Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Únor 2009

Japonci v Egyptě nalezli sarkofágy staré přes 3000 let

28. února 2009 v 20:07 Zajímavosti
Pohřební komory pochází zřejmě z let 1300 až 330 před naším letopočtem.


Čtyři dřevěné sarkofágy společně s pohřebním vybavením objevili japonští archeologové ve staroegyptské nekropoli Sakkáře. Podle agentury Reuters odhadli stáří artefaktů na 3300 let.
Pohřební komory pocházejí zřejmě z pozdně dynastického období, tedy mezi lety 1300 až 330 před naším letopočtem.
Antropomorfní sarkofágy ležely v hrobce společně s pohřebními nádobami, takzvanými kanopami, v nichž staří Egypťané ukládali vnitřní orgány nebožtíků ve snaze zajistit jejich uchování pro posmrtný život. Kromě nich hrobka obsahovala i čtyři bedny se soškami vešebti, které představují osoby určené ke službě zemřelému na onom světě.
Sarkofágy nalezené v Egyptě jsou staré přes 3000 let

V sarkofázích nebyly žádné mumie, jelikož hrobka byla vyloupena, a to už ve starověku. Přesto se zachovaly původní černé a žluté malby znázorňující staroegyptské bohy.
Jedna z beden s figurkami vešebti je ve výjimečně dobrém stavu, a dokonce ani nebyla předtím otevřená. Většina ze 38 sošek uvnitř však přesto byla rozbitá. Bedna byla označená jménem Tut Bašu, jenž byl původně majitelem jednoho ze sarkofágů.
Sakkára sloužila jako nekropole staroegyptské metropole Memfidy. Leží asi 25 kilometrů jižně od Káhiry.


Rybka s průhlednou hlavou šokovala oceánografy

28. února 2009 v 13:10 Zajímavosti
Ryba s průhlednou hlavou


Malá hlubinná rybka, strašík maloústý (Macropinna microstoma), byla objevena už v roce 1939, ale teprve nyní se vědcům podařilo rozluštit záhadu jak může úspěšně přežívat temnotách větších hloubek. Její trubicovité oči maximálně využívají zbytky světla a jsou pohyblivé. Navíc má vršek hlavy chráněný průhlednou vrstvou.
Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) použil k prozkoumání zvláštní rybky na dálku ovládané podmořské zařízení vybavené kamerami s vysokým rozlišením. Výzkum probíhal v hloubce 600 až 800 metrů.
Pozorování ukázalo, že rybky svýma speciálníma očima pohybují a tak jsou schopné zpozorovat a ulovit i kořist, která jim neplavé přímo před ústy, která jsou skutečně malá. Strašík maloústý je tak plně přizpůsoben k životu v hlubinách.
Trubicové oči koncentrují zbytky světla a i v temné hlubině zahlédnou minimálně obrysy kořisti, jíž jsou hlavně malé medúzky. Kamery navíc odhalily i překvapivý fakt, že vršek hlavy a okolí očí je u strašíka maloústého kryto průhledným štítem, což možná také hraje roli při sbírání nepatrných zbytků světla v hlubinách. Především však štít chrání jeho oči před žahavými orgány větších medúz.
Strašík navíc umí v případě nebezpečí zcela ztuhnout a vznášet se na místě díky svým poměrně velkým ploutvím.

Džíny nesmí chybět v šatníku rebelky ani elegantní dámy

27. února 2009 v 17:10 Móda
Tvůrce oblíbených džínů se narodil už před 180 lety.Jako pracovní uniforma, ale také jako symbol rebelství nebo výraz snobského luxusu se projevilo v dějinách módy džínové oblečení. O popularitu džín se postarali filmoví hrdinové i tvůrci kultovních značek. Současná móda je využívá jako univerzální prvek, který pružně reaguje na všechny trendy.

Džíny

Vznikly v polovině 19. století jako montérky pro zlatokopy na západě USA a během 20. století se staly módním hitem. Tuto americkou ikonu ale vytvořil přistěhovalec z Bavorska Löb Strauss (v 18 si změnil jméno na Levi), od jehož narození uplynulo 26. února 180 let.

