Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Březen 2009

Tereza Maxová

31. března 2009 v 17:09 Autogramy

O AUTOGRAM NAŠÍ SKVĚLÉ MODELKY TEREZY MAXOVÉ JSEM PSALA NA EMAIL JEJÍ NADACI 22.3. 2009 A TAKÉ PŘIŠEL 24.3. 2009


Exupéryho citáty

31. března 2009 v 9:49 Citáty

Nejdále dojde a nejúspěšnější bude, kdo nejvíc zápasil sám ze sebou. (O naději, Karmelitánské naklad)
Tady je to mé tajemství, úplně prostinké: správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.
Neboť se živím, abych žil, žiji, abych dobýval a dobývám abych se vrátil a rozjímal a cítil se ve svém poklidném mlčení člověkem širšího srdce. (Citadela)
Je jediný skutečný přepych, a to jsou lidské vztahy.
Skutečná láska se nikdy nevyčerpá, a když se obrátíš k té pravé studni, bude tím štědřejší, čím více z ní budeš pít.
Nežijeme z věcí, ale z jejich smyslu.
Milovat, jenom milovat, to je slepá ulička.
O lásce se nemluví, láska je.
Nikdo se nemůže cítit zároveň odpovědným a zoufalým.
Prostor vědomí je pranepatrný. Vejde se tam vždy jen jeden problém.

Marta Kubišová

30. března 2009 v 17:09 Autogramy
O AUTOGRAM ZPĚVAČKY A HEREČKY PANÍ KUBIŠOVÉ JSEM PSALA NA 22.3. 2009 A FOTOGRAFIE S AUTOGRAMEM PŘIŠLA 24.3. 2009


Matrjoška nosí štěstí, říkají v největší ruské továrně na dřevěné panenky

30. března 2009 v 15:19 | www.novinky.cz |  Zajímavosti
Usměvavá blondýnka, která v baňatém těle skrývá spoustu potomků. Dřevěná panenka "matrjoška", asi nejtypičtější ruský suvenýr, který si z Moskvy před pár lety přivezla i choť českého prezidenta, teď zažívá těžké časy. Krize postihla i odvětví, které plní krámky se suvenýry od Vladivostoku po Kaliningrad a ještě dále, včetně okolí pražského Karlova mostu. V Rusku se věří, že panenky jsou nositelkami štěstí.Zdenka Baldová

30. března 2009 v 11:09 Herci a herečky z 20-40letZdeňka Baladová se narodila 20. února 1885 v České Třebové.
Současně se studiem na průmyslové škole studovala řeči a hudbu. Zprvu hrála s ochotníky ve spolcích Žižkovan a Pokrok, aby v roce 1907 přijala angažmá ve vinohradském divadle. Tam se poznala se svým budoucím manželem, významným českým divadelním režisérem Karlem Hugo Hilarem, s nímž už jako jeho manželka přešla v roce 1922 do Národního divadla. "Baldinka", jak jí její kolegové přezdívaly, byla typ ženy, pro kterou byla na prvním místě kariéra manžela a tak zatímco se Hilar mohl za podpory manželky rozvíjet, Baldová upadla do stereotypu. To se však změnilo po Hilarově předčasné smrti v roce 1935.

Jožka Černý

29. března 2009 v 16:59 Autogramy
O AUTOGRAM ZPĚVÁKA LIDOVÝCH PÍSNÍ PANA JOŽKY ČERNÉHO JSEM PSALA 21.3. 2009. FOTOGRAFIE S AUTOGRAMEM PŘIŠLY DOKONCE DVĚ 24.3. 2009

Michael Douglas

29. března 2009 v 15:29 | Osobnosti |  Herci
Michael Douglas
Syn filmového pracovníka Kirka Douglase a britské herečky Diany Dill. Od osmi let vyrůstal v Connecticutu se svou matkou a nevlastním otcem. S vlastním otcem trávil čas během prázdnin jeho studia na vojenské škole. To bylo v době, kdy jeho otec pracoval na jednom filmovém projektu a mladý Michael se tak přiučoval, jak se vytvářejí filmy. V roce 1962 začal pracovat jako asistent režiséra na filmu "Lonely Are the Brave". Následně propásl šanci studovat na prestižní univerzitě Yale a začal studovat herectví na vysoké škole University of California v Santa Barbaře. Michael a herec/režisér/producent v jedné osobě Danny De Vito spolu tehdy bydlely a od té doby zůstali přátelé.

Zemřel populární herec a dabér Miroslav Moravec

29. března 2009 v 10:59 Smutné zprávy
Po dlouhé těžké nemoci zemřel v neděli časně ráno v sedmdesáti letech v pražské motolské nemocnici populární herec a dabér Miroslav Moravec.
Muž, který propůjčil hlas komisaři Moulinovi, inspektoru Kojakovi i Fantomasovi, bojoval s nemocí od roku 2006.


