Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Hugh Laurie jako Dr. House: Vzrušený a vystrašený

25. ledna 2009 v 19:53 |  Herci
Americká verze Dr. Štrosmajera chodí o holi a je sexy. Jmenuje se Gregory House. Na úspěšný seriál by ale vydal také příběh jeho představitele Hugha Laurieho.


Chirurgové, Pohotovost, Plastická chirurgie, nakonec i Ordi­nace v růžové zahra­dě... Televizní lékaři by s přehledem naplnili stavy okresní nemoc­nice. Jednoho doktora si ale s žádným jiným nespletete. S ledově vážnou tváří pronáší věty jako: "Polovina všech lidí, které jsem zachránil, si nezasloužila druhou šanci." Je závislý na lécích. Kulhá. Nenosí bílý plášť. Je to sexista.

Tvrdohlavě se odmítá oholit. A hlavně, sice má rád svoji práci, ale moc nemusí ty pacienty. Dr. Gregory House - hlavní postava stejnojmenného lékařského seriálu - je moderní americká verze doktora Štrosmajera. Také trousí cynické hlášky, kudy chodí, ovšem místo nasazování umělých kloubů řeší lékařské rébusy, které způsobila neznámá choroba. A taky je daleko víc sexy.

Tvář a šarm dal infekčnímu specialistovi Dr. Housovi herec Hugh Laurie. Spoustu situací ze seriálu si nedobrovolně vyzkoušel na vlastní kůži. Třeba jak život dokáže změnit choroba a co to znamená nebýt psychicky v pohodě. Devětačtyřicetiletý Hugh Laurie ale zdaleka není jen 'ten, kdo hraje House'. Píše knížky, hraje, zpívá v rockové kapele a se svou manželkou se stará o tři děti.

V kapse má také vysokoškolský diplom, kde vystudoval antropologii a archeologii, a ačkoli v seriálu se bez hole neobejde, v reálném životě je aktivní sportovec - chodí na box a v mládí byl juniorský mistr Británie ve veslování... Není divu, že Hugha Laurieho označil prestižní magazín Forbes za nejvšestrannějšího člověka naší doby.

Anglický doktor v americké nemocnici
Kdo slyšel Dr. House v originálním znění bez dabingu, možná bude překvapen. Americká angličtina, kterou pronáší své drzosti, je falešná... Hugh Laurie je totiž Angličan do morku kostí, narodil se v Oxfordu, studoval na Etonu a na univerzitě v Cambridge. Za hereckou kariéru vděčí infekční chorobě - mononukleóze. Že by to byla předzvěst budoucnosti s 'detektivem přes viry' Dr. Housem?

Hugh Laurie byl totiž stejně jako jeho otec špičkový sportovní veslař, závodně vesloval na střední škole i na univerzitě, stal se juniorským mistrem Británie a v osmnácti se dostal na světový šampionát. Jenže kvů­li nemoci musel na sport zapomenout. Přebytečnou energii začal vybíjet v univerzitním divadelním spolku Cambridge Footlights, odrazovém můstku pro mnoho britských komiků.

Tady se zamiloval do herečky Emmy Thompson, se kterou si později zahrál ve snímku Rozum a cit. Dodnes jsou kamarádi. Celou první polovinu kariéry se Laurie profiloval jako komik, třeba se Stephenem Fryem v kultovní Čer­né zmiji. "Vždycky jsem rád hrál hlupáky," vzpomíná na svoje komické role v Černé zmiji. "Asi proto, že moje nejsilnější vlastnost je ohromení ze světa.

Mne bez přestání ohromuje, jak lidé jednají, jak se k sobě chovají, co říkají." Že je povahou spíš vtipálek a ne cynik, dokázal také jako spisovatel. V první knize The Gun Seller (v Česku vyšla v říjnu s náz­vem Obchodník se smrtí) si střílí z žánru thrilleru, druhá kniha pod názvem The Pa­per Soldier má vyjít v září příštího roku. Velkou Británii si tedy Hugh Laurie podrobil anglickým humorem.

