Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Leden 2009

Josh Hartnett

31. ledna 2009 v 18:41 Herci
Josh Hartnett

Přestože se narodil v Kalifornii, vyrůstal v St. Paul ve státě Minnesota. Po rozvodu svých rodičů zůstal se svým otcem Danielem a nevlastní matkou Molly. Jeho největší vášní byl fotbal, ale po zranění kolena s fotbalem musel přestat. Jelikož byl neposedné dítě, tak jej teta zapsala do hereckého kroužku. Po pouhé zkušenosti z místního divadla a jediné reklamě
se rozhodl odjet do Los Angeles, kde se rozhodl uskutečnit svou hereckou kariéru.

Rednex

31. ledna 2009 v 18:04 Hudební skupiny
Rednex
Rednex je švédskou poprockovou skupinou, která svoji dráhu započala v polovině 90. let minulého století. Na svém kontě má přes 10 milionů prodaných nosičů a v žebříčcích bodovala se svými hity jako jsou Cotton Eye Joe, Old Pop In An Oak, Wish You Were Here nebo Spirit Of The Hawk.

Skupina Rednex byla založena Annikou "Marie Joe" Ljungberg a měla prúlom v roce 1994 se světovým mega hitem "Cotton Eye Joe" . Z více než 10 milionů prodaných záznamů, v dvanácti zemích,bylo nejménì 41 zlatých záznamù a 5 evropských trojitých Platin, Rednex je jeden z největších švédských hudebních exportů.25 týdnù se drželi v německých diagramech(ostatní jen 19). Rednex cestují po celém světě a zároveň pracují na novém albu, očekávané je na jaře 2008. Tři singly z alba byly uvolněny. ""Mama Take Me Home" měl zlato za pouhý měsíc, nahoru jde i "Fe Fi, The Old Man Died" byl vysílán v otevíracím ceremoniálu světového atletského mistrovství v Helsinkách a byl vysílán po celém světě.

Citáty o závisti

31. ledna 2009 v 18:02 Citáty
Závist, ta odporná jímka našich zklamaných nadějí, nevyzrálých schopností, nedosažených úspěchů a podrážděných tužeb.
Honoré de Balzac

Závist je podceňované zlo,závist je v každém z nás a závidíme ,i když mnohdy není co...

Nezáviď nikomu, protože nevíš, zda neskrývá něco, co bys s ním za žádnou cenu neměnil.

Čert to vem,že pivo je drahé,horší je,že krčmář bohatne.

Vynikající a skvělý osud vzbuzuje závist

Na cizích polích je úroda vždy o mnoho větší

Člověk udělá hodně, aby ho milovali, a všechno, aby mu záviděli
Nikomu se nelíbí vlastní, kdo se ohlíží po cizím

Závistiví člověk chudne štěstím druhého

Závist rozváže právě tolik jazyků, kolik jich obdiv umlčí

Závistivci sice umírají, ale závist je nesmrtelná

Brambory

30. ledna 2009 v 15:23 Tipy z přírody
V přírodním stavu obsahují tyto podzemní hlízy až 80% vody, sacharidy(především ve formě škrobu), vlákninu a bílkoviny, které patří díky vysokému obsahu esenciálních aminokyselin mezi nutričně nejhodnotnější bílkoviny rostlinného původu. Brambory jsou také jedním z nejbohatších zdrojů antioxidantů a významným zdrojem vitaminů i minerálních látek. Vařené neobsahují žádný tuk a ve 100g mají pouze 70 kcal. Při smažení se však jejich energetická hodnota zvyšuje až na 400kcal ve 100g a průmyslově vyráběné chipsy obsahují zhruba 30% tuku. Na salát se hodí brambory lojovaté, na kaši zase moučné.

Ladislav Pešek

30. ledna 2009 v 15:22 Herci a herečky z 20-40let
Ladislav Pešek, herec po meči i po přeslici, se narodil Emě a Ladislavu Pechovým 4. října 1906 v Brně. Po studiu herectví na konzervatoři byl roku 1926 angažován do Národního divadla v Brně. Tehdy přijal jako pseudonym matčino dívčí jméno.

Životní osudy jeho předků jsou kusem historie českého divadla. Babička Marie Pešková, jež hrála od roku 1860 u Zöllnerovy divadelní společnosti, se za svobodna jmenovala Thámová a v rodině se tradovalo, že zakladatelem jejich herecké dynastie byl pololegendární »vlastenec z Boudy« Václav Thám. Ladislava Peška angažoval do činohry Národního divadla v Praze Karel Hugo Hilar na doporučení dramaturga Františka Götze. Jeho generačními druhy zde byli například Jiřina Štěpničková, Jiřina Šejbalová, Josef Gruss, Jan Pivec, Stanislav Neumann, či režisér Jiří Frejka.