"Je to klasika, která z módy zřejmě nikdy nevymizí," řekla módní historička Jana Máchalová. Upozornila však, že na počátku své popularity látka zvaná denim znamenala spíše vzdor než žhavý módní výstřelek. "Byl to projev rebelství. Roli hrála i funkčnost, ale rebelství převažovalo. Džínovina byla považována za podřadný materiál. Měla oblečení pokořit," uvedla.
Do takzvané salónní módy se denim dostal už v druhé polovině minulého století, zejména díky filmu. Originální oblečení proslavil například James Dean ve snímku Rebel bez příčiny. "Filmy přinesly džínovou módu. Byly to klasické pětikapsové kalhoty," připomněla Máchalová.

KATOVSKÉ ŘEMESLO

27. února 2009 v 14:49 Zajímavosti
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNOUT NA OBRÁZEK!

Richard Dean Anderson

27. února 2009 v 13:14 Herci
Richard Dean Anderson

Richard Dean Anderson je americký herec, který začal svou hereckou kariéru v mýdlových operách. Objevil se v seriálu General Hospital jako doktor Jeff Webber (1976-1981), ale slavným se stal až v oblíbeném televizním seriálu MacGyver.

V současné době (2006) vystupuje v televizním seriálu Stargate SG-1 jako generál (dříve plukovník) Jack O'Neill, založeném na filmu Stargate, kde jeho postavu hrál Kurt Russell. Ačkoli se nikdy neoženil, má se svou bývalou partnerkou Apryl Prose dceru Wylie Quinn Annarose.

V Sezóně 8 zvolil méně časté účinkování ve Stargate SG-1 kvůli své horší dosažitelnosti. V 9. (a možná poslední) sezóně se rozhodl nevystupovat pravidelně, ale hostovat jen v několika dílech.

Anderson se objevil v roce 1997 v počítačové hře

Fallout, kde daboval postavu Killiana.

Objeven nejstarší otisk nohy člověka

27. února 2009 v 10:59 Zajímavosti
Laserový scan otisku nohy z Keni


keňských sedimentech byl objeven zatím nejstarší otisk nohy hominida, který má charakteristiky chodidla moderního člověka. Stopa je stará 1,5 miliónu let. Na otisku jsou jasně patrné kratší prsty typické pro hominidy chodící vzpřímeně. Ukazuje to, že Homo erectus, jemuž je stopa připisována, měl už stavbu nohy podobnou modernímu člověku.
Stopy byly objeveny u Ileretu na severu Keni. V sedimentech na úpatí kopce byly nalezeny dvě série otisků, jedna v hloubce o pět metrů větší než druhá. Obě jsou oddělené pískem, bahnem sopečným popílkem. Tým určil stáří pomocí radioizotopů a současně zjistil, že jednotlivé vrstvy dělí asi deset tisíc let.
Stopy jasně ukazují, jak chodil Homo erectus. Jeho způsob chůze se od moderního člověka mírně lišil, upozorňuje profesor Matthew Bennett z univerzity v Bournemouth. Na stopách není vidět, že by Homo erectus došlapával na patu.
Nález podle něj podporuje předchozí teorie o způsobu života druhu Homo erectus. "Existovaly náznaky, že Homo erectus byl schopen prohledávat krajinu, v níž pátral po mršinách a masu. A byl to schopen dělat velmi rychle, měl delší končetiny a při dlouhodobých cestách vydržel více," uvedl profesor a dodal: "Nyní můžeme také říci, že měl moderní anatomii nohy, což doplňuje hypotézu."