Na Ameriku už však potřeboval ostřejší náboje... Dr. House mu je obstaral. První série kultovního seriálu běžela už v roce 2004 a zaznamenala ohromný úspěch. Gregory House Lauriemu vyslou­žil kromě obrovské popularity dva prestižní Zlaté glóby, dvě ceny kritiků a velmi příjemný výdělek - za epizodu bere až 350 tisíc dolarů. Mimo to mu královna Alžběta za dramatické zásluhy udělila Řád britského impéria.

Deprese Dr. Laurieho
I když si kvůli roli asociálního lékaře Hugh Laurie nasadil masku drsňáka, některé aspekty složité osobnosti mu jsou blíž, než by sám chtěl. Jeho deprese začaly před dvacítkou a útočí na něj dodnes, navzdory šťastnému manželství (se ženou Jo jsou svoji skoro dvacet let), dvěma synům, dceři a stále úspěšnější kariéře...

Že má opravdu velký problém, si uvědomil, když řídil auto na demoliční derby. "Uprostřed jízdy, když všude kolem explodovala auta, mi to najednou došlo: Já se nudím. Ale to přece není adekvátní reakce na podobnou situaci - já mám být buď vystrašený, nebo vzrušený."

Svůj stav připisuje chemické nerovnováze v organismu, ale antidepresiva, která by ji upravila, odmítá. Bojí se, že by ho ja­ko člověka změnila. Přednost dává terapiím. "Věřím, že to nejhorší mám za sebou. Ale pořád mívám opravdu, opravdu černé dny... To se pak cítím na ráně, zranitelný a úplně sám."

Hlášky Dr. House


  • "Poslední dobou dělám chyby. Díky tomu lidé žijí."
  • "Už musím jít. Barák je plný pacientů. Třeba jim uteču."
  • "Hippokratova přísaha? Znám, ale moc mě nezaujala."
  • "Dobrá zpráva je, že mu docházejí orgány, které ještě můžou selhat."
  • "Já jsem cvok. Sjíždím se prášky proti bolesti. A ještě želé králíčky v čokoládě."
  • Dr. Wilson: "Mám tady pacienta."
Dr. House: "Umírá?"
Dr. Wilson: "Ne."
Dr. House: "Tak ať počká."
  • "Vezmete mi hůl, abych nemohl utéct?"


Komentáře

1 ilon | Web | 26. ledna 2009 v 7:59 | Reagovat

Tohle je moc a moc zajímavé. Nevěděla jsem ani, že je nemocný. Ten seriál jsem jednu dobu sledovala a je pravda, že  tam byl vtipný. Že má deprese je strašné, to je mi ho moc líto. Protože, kdo nemá občas deprese ? Asi každý je někdy máme, ale určitě v menší míře, když je to moc, tak je to určitě něco hrozného ...

2 Evelin ♥SB♥ | Web | 26. ledna 2009 v 9:56 | Reagovat

H. Laurie je jako Dr. House skvělý. Ty hlášky a obličeje ho dělají neodolatelným. V originálním znění jsem seriál neviděla, jen nějaká videa na youtube a musím říct, že se mi líbí víc mluvený česky. Pan Stránský ho skvěle dabuje!

3 ♥ SB ♥ elhoi ♥ SB ♥ | Web | 26. ledna 2009 v 10:57 | Reagovat

Zajimavý

a

hezký článek.

4 Kikusaa**SB** | Web | 26. ledna 2009 v 19:12 | Reagovat

tie hlasky su fakt skvele ,, je velmi vtipny a mozno aj to tak laka divakov :)

5 Petra SB | Web | 26. ledna 2009 v 20:15 | Reagovat

House je nepřekonatelný. To, že Hugh má deprese, jsem nevěděla. Jeho americká angličtina je dokonalá, ale ta britská mu sluší víc

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.