Herec Patrick Swayze údajně vzdal boj s rakovinou

29. ledna 2009 v 17:18 Smutné zprávy
PATRICK SE SVOJÍ ŽENOU LISOU
Slavný americký herec Patrick Swayze, trpící rakovinou, údajně vzdal boj s touto zákeřnou nemocí a odmítl pokračovat v léčbě. Napsal to ve čtvrtek americký časopis The National Enquirer. Swayze (56) se tak rozhodl poté, co se lékaři shodli, že šance na vyléčení je mizivá.


Herec trpí rakovinou slinivky, kterou u něj lékaři objevili před rokem. Byl odhodlaný bojovat, počátkem ledna se mu ale velice přitížilo a připojil se zápal plic. Podle magazínu nyní Swayze stále více slábne a hubne.
"Doktoři už mu nemohou nijak pomoci. Nádor nelze vyoperovat a zastavili i chemoterapii. Teď se už lékaři jen snaží, aby Patrick netrpěl," prohlásil přítel hercovy rodiny.
Swayze hrál v desítkách filmů, ale hvězdu z něho udělala role tanečního instruktora v hudební romanci Hříšný tanec z roku 1987.

Rakovinu slinivky přežije jen pětina lidí

"Chci toho udělat ještě víc. Mnohem víc. Chci vydržet, dokud se nenajde účinný lék," tvrdil ještě tento měsíc v televizi ABC, přestože zhoubný nádor se ze slinivky rozšířil i na játra.
Rakovinu slinivky přežije pouze pětina postižených, většině pacientů podle zdravotnických expertů zbývá od diagnózy méně než šest měsíců života.

Míša Maurerová porodila chlapečka a holčičku!

29. ledna 2009 v 17:05 Zajímavosti
Herečka Míša Maurerová (28), kterou proslavila role ztřeštěné kadeřnice Digi v seriálu Ulice, přivedla v pondělí 26. ledna na svět plánovaná dvojčátka, chlapečka Josífka a holčičku Madlenku!
Kobra 11

29. ledna 2009 v 11:03 Seriály

Jejich revírem je dálnice, jejich tempo je vražedné, jejich protivníci jsou zloději aut, vrahové a vyděrači, muži z Cobry 11 pracují ve dne v noci, jejich úkolem je chránit naši bezpečnost
- to jsou muži z dálniční policie, kteří se k vám vracejí. Německý krimi seriál

Natáčení celého projektu financuje německý televizní gigant RTL Television a jedna epizoda ho průměrně přijde na cca 10 milionu Kč. Spotřebuje se v průměru 10 až 25 automobilů na jednu epizodu. Jejich likvidace je okořeněna dlouhými skoky a ohlušujícími explozemi, jaké jsou na našich obrazovkách k vidění poprvé. Od začátku Kobry 11 jich tak podle RTL šlo do šrotu už přes 3000 (slovy přes tři tisíce)!

Natáčení, které zpočátku probíhalo v okolí Berlína, se od 3.série přesunulo do Kolína nad Rýnem, Düsseldorfu a Hürthu, později přibyl i Bonn. Zajišťuje jej německá "kaskadérská" firma Action Concept, která svými výkony může směle konkurovat hollywoodským akčním filmům. Často musí ale štáb použít i výkonnou počítačovou techniku, aby dosáhl požadovaných výsledků a efektů. "Používáme stejnou technologii

, s jakou pracovali filmaři snímků "Den nezávislosti" nebo "Godzilla". Auta by při explozích nikdy nelétala tak vysoko a daleko," vysvětlil programový ředitel televize RTL Marco Conrad.V Anglii viděla skupina lidí UFO, v celé oblasti vypadla elektřina

27. ledna 2009 v 20:13 Zajímavosti
V Anglii se v poslední době pozorování UFO množí.

Nedaleko britského historického města York prožila skupina osmi lidí chvíle plné strachu. Přestože UFO uviděli lidé vracející se z hospody, jejich výpověď nepostrádá návštěvou občerstvovacího zařízení na váze. Možnou přítomnost neidentifikovaných létajících objektů ve vesnici Poppleton totiž doprovázely další průvodné jevy.
Když skupina osmi osob opustila tamější hospůdku a vyšla do tmy, tak nečekala, že se za chvíli stane svědky něčeho podivného. Několik místních obyvatel včetně vlastníka hospůdky "U Lorda Nelsona" Keitha Gelderda spatřilo na obloze podivné svítící tvary.
Přestože zářivé objekty nevydávaly žádný zvuk, všude v okolí se spustila poplašná zařízení a v celé vesnici vypadla elektřina. Skupina sice celou událost natočila na mobil, avšak videosnímek není příliš vypovídající.