Miroslav Moravec se narodil před sedmdesáti lety, 6. ledna 1939 v Praze. Už během studií
herectví na pražské DAMU dostal nabídku na angažmá v mosteckém divadle, poté ho čekaly štace v divadlech v Chebu a Zlíně.
Nakonec ale Moravec zakotvil v Praze. A to v roce sovětské okupace - v roce 1968 nastoupil do Divadla za branou. V metropoli už vydržel, diváci si jej pamatují z prken Divadla pod Palmovkou, Městských divadel pražských a zejména Divadla na Vinohradech.
Z inscenace Sto roků samoty
Často byl také hostem v soukromých, zájezdových a agenturních divadelních produkcí. Naposledy v Divadle Metro, kde ztvárnil Alexe v inscenaci Zkroť mě, miláčku.
Na prknech, která znamenají svět sehrál desítky rolí, mezi nimi i ty nejznámější - ať už to byl Mlynář v Lucerně nebo Kreón v Oidipovi. Hojně vyhledávaný byl i filmaři a televizními tvůrci.
Zahrál si v řadě seriálů - včetně první série Nemocnice na kraji města, Četnických humoresek nebo 30 případů majora Zemana - a filmů. Z poslední doby si jej diváci pamatují hlavně jako ministra z komediální série Jaroslava Soukupa Byl jednou jeden polda. Poslední filmovou roli mu dal Zdeněk Troška v komedii Kameňák 3.
Miroslav Moravec patřil také mezi nejvýraznější osobnosti českého dabingu. V roce 2002 dokonce získal cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.


Ondřej Kepka

28. března 2009 v 15:29 Autogramy

AUTOGRAM OD HERCE, REŽISÉRA ONDŘEJE KEPKY MI PŘIŠEL JAKO PRVNÍ.
EMAIL JSEM PSALA 17.3. 2009 A FOTO S AUTOGRAMEM PŘIŠLO 23.3. 2009Američtí vědci zjistili, že zlomené srdce lze vyléčit

28. března 2009 v 14:39 | www.novinky.cz |  Zajímavosti
Američtí vědci zjistili, že zlomené srdce lze léčit, napsal zpravodajský server BBC News. Podrobili v této souvislosti zkoumání 70 pacientů trpících takzvaným syndromem zlomeného srdce, tedy zdravotním stavem souvisejícím s extrémně stresujícími nebo emocionálními událostmi. Všichni tito pacienti se zotavili, většinou poté, co jim lékař naordinoval aspirin nebo léky na srdce, ačkoliv 20 procent z nich bylo kriticky nemocných.


Podle amerického odborného časopisu Journal of Cardiology dospěla studie k závěru, že pravděpodobnou příčinou zlomeného srdce je zvýšení hladiny stresových hormonů.
Syndrom zlomeného srdce, odborně nazývaný Takotsubo kardiomyopatie, vůbec poprvé popsali japonští badatelé počátkem 90. let minulého století. Ačkoliv symptomy imitují příznaky srdečního infarktu jako bolest na hrudi a potíže s dýcháním, zdá se, že syndrom zlomeného srdce je dočasný a zcela vratný - pokud je rychle léčen.


Někteří jsou přesvědčeni, že jde prostě o formu srdečního infarktu, který se včas sám 'zastaví', a tudíž nezanechá žádné trvalé poškození srdečního svalu. Zlomené srdce prostě jen potřebuje čas, aby se s pomocí přátel či příbuzných vyrovnalo s bolestí.Tajemný Golem znovu ožije o víkendu v Praze

28. března 2009 v 9:49 | www.novinky.cz |  Zajímavosti
Do doby Rudolfa II. se o víkendu 28. a 29. března vrátí Praha 1 v rámci svých dnů. Po oba dny budou Pražané a návštěvníci potkávat v ulicích kejklíře, polykače ohňů, potulné herce či tanečnice a centrem se vydá i samotný císař s průvodem.
Strahovský klášter bude pro obyvatele Prahy 1 otevřen zdarma.


Loni jsme si hráli na dobu Karla IV., tentokrát se vydáme do renesanční doby. Minule přistoupilo na naši hru tři a půl tisíce lidí, kteří se s námi přišli bavit," konstatoval starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS). Věří, že tomu bude stejně i letos.
Na neděli, kdy se oslavy z Ovocného trhu přesunou na Žofín, který se změní v historické městečko, se chystá oživení legendárního Golema. Rudolf II. požádá starostu, aby ze samotného dna Vltavy vylovil kouzelný šém. A Hejma je odhodlán to udělat. Nakonec loni se rovněž ráchal ve vltavské vodě, navíc uvězněn v koši.