Citáty o dobru

26. února 2009 v 12:27 Citáty
Nikdo neví, co je smrt, a přece se ji všichni bojí, jako by uznávali, že je největším zlem; třeba je pro člověka největším dobrem Platón
Co se dělá z lásky, dělá se vždy mimo dobra a zla Friedrich Nietzsche
Dobrý je jenom ten, kdo je i moudrý Lucius Annaeus Seneca
Dlouhý styk se zlem stejně jako s dobrem vede k tomu, že v něm člověk nalezne zalíbení Lucius Annaeus Seneca
Vůle odolává krutosti, podléhá však lásce a dobrotě Thomas Mann
Je hanba, že se někdo dovede namáhat po mnoho let, aby se stal dobrým lékařem, obhájcem, učitelem nebo geometrem, a přitom není ochoten namáhat se příslušně dlouhý čas, aby se stal dobrým člověkem Galénos z Pergamu
Dobrý je jen ten, kdo za to nic nechce Ján Johanide
I dobří lidé musí často zlému přivyknout Publilius Syrus
Díky nemoci známe hodnotu zdraví, díky zlu hodnotu dobra, díky hladu sytost, díky únavě odpočinek Hérakleitos z Efesu
I když lidé nevědí, co je dobro, mají ho v sobě Konfucius
V každém dobrém člověku sídlí Bůh i když nevíme jaký Lucius Annaeus Seneca
Ze všech věd, které člověk může a musí znát, tou hlavní je umět žít tak, aby spáchal co nejméně zla a způsobil co nejvíc dobra Lev Nikolajevič Tolstoj
Čím je člověk rozumnější a lepší, tím více dobra v lidech pozoruje Blaise Pascal
Nic není samo o sobě ani dobré ani špatné. Záleží na tom, co si o tom myslíme William Shakespeare
Dobrý princip zplodil řád, světlo a muže; zlý stvořil chaos, temnotu a ženy Pýthagorás ze Samu

Nejkrásnější večerní róby z udílení Oscarů

26. února 2009 v 8:26 Móda
Úzké siluety při udílení Oscarů - zleva: Jenifer Anistonová, Natalie Portmanová, Anne Hathawayová

TAPETA NA STROP PRO ZLOU TCHÝNI

25. února 2009 v 17:10 Pro pobavení

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE NA OBRÁZEK!

U chorvatských břehů plave velký keporkak

25. února 2009 v 15:11 Zajímavosti
Pro keporkaky je typické, že vyskakují z vody.

Urostlý dvanáctimetrový keporkak (Megaptera novaeangliae) byl opakovaně spatřen v zálivu Savudrija poblíž chorvatsko - slovinských hranic. Uvádí to chorvatský web Javno.hr s tím, že keporkak se pohyboval od slovinského pobřeží k chorvatskému a přiblížil se mu na 15 metrů. Panují obavy, že může uvíznout na mělčině. Naposled byl viděn v úterý.


Do Středozemního moře se keporkak dostal zřejmě z Atlantického oceánu, kde tento druh velryb běžně žije. Dříve se lovil a jeho stavy proto poklesly na deset procent. Nyní jich žije asi 80 000.
Chránění keporkaci patří mezi kosticovce. Dorůstají délky 12 až 16 metrů a vážit mohou přes 35 tun. Vyskytují se ve všech světových oceánech a běžně migrují za potravou. Keporkaci mají nezaměnitelný tvar a výrazně velké prsní ploutve. Často vyskakují nad vodu.

Angličanka má 6005 piercingů, kůže jí není takřka vidět

25. února 2009 v 11:32 Zajímavosti
Britka v době, kdy měla "jen" něco přes 4000 piercingů.