Žádný zvuk, alarmy spustily

"I kdybych žil do sta let, tak jsem si jistý, že už nikdy neuvidím něco podobného. Nejdříve jsme v dálce viděli dva vznášející se kruhy. Když se začaly hýbat, tak neprodukovaly vůbec žádný zvuk. Všichni jsme neschopní slova sledovali, jak se k nám blíží, když se po chvíli objevily další dva objekty," vyprávěl Gelderd.
"Všechny ty objekty byly v jedné linii, pak se jeden otočil o 180 stupňů a zařadil se na druhou stranu objektu, vedle kterého letěl. Když odletěly, vypadla elektřina a všude se spustila poplašná zařízení. Po chvíli se elektřina z ničeho nic zase sama nahodila. Ani jeden z nás nebyl opilý, tak co to bylo, UFO? Vážně nevím," uvedl Gelderd.

Ohnivá barva, svítící prstence

Zedník Jason Mitchinson výpověď hospodského ještě doplnil několika zajímavými údaji. "Ty objekty měly oranžovou,až ohnivou barvu a měly okolo sebe svítící prstenec. Jen tak si poletovaly okolím, zastavily se někde zhruba nad hospodou a pak zamířily směrem na Scarborough. Bylo zajímavé, že když se otáčely, tak to nebylo nikdy pozvolně, vždy ostře o 90 stupňů, ne jako letadlo," dodal Mitchinson.
Nedaleko vesnice se sice nachází sídlo královského vojenského letectva Linton-on-Ouse, kde princ William absolvoval část svého leteckého výcviku, ale zástupci letiště tvrdí, že této noci nebyl na pořadu žádný trénink a žádné letadlo se ze základny nevzneslo.


Elton John

27. ledna 2009 v 16:20 Zpěváci


Superúspěšný anglický hudebník (zpěvák a pianista), původem z londýnského Pinneru, nar. 1947, vl. jm. Reginald Kenneth Dwight. Výrazný melodik dokonale spojující kořeny R&R a R&B s moderními trendy pop music. Jeden z nejslavnějších homosexuálně orientovaných umělců v této oblasti.

Od r. 1961 hraje ve sk. Bluesology jako klavírista (je klasicky vzdělaný). V r. 1965 vydává kapela jeho píseň Come Back Baby (na zn. Fontana). O rok později se rozšiřuje a mění název na John Baldry Show (frontmanem se stává Long John Baldry). Rokem 1967 začíná dlouholetá Eltonova spolupráce s textařem Bernie Taupinem. Poprvé se jejich společná píseň objevuje na B-straně hitového singlu Johna Baldryho - Let The Heartaches Begin. Její název byl Lord You Made The Night Too Long. Z r. 1967 pochází i uměl. pseudonym Elton John. Od r. 1968 dvojice skládá pro firmu Dick James Music. V březnu vychází první (a neúspěšný) singl E. Johna - I´ve Been Loving You Too Long (na zn. Philips). Dále pak pokračuje spolupráce s jinými interprety (např. Hollies).

Oblečení s motivy divokých šelem přidá každé ženě na přitažlivosti

26. ledna 2009 v 21:24 Móda
Tunika ve stylu divoké šelmy Quelle, 899 Kč - vlevo. Dlouhý plášť z umělé kožešiny. Quelle, 2399 Kč - vpravo.Prstencové zatmění Slunce v Indonésii

26. ledna 2009 v 20:25 Zajímavosti
Měsíc plně zakryl Slunce před desátou hodinou dopoledne středoevropského času.Obyvatelé některých míst jižní polokoule byli v pondělí svědky výjimečně astronomické události - prstencového zatmění Slunce. Při ní Měsíc svým stínem sice zakryje životadárnou hvězdu, je ale od Země příliš vzdálen, jeho stín má proto menší průměr a nestačí zakrýt celé Slunce. Po obvodu tak vznikne svítící kruh.


Zatmění bylo nejlépe viditelné v Indonésii a na Filipínách. Pás annularity, tedy míst, odkud je zatmění pozorovatelné, bohužel pro astronomy většinou procházel neobydlenými oblastmi Indického oceánu.
Vrcholná fáze zatmění trvala nejdéle sedm minut a 50 sekund.


Brusle aneb Čertova želízka

26. ledna 2009 v 13:56 Zajímavosti
Nejstarší nálezy bruslí se datují do doby asi 3000 let př.n.l. a pocházejí ze zaniklých jezerních staveb téměř ve všech oblastech Evropy. Tvůrci bruslí Keltové je vyráběli z holenních kostí různých zvířat. Používaly se také v Čechách, a to až do 11. století. Pak přišly varianty dřevěných bruslí, poté brusle ze dřeva s železným plátkem. K vynálezu dnešních bruslí dopomohla náhoda. Truhlářský učeň z holandského cechu pro lodní a bruslařské nástroje změnil jednoho dne polohu uchycení želízka z vodorovné na svislou a zjistil, že pohyb se stal volnější, ale především rychlejší. Nové železné brusle se považovaly za velkou vymoženost a patřily zpočátku pouze do šlechtických kruhů. Roku 1610 byl na dvoře Rudolfa II. uspořádán velký slavnostní karneval na ledě a bruslení se brzy rozšířilo ve všech vrstvách natolik, že se v Nizozemí v 18. století začaly pořádat první závody.