Stanislav Procházka

27. března 2009 v 14:49 Autogramy
PŘIDALA JSEM SI NOVOU RUBRIKU AUTOGRAMY. NEBUDU MÍT BLOG O AUTOGRAMECH. SPÍŠE TO BUDE MOJE MALÉ ZPESTŘENÍ MÉHO ŽIVOTA. AUTOGRAMY JSEM SBÍRALA JAKO MALÁ HOLKA VŽDY NA NĚJAKÉM PŘEDSTAVENÍ NEBO KONCERTĚ U NÁS VE MĚSTĚ. DÁVALA JSEM SI JE PODEPISOVAT DO PAMÁTNÍKU. TAK TY SEM JEDNOU NĚKDY DÁM. NEDÁVNO JSEM BYLA NA JEDNOM BLOGU A ÚPLNĚ JSEM PROPADLA TOMU POCITU ZKUSIT TO ZNOVU. NAPSALA JSEM NA PÁR DOPORUČENÝCH EMAILŮ A TENTO TÝDEN MI PŘIŠLO UŽ 14 AUTOGRAMŮ. TAK JE SEM PO JEDNOM BUDU PŘIDÁVAT.

TENTO JE Z 24.4. 1984. PRO MĚ CENNÝ, PROTOŽE JE S VĚNOVÁNÍM A PROTOŽE UŽ STANDA PROCHÁZKA ML. NENÍ MEZI NÁMI:( VĚŘTE BYL SKVĚLÝ A SYMPATICKÝ:)) BYL TO ZPĚVÁK. JEHO PÍSNIČKA CELÁ ŠKOLA UŽ TO VÍ BYL VELKÝ HIT...

Saxana

27. března 2009 v 14:00 Filmové pohádky
Komu by se chtělo být tři sta let po škole. Mladé čarodějnici Saxaně rozhodně ne. A tak není divu, že využije první příležitosti a uteče do světa lidí. Ředitel školy za ní vyšle starého vysloužilého upíra, aby ji hlídal a přivedl zpět. Saxana však po návratu nijak netouží a jedinou její starostí je sehnat babské ucho. Stačí lok odvaru a cesta zpět mezi pohádkové bytosti je navždy uzavřena. Protože však byla vždycky nepozorná, netuší Saxana, že nejde o vývar z opravdového babského ucha, leč o bylinkový vývar z šalvěje přeslenitého, zvaného lidově babské ucho. Honba za babským uchem Saxanu přivádí do řady potíží, nejprve s partou Mikiho Rouska a nakonec i na psychiatrii. Její pobyt mezi lidmi je poznamenám řadou zdařilých i poněkud nepovedených kouzel, ale také poznáváním zcela nového citu - lásky.


Citáty o chudobě,bídě,hlad,lakotě a žebrání

27. března 2009 v 10:30 Citáty
Nesnadno vyniknou lidé, když jejich přednostem brání chudoba v domě Decimus Iunius Iuvenalis Bohatý si může své vzruchy a své události kupovat. K chudému přicházejí ve formě ran Josef Čapek Nedostatek peněz je kořen všeho zla George Bernard Shaw Snášet slušně chudobu svědčí o rozumnosti Démokritos z Abdér Duch ztratí sílu, když starost o vezdejší chléb jej tíží Božena Němcová Lakomec vždy si najde, proč by odepřel Publilius Syrus Lakomec vždy strádá Quintus Flaccus Horatius Chudobě chybí mnoho, lakotě všechno Lucius Annaeus Seneca Smrt lakomce je jeho první dobrý čin Publilius Syrus Smutný je život, jímž provívá odporná chtivost peněz jako ledový vítr Hippokratés Jsme-li žebráky, nabývá pro nás svět docela jiné podoby Božena Němcová Prázdný žaludek je špatný politický rádce Albert Einstein Nepřijde jediný přítel k tomu, kdo nemá už nic Publius Ovidius Naso Statečně jedná spíš ten, v bídě kdo je schopen žít Gaius Valerius Martialis Jak je smutné utěšovat se myšlenkou, že jiní jsou na tom hůř Oscar Wilde Neví boháč žádný, jak chudák život tráví Walther von der Vegelweide Není chudý ten, kdo má málo, ale ten, kdo více žádá Marcel Proust Chudí myslí na peníze ještě více než bohatí, v tom je jejich největší bída Oscar Wilde Chtěl bych žít s hromadou peněz jako chudý člověk Pablo Picasso Bída je jediné břemeno, které je tím těžší, čím déle ho nosíme Jean Giono Kdo je Tvůj přítel, to můžeš jen v nouzi a chudobě poznat Walther von der Vegelweide To je zvláštní, jak hrst mincí udělá bídu snesitelnou George Bernard Shaw Zbytečná skromnost chudému škodí Homér Hlad je nejlepší kuchař Miguel de Cervantes y Saavedra Lační-li žaludek, zřídka jen pohrdne jídlem, byť prostým Quintus Flaccus Horatius Kdo je sytý, nepochopí, co si hladový vytrpí Walther von der Vegelweide Moc dlužím, nic nemám. Zbytek dám chudákům Francois Rabelais Těžké je ušlechtile přemýšlet, když přemýšlíme jen nad tím, kde vzít chleba Jean Jacques Rousseau Díky nemoci známe hodnotu zdraví, díky zlu hodnotu dobra, díky hladu sytost, díky únavě odpočinek Hérakleitos z Efesu Kdo nemá peněz, je chudý; kdo nemá přátel, je chudší; ale kdo nemá srdce, je nejchudší na světě Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Američan z Los Angeles má absolutní paměť