Nadšenců pro propichování různých částí těla a zdobení kovovými či plastovými šperky v posledních dvou dekádách prudce přibývá. Většina fandících tzv. piercingům si propichování dokonce užívá, to ovšem neplatí pro Elaine Davidsonovou, která, ač má šperků v těle nejvíc ze všech lidí na světě, samotný proces propichování nemá ráda.
"Neužívám si propichování," tvrdí Elaine Davidsonová, jejíž tělo nese 6 005 různých kovových ozdob. Není místečko na jejím těle, kde by nebyl nějaký kroužek, činka nebo přívěšek. A propíchnuty má také některé vnitřní části těla včetně jazyka a pohlavních orgánů.
Guinnessova kniha světových rekordů ji poprvé uznala jako absolutní jedničku v počtu piercingů v roce 2000. Tehdy měla brazilská rodačka 462 šperků na těle. Dnes už se počet dostal k ohromnému počtu 6 005 a z toho 1 500 piercingů má tzv. vnitřních. Obličej jich pak musí nést 192.
"Neužívám si to propichování, ale aby člověk zlomil rekord, musí se dostat na skutečně vysokou úroveň. A já jsem rekord zlomit chtěla. Moje rodina nemá ráda tetování ani piercingy. Ale já jsem šťastná. Rozhodla jsem se změnit a být sama sebou," svěřila Davidsonová britskému listu Daily Telegraph.
Zdravotní sestra dnes žije ve skotském Edinburghu a své tělo považuje za umělecké dílo.

Andrea Verešová má syna

25. února 2009 v 10:19 Zajímavosti

Půvabná modelka Andrea Verešová (28) včera v devět hodin večer v pražské porodnici U Apolináře přivedla na svět své druhé dítě a podle očekávání je to kluk! Jmenuje se Daniel Tobias Volopich! Chlapeček přišel na svět přirozenou cestou a pupeční šňůru přestřihl sám tatínek, právník Daniel Volopich.

"MUDr. Pařízek je skvělý porodník, moc mu za vše děkujeme," prohlásil krátce po porodu šťastný otec, který se po třech dcerách - Pepině, Valentině a Vanessce - konečně dočkal vytouženého syna.

Daniel Tobias po porodu měřil 50 centimetrů a vážil 3650 gramů.

Andrea a její synek jsou v pořádku a domů si je Daniel odveze do konce týdne.

Brýle aneb od nutnosti k módě

24. února 2009 v 16:42 Zajímavosti
V dobách starověkého Egypta, Řecka či Říma pravděpodobně neexistovaly žádné pomůcky pro podporu bystrého zraku. Ale už Seneca kolem roku 4 př. n. l. prý četl knihy pomocí skleněné koule naplněné vodou, která písmo šikovně zvětšovala. Císař Nero zase používal na sledování gladiátorů zelený smaragd, i když to bylo spíše pro jeho barvu, jež flitrovala sluneční paprsky. Nejstarší čočky z leštěného kamene byly nalezeny ve zříceninách antického Ninive a kolem roku 1000 n. l. pak byl vynalezen tzv. čtecí kámen, známý jako lupa. Když v roce 1268 známý anglický filozof Roger Bacon popsal používání lupy a v roce 1289 se pak objevil spis popisující čočky zasazené do obrouček, historie brýlí se odstartovala. Nastal jiný problém - jak brýle na obličeji udržet? Španělští optici experimentovali s hedvábnými stužkami, které se zavazovaly pomocí smyčky za ušima, později se přidala na konec kovová nebo keramická závaží. Londýnský optik Edward Scarlett pak přišel s neohebnými postraními částmi, které samy za ušima držely. A tak se brýle začaly masivně šířit. Dalším významným pokrokem byl vynález Benjamina Franklina z roku 1780 -tzv. bifokální čočky s dvojí ohniskovou vzdáleností . Ve dvacátém století pak začaly brýle podléhat módě a jejich výběr se rozšiřoval. Určitě si vzpomenete na popularitu lenonek či naopak dobu obrovských brýlí téměř přes celý obličej.

Pro správnou funkci tělo potřebuje až pět porcí ovoce a zeleniny denně

24. února 2009 v 11:35 Zajímavosti
Zdravá výživa má na organismus mnoho blahodárných účinků.
Ovoce a zelenina obsahuje vysoké množství antioxidantů - vitamínů, minerálů a rostlinných barviv, které posilují náš imunitní systém v boji proti škodlivým volným radikálům. Pro správné fungování jich naše tělo potřebuje dostatek, a to až pět porcí denně.
Mezi rezervoáry přírodních antioxidantů patří například citrusové ovoce, jablka, maliny, jahody, modré hroznové víno; ze zeleniny je to třeba mrkev, paprika, zelí, brokolice nebo cibule. Vysokým obsahem antioxidantů se ale může pochlubit i zelený čaj, ořechy nebo tuk mořských ryb.