CESTA K DNEŠKU
Zakladatelem moderního bruslení se stal Američan Jackson Haines, původním povoláním tanečník. Zpočátku bruslil jen pro radost, ale v letech 1864 a 1865 vyhrál mistrovství ve Spojených státech a později vystupoval na exhibicích v evropských městech. Neustále obohacoval bruslení o nové prvky a po jeho vzoru vznikla první pravidla, která převzala Mezinárodní bruslařská federace, založená v roce 1892. Na počátku 20. století vtiskl krasobruslení výrazně sportovní ráz Švéd Ulrich Salchow - desetinásobný mistr světa začal používat brusle se zoubky, které umožňovaly silné odrazy, a posunul tak o mnoho výše laťku bruslařské výkonnosti. Pod názvem svého objevitele je Salchow dodnes jedním ze základních skoků krasobruslařské skokové abecedy a stal se inspirací pro mnoho dalších mistrů ostrých želízek...

Hugh Laurie jako Dr. House: Vzrušený a vystrašený

25. ledna 2009 v 19:53 Herci
Americká verze Dr. Štrosmajera chodí o holi a je sexy. Jmenuje se Gregory House. Na úspěšný seriál by ale vydal také příběh jeho představitele Hugha Laurieho.

Mazané tipy na první rande

25. ledna 2009 v 16:36 ZajímavostiVymyslete dobrodružství

Natěšený chlapík chce mít jistotu, že s ním na rande půjdete, takže nejspíš navrhne obyčejný program: večeři nebo kino. Bojí se, že pozváním na výstřední akci by vás vyplašil. Když ho ale překvapíte nevšedním nápadem vy, potěšíte ho. "Vymyslela jsem, že si koupíme láhev vína a pizzu do krabice, půjčíme si lodičku a na řece za městem si uspořádáme piknik," prozrazuje dvacetiletá studentka práv Vanda. "Patrik mi pak pověděl, že to bylo jeho nejlepší první rande. Jsme spolu už dva roky."Restaurace pustila 140 let starého humra zpět do moře

25. ledna 2009 v 12:15 Zajímavosti
Humr se dostal nakonec zpět na svobodu.


Majitel restaurace v New Yorku ukázal, že za určitých okolností je schopný zapomenout na byznys a ukázat své srdce. V akváriu, ze kterého si zákazníci vybírají mořské živočichy, totiž měl 140 let starého humra. Po opakovaných žádostech ze strany ochránců zvířat se vedení restaurace rozhodlo zajistit návrat humra do moře.
Devítikilový humr přezdívaný George byl předmětem nesvárů mezi aktivisty za zvířecí práva Peta a personálem restaurantu City Crab and Seafood. Přestože vedoucí restaurace nejdříve odmítali pustit na svobodu tvora, který pamatuje druhou polovinu 19. století, nakonec svolili a zajistili jeho návrat do moře.
Obrovský humr byl chycen u pobřeží Newfoundlandu v Kanadě před deseti dny a dopraven do New Yorku. Poté, co přežil stísněné podmínky v americkém velkoměstě, se vrací zpět do kanadských vod.
"Tleskáme rozhodnutí restaurantu City Crab and Seafood za jejich citlivé rozhodnutí nechat tohoto elegantního starce dožít své dny na svobodě a v klidu," řekla ředitelka organizace Peta Ingrid Newkirková.
Manažer restaurace Keith Valenti uvedl, že neplánovali humra prodat a uvařit, měl prý pouze na restaurant poutat pozornost. "S puštěním humra zpět na svobodu jsme neměli jsme žádné problémy," uvedl rezolutně Valenti.

Arašídy

25. ledna 2009 v 12:13 Tipy z přírody
Burské oříšky obsahují vitamin B3(niacin), odpovědný za látkovou výměnu v buńkách. Jeho nedostatek může vést ke kožnímzměnám, k nechutenství a k depresi, proto se pro dobrou náladu doporučuje denně sníst hrst arašídů. Burské oříšky nejsou ve skutečnosti ořechy, ale luštěnina(podzemnice olejná), mají však podobné množství a složení tuků jako oříšky, tedy vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, které preventivně pomáhají proti srdečním onemocněním. Stejně jako ostatní luštěniny mají ale i burské oříšky schopnost stabilizovat hladinu krevního cukru a inzulinu.