Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Dítě ve čtyřiceti? Proč ne!

20. ledna 2009 v 17:44 |  Zajímavosti
Chcete být "in"? Pak si pořiďte dítě ve čtyřiceti. Vyšpuleným bříškem se pyšní nejedna zralejší světová celebrita. Ale ani u nás o ně není nouze. Připomeňme Veroniku Žilkovou či Báru Basikovou, ale především ony tři až čtyři tisíce čtyřicetiletých maminek, které každý rok přivádějí na svět vytoužené mimčo.

Ženy nad pětatřicet jsou prý příliš staré na to, aby mohly mít děti. To bývalo velmi rozšířené a pevně zakořeněné mínění. A ve čtyřiceti je prý riziko postiženého potomka neúnosně vysoké. Dnes už jsou naštěstí odborníci i veřejnost jiného názoru.


Ne, nejsem stará

"Patnáct let jsem žila v přesvědčení, že dítě mít nesmím, protože léky, které beru v souvislosti s alergií na lepek, jsou neslučitelné s těhotenstvím," vypráví Marie. Manžel i ona se s tímto faktem smířili. Pořídili si dvě kočky a žili celkem spokojeně. "Jenže potom mi lékařka doporučila, abych nasadila bezlepkovou dietu, že díky ní bych mohla příjem léků snížit. Tři roky jsem dodržovala dietu, snižovala léky, a pak jsme se rozhodli, že to zkusíme. No, a povedlo se to hned napoprvé," usmívá se Marie. Když po třech týdnech ztratila chuť na cigarety, udělala si gravitest a šťastná běžela na místní gynekologii. Tam dostala studenou sprchu. "Víte, že už jste na to stará, a taky jste dost silná. Doufejme, že se test mýlí. Přijďte za tři týdny," řekla jí lékařka. Marie plakala. O svém těhotenství byla ale pevně přesvědčená. "Já vím, že jsem stará a tlustá, to mi nemusí říkat, ale protože mám mladšího chlapa, tak si tak stará nepřipadám a to dítě chci," vzlykala.

Dárek ke čtyřicátinám

Na radu kamarádky zatelefonovala do Gyncentra v Hloubětíně. Objednali ji na druhý den, byli milí, chápaví a ultrazvukem okamžitě časné těhotenství potvrdili. "Ano, berete léky, které se v těhotenství brát nemají. Pošleme vás na genetické testy a pak uvidíme," řekli jí. Každé tři týdny pak docházela Marie s manželem na specializované genetické pracoviště. Sledovali tam vývoj plodu krůček po krůčku. Návštěvy úspěšně ukončili v pátém měsíci testem plodové vody.
Těsně před svými čtyřicátinami porodila Marie zdravého kluka. Její maminka měla ve stejném věku již dvacetiletou dceru. Ale ona teď uvažuje o druhém dítěti.

Stárneme pomaleji

Počet "pozdních prvorodiček" rok od roku roste. Před dvaceti lety jen jedna žena z padesáti přivedla své první dítě na svět v 35 letech nebo později. Před deseti lety už to byla jedna žena z patnácti, dnes je to každá pátá.
V posledních desetiletích se podstatně změnil náš způsob života. Ženy většinou nemusí těžce fyzicky pracovat, zažijí méně těhotenství a méně porodů, jsou zdravější a také déle žijí, v průměru 80 let. Je tedy něco divného na tom chtít dítě kolem čtyřicítky?


Rizika, s nimiž musí starší maminka počítat

Plodnost - Plodnost s věkem klesá. U čtyřicetileté ženy je pravděpodobnost otěhotnění v jednom cyklu 1:20, u dvacetileté ženy je to 1:4. Zhruba polovina starších žen má s početím problém a často nezbude než se obrátit o pomoc na reprodukční medicínu.
Potrat - Nebezpečí, že jiný stav skončí v prvních deseti týdnech spontánním potratem, je u čtyřicetileté ženy asi trojnásobně vyšší než u ženy třicetileté. V další fázi těhotenství jsou však už šance na donošení dítěte stejné.
Poškození dítěte - Děti starších matek přicházejí na svět stejně zdravé jako děti matek mladších a žádné poruchy se u nich neobjevují častěji. Jedinou výjimkou je postižení spočívající v narušení chromozomů, tzv. Downův syndrom. U čtyřicetileté ženy je míra rizika této deformace 1:100, u ženy pětatřicetileté je to přibližně 1:360, u třicetileté pouze 1: 900. Punkce plodové vody onemocnění včas objeví, je pak na rozhodnutí rodičů, zda se dítě narodí, či ne.
Průběh těhotenství - Ženy ve věku mezi 35 a 39 lety nemívají častější potíže než mladší ženy. Až u žen nad 40 let se častěji objevuje těhotenská cukrovka a nižší porodní váha dítěte.
Průběh porodu - Každá druhá žena, která má první dítě ve čtyřiceti letech a později, rodí císařským řezem.

Milé budoucí maminky, nejste již nejmladší? Nebojte se, dnešní medicína je na vaší straně!


Komentáře

1 Evelin ♥SB♥ | Web | 20. ledna 2009 v 18:54 | Reagovat

Já nevím, ale přeci jen jsem pro, když mají ženy děti dříve. Neřeknu, když jde o podobný případ, jako je v článku, kdy se manželé snaží a ono nic. Když je žena i muž v pořádku, tak na co čekat? Kariéra?

Osobně si nedovedu představit, že bych měla dítě ve 40., na rodičovské chůzce na maturitním plese apod. bych byla spíš jako babička než máma.

2 Andrea sb | Web | 20. ledna 2009 v 19:13 | Reagovat

ahoj, já si myslím že je jedno v kolikati máš dítě. jenifer anoston je taky skoro 40 ale dítě ještě nemá ale chtěla by ho mít. doufám že se to povede. jo a pokud chceš tak se u mě zapoj do bleskovky.

3 Arakum, Angelwind, Akrasiel. | Web | 20. ledna 2009 v 19:38 | Reagovat

Důležité !!!

Důležité pro ♥ SB ♥ !!!

Prosím Vypln to do 5.2.2009 !!!

Měj se moc hezký.

Arakum, Stefaniel, Arinel.

4 cicuSH* | Web | 20. ledna 2009 v 19:47 | Reagovat

Haluz

5 cicuSH* | Web | 20. ledna 2009 v 20:07 | Reagovat

aha .. ja som zabudla :)

6 Kikinka | Web | 20. ledna 2009 v 21:28 | Reagovat

Ahojky! Konečně máš u mě diplomek za bleskovku!;)

7 ♥ SB ♥ elhoi ♥ SB ♥ | Web | 21. ledna 2009 v 14:20 | Reagovat

Mislím,

že by měla mít každá.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.