Zásady zná téměř každý, dodržuje je málokdo

Bohužel, reálná situace je taková, že ačkoliv víme, které potraviny jsou pro nás vhodné a zdravé, jíme jich žalostně málo. Z posledních zpráv Evropské komise vyplývá, že spotřeba ovoce a zeleniny v EU je nižší, než jsou obecně doporučované dávky a za posledních třicet let dramaticky vzrostl počet lidí s nadváhou a obezitou.
Ačkoliv trendy ve stravování svědčí o tom, že se stále více zajímáme o to, co jíme a jaký má naše strava vliv na naše zdraví, jen malé procento z nás se podle zásad zdravé výživy opravdu chová. Důvodem je i to, že při současném hektickém životním tempu nemáme mnohdy čas přemýšlet nad tím, co je zdravé a co ne. Prostě rychle něco sníme, abychom doplnili energii. To je ale chyba.

Někdy stačí improvizovat

Když ráno ve spěchu vynecháme snídani anebo při pocitu hladu přes den v rychlosti sáhneme třeba po sladké čokoládové tyčince, nemá naše tělo z čeho čerpat živiny pro správné fungování našeho organismu. Přitom řešení není nijak náročné - ani na čas.
"Pokud nemáme po ruce zrovna čerstvě umíchaný zeleninový nebo ovocný salát nebo prostě nemáme kdy a kde ho sníst, můžeme jednu z pěti doporučovaných porcí nahradit třeba kvalitním ovocným či zeleninovým džusem. Ten nám dodá nejen potřebné živiny a energii, ale i potřebnou dávku antioxidantů," upozorňuje odborník na výživu Pavel Suchánek a dodává:
"Každopádně ale platí, že základní pilíře zdravé životosprávy, které nenahradí žádný potravinový doplněk ani tableta, jsou pestrá, vyvážená strava a dostatek pohybu."

Gérard Depardieu

24. února 2009 v 8:51 Herci


Gérard se narodil jako třetí ze šesti dětí chudému kovodělníkovi. Jako dítě měl problémové mládi, školu opustil již ve dvanácti letech. Na kontě měl drobné provinění proti zákonu a proto utekl z domova. Jako náhodou narazil na přítele, který studoval herectví na Theatre Nationale Populaire (TNP) v Pařiži. Spojil se s ním a začal také studovat herectví. Od té doby si hraní zamiloval. V průběhu několika let se objevil ve více než patnácti divadelních hrách.Nejvíce Oscarů získal Milionář z chatrče

23. února 2009 v 9:16 Zajímavosti
Režisér Milionáře z chatrče Danny Boyle (uprostřed) a představitel hlavní role Dev Patel (vpravo).
Film Dannyho Boyla Milionář z chatrče letos posbíral nejvíce Oscarů. Mezi osmi soškami, které si odnáší, je cena za nejlepší film a také nejlepší režii, adaptovaný scénář, střih, mixáž zvuku, kameru, filmovou hudbu a píseň. Nejlepším hercem je letos Sean Penn (Milk) a nejlepší herečkou Kate Winsletová (Předčítač). Český zvukař Petr Forejt Oscara nezískal.

VÍTĚZOVÉ HLAVNÍCH KATEGORIÍ:

Film: Milionář z chatrče
Režie: Danny Boyle (Milionář z chatrče)
Herec v hlavní roli: Sean Penn (Milk)
Herečka v hlavní roli: Kate Winsletová (Předčítač)
Herec ve vedlejší roli: Heath Ledger (Temný rytíř)
Herečka ve vedlejší roli: Penélope Cruzová (Vicky Cristina Barcelona)
Neanglicky mluvený film: Odjezdy (Jodžiro Takita)