26. března 2009 v 15:09 | www.novinky.cz |  Zajímavosti
Televizní producent Bob Petrella (58) si pamatuje až polovinu dní svého života ve zcela šokujících detailech. Hypertymézie je stav, který označuje obrovsky rozvinutou paměť. O tom, co jeho stav vlastně znamená, se dozvěděl až před rokem, kdy se zapsal na kalifornské univerzitě na přednášky pojednávající o paměti.
Super autobiografická paměť, tak se dá nejjednodušeji označit to, čím disponuje 58letý Bob Petrella. Vědci stále ještě nemají ani ponětí, jak tento stav u člověka vzniká.
Petrella si vybavuje téměř každou konverzaci, kterou vedl za posledních 53 let, což je jak sám přiznává tak trochu neštěstí. Svůj "talent" objevil už na základní škole, kde všemi testy procházel bez toho, aniž by si něco musel doma opakovat a učit se.

Telefonní čísla má v hlavě

"Vždy jsem měl úžasnou paměť, ale nikdy jsem to nikomu nevnucoval a nesnažil se dělat si nějakou reklamu. Pamatuju si to, co mě zajímá. Ať už to jsou sportovní zápasy, historická nebo politická data a nebo prostě jen příjemné dny z minulosti," uvedl Američan.
"Jednou z výhod mého stavu je to, že si pamatuji telefonní čísla úplně na všechny lidi okolo sebe. Přesně 24. září 2006 jsem ztratil svůj mobilní telefon, což je chvíle, kdy většina lidí panikaří. Já byl ale relativně v pohodě. V telefonu jsem neměl uložená žádná telefonní čísla, všechna je mám totiž v hlavě," dodal Petrella.

Hrušky

26. března 2009 v 10:49 Tipy z přírody
Ovoce, které je u nás doma a které je tak trochu stranou zájmu, protože patří k plodům objevujícím se na trhu jen po omezenou dobu vzhledem ke značné náročnosti na přepravu a skladování. Zralé hrušky ale mají oproti např. exotickému ovoci několik výhod-nevyvolávají žádné alergie a jsou lehce stravitelné, proto použitelné jako dětská strava i při různých dietách. Opsahují méně vitaminu C, ale zato jsou bohaté na kyselinu listovou, draslík a vlákninu. Mají mírně desinfekční účinky, podporují trávení, zmírňují zácpu, napomáhají vylučování jedovatých látek z těla. Lístky hrušek přidáváme do bylinných směsí při zánětech močových cest a při ledvinových kamenech. Čaj z listu povaříme dvě minuty, scedíme a podáváme.

Kam za exotikou: Bílé pláže a čistá voda Varadera na Kubě

25. března 2009 v 15:29 | www.novinky.cz |  Místa která toužím vidět
Mys Hicacos je nejsevernějším bodem kubánské pevniny. Končí tam dvacet kilometrů dlouhý stejnojmenný poloostrov. Kromě opravdových znalců by sotvakdo věděl, o čem je řeč. Tato místa jsou totiž známější podle jména letoviska, které se na poloostrově nachází - Varadero.
Nejpopulárnější kubánské přímořské letovisko Varadero
Nejpopulárnější kubánské přímořské letovisko Varadero

Kotviště, jak zní překlad názvu Varadero, na poloostrově bylo podle historických zmínek od roku 1555. Tehdy tam byl i dok, v němž Španělé opravovali své plachetnice, a přístav, kde se nakládala sůl. Ta se na poloostrově těžila v takovém množství, že odsud Španělé zásobovali celou svou zámořskou lodní flotilu a některé tamní kolonie. Trosky solného dolu La Calavera jsou dnes v přírodní rezervaci na severu poloostrova.