Ten si také odnesl Českého lva jako nejlepší režisér roku. Úspěšný byl i film Tobruk, oceněný za kameru, zvuk a hudbu.

Krokusy patří k prvním jarním otužilcům na záhonech

7. března 2009 v 14:19 Květiny
Šafrán Sieberův (Crocus sieberi Tricolor)Krokusy, známé také pod jménem šafrány, patří k prvním otužilcům, kteří vystrkují své barevné hlavičky v únoru až březnu, často ještě zpod sněhové přikrývky. Pro krokusy, vysoké 5 až 15 cm, jsou typické úzké vzpřímené trávovité listy.


Listy mají často střední bělavý proužek a něžné nálevkovité květy v mnoha barevných provedeních od bílé přes žlutou, světle až purpurově fialovou k proužkaté fialovo-bílé variaci.


Nové pasy budou od dubna vydávány jen s otisky ukazováků

7. března 2009 v 10:50 Zajímavosti
Otisky poputují do centrální evidence cestovních dokladů.

Od dubna už budou muset všichni zájemci o nové pasy poskytnout úřadům i otisky svých ukazováků. Výjimkou budou jen tzv. bleskové pasy, platné půl roku. Nové pasy, které se jinak neodlišují od starých, budou na speciálním čipu kromě digitální fotografie obsahovat navíc také otisky prstů.
"Změna bude jen v tom, že při vyřizování žádosti o jeho vydání budou úředníci na speciálním elektronickém zařízení snímat otisky prstů," řekla Právu mluvčí resortu vnitra Hana Malá. Snímat se bude vždy ukazovák pravé i levé ruky.
Jde o reakci na předpisy Evropské unie, která si od toho slibuje především spolehlivější identifikaci cestujících a zamezení zneužití dokladů.


V Egyptě byly nalezeny dvě sochy faraóna Amenhotepa III.

6. března 2009 v 13:00 Zajímavosti
Archeologové na nalezišti v Luxoru odhalili podivuhodně zachovalé sochy faraóna Amenhotepa III.


Archeologové v egyptském Luxoru objevili dvojici soch, jež představují faraóna Amenohotepa III., který žil před 3400 lety. V pátek to oznámil tajemník Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás.
Jedna ze soch je přes metr vysoká. Zobrazuje faraóna v podobě sfingy - s lidskou hlavou a tělem lva. Druhá, z černé žuly, představuje faraóna sedícího na trůnu v okázalém oblečení s tradiční panovnickou korunou. Obě skulptury jsou ve velmi dobrém stavu.
Sochy byly objeveny při očistných pracích v zádušním chrámu věnovaném právě Amenhotepovi III.
Vlevo v popředí leží jedna z nalezených faraónových soch.

Amenhotep III. byl devátý faraon 18. dynastie a vládl starověkému Egyptu čtyři desítky let zhruba před 3400 lety. Jeho syn Amenhotep IV. si změnil jméno na Achnaton a zavedl v zemi monoteistické náboženství se slunečním kotoučem Atonem jako jediným bohem.Mrtvé moře dál umírá, jeho hladina rychle klesá

6. března 2009 v 10:59 Zajímavosti
Východní pobřeží Mrtvého moře


Rostoucí spotřeba vody na Blízkém východě zabíjí Mrtvé moře. To je alespoň závěr výzkumů týmu vědců z Technologické univerzity v Darmstadtu, kteří zjistili, že v nejníže položené vodní ploše na světě, klesá rychle hladina. Za posledních 30 let ubylo v Mrtvém moři, které leží v Izraeli, 14 krychlových kilometrů vody a jeho hladina klesala o 70 centimetrů ročně.
"Výška hladiny na uzavřených vodní plochách, jako je právě Mrtvé moře, vypovídají o klimatických podmínkách v dané oblasti," vysvětlila v článku vedoucí vědeckého tým Šahrazád Abú Gazlihová s tím, že výsledek vypovídá o rovnováze mezi srážkami a spotřebou vody.
Protože klimatické podmínky se v oblasti výrazněji nezměnily, hlavním viníkem úbytku vody je rostoucí spotřeba v Izraeli a Jordánsku. Po ustupující vodě zůstaly erozivní terasy, které vědci zaměřili a mohli je také datovat, a tak i zjistili rychlost poklesu hladiny.
Úbytek vody má i další negativní důsledky pro celou oblast. Kromě ubývání hladiny podzemních vod i skutečnost, že méně lidí sem přijíždí méně lidí kvůli léčivým účinkům Mrtvého moře, protože se po poklesu hladiny nemohou k vodě dostat tak jednoduše jako dříve.
Především to však zcela zpochybňuje plány na vybudování plavebních kanálů, které by Mrtvé moře spojily se Středozemním a Rudým mořem. Možné by to bylo pouze v případě, že kanály budou postaveny tak, aby průběžně doplňovaly vodu v Mrtvém moři.Michael Jackson oznámil comeback

5. března 2009 v 20:08 Zpěváci
Michael Jackson ohlásil v Londýně své nové turné.


Někdejší král popu Michael Jackson ohlásil comeback. V londýnské O2 aréně, kde plánuje uskutečnit několik koncertů, ve čtvrtek odpoledne oznámil, že sérii vystoupení začne v červenci. Chtěl by se znovu vrátit na výsluní.
V O2 Aréně v Londýně se shromáždily stovky fanoušků. Někteří tam čekali hodiny před konferencí a skandovali jméno Michaela Jacksona. I během Jacksonova projevu fanoušci ječeli a Jackson musel svůj projev několikrát přerušit.
Dvacetiletá Laura Charlesová tam kvůli svému idolu čekala už od dopoledne. "Strašně mě bolí nohy a záda, ale stojí to za to," sdělila BBC. "Kamarádi mi říkají, že jsem blázen, je to jen tisková konference, proč prý sem chodím. Protože je to Michael Jackson, to je vše, na čem záleží."
Během dne se objevily v londýnském metru plakáty, podle nichž by měl zpěvák uspořádat v Londýně v červenci deset koncertů. List The Times napsal, že koncerty by měly začít 8. července a lístky by se měly začít prodávat 13. března.

Pepř

5. března 2009 v 9:34 Tipy z přírody
Bobulky pepře se pepřovníku černého(Piper nigrum) rostoucího ponejvíce v Asii a Jižní Americesklízejí v různých stupních zralosti a podle toho známe bílý(úplně zralý, zbavený červené slupky), zelený(rychle usušený nezralý) a černý pepř(fermetované nezralé bobule). Pepř růžový(téměř zralé bobule stromu Schinus z Jižní Ameriky) pravým pepřem ve skutečnosti není, má chuť mírně nasládlou a méně ostrou, ale ve větším množství může být jedovatý. Pepř je oblíbeným kořením, protože dává říz pokrmům a navíc podporuje látkovou výměnu a trávení, povzbuzuje chuť k jídlu, pomáhá proti nadýmání, působí močopudně, stimuluje srdeční činnost. Pozor: pepř taky zvyšuje krevní tlak, proto není vhodný pro malé děti.