Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Vánoce ve světě

19. prosince 2008 v 9:29 |  Svátky

Austrálie
V zemi klokanů slaví Vánoce stejně jako ve Velké Británii - jen s tím rozdílem, že místo lyžování a koulování vrcholí v Austrálii léto a děti si užívají letních prázdnin, které s oblibou tráví na pobřeží oceánu s celou rodinou. Vánoční stromečky mají buď umělé nebo zasazené v květináči. Vánoční hostina má většinou formu pikniku pod otevřeným nebem s nezbytnými barevnými balónky. Pijí se ovocné šťávy, australské pivo a australské víno, které. K jídlu se podávají studené obložené mísy, chlazené ovocné a zeleninové saláty a přeslazené dorty a zákusky. Nesmí chybět meloun. A kdo si chce jídelníčkem připomenout historii své země jako jedné z bývalých britských kolonií, dá si o štědrovečerní večeři jako dezert teplý švestkový nákyp s hrozinkami a ořechy polévaný vaječným koňakem. O vánočních svátcích s oblibou navštěvují své příbuzné, přátele a známé a vůbec jim nevadí, když musejí jet na návštěvu několik set mil. Australané milují vánoční gratulace a pohlednice snad nejvíce za všech národů a posílají jich neuvěřitelné množství. Dokonce mezi sebou soutěží, kdo se může pochlubit větším počtem obdržených vánočních blahopřání! Aby si je každý mohl dobře prohlédnout a případně i přepočítat, připínají je umělohmotnými kolíčky na pestrobarevné šňůry, zavěšené nedaleko jídelního stolu, nebo vkusně naaranžované v oknech.


Brazílie
Vánoční oslavy jsou pro ně velmi důležitými svátky. Nádherné pláže neznají zimu ani sníh. V páté nejlidnatější zemi světa žijí vedle sebe potomci Portugalců, Italů, Němců a Španělů, mulati, mestici, černoši, Japonci a Indiáni. Ve vánočních oslavách se zrcadlí nebývalá národnostní různorodost. Protože se ale všichni považují především za Brazilce, mají Vánoce i spoustu společných rysů. Všichni se radují, přejí si vše nejlepší k Narození Páně a zdobí stromečky spoustou nejbarevnějších vánočních ozdob. Téměř všechny vánoční stromky jsou umělé, skutečné jehličnany si mohou dovolit jen ti nejbohatší. Brazilci jsou proslulí nejen početnými rodinami, ale i velkorysostí a chutí utrácet. Většina obyvatel Brazílie navštěvuje o vánočních svátcích mše v kostelech nebo přímo pod otevřeným nebem. O štědrovečerní večeři si Brazilci pochutnávají na pečeném krocanu, ovoci, mořských rybách a sladkých zákuscích. Zpestření do tradičního pojetí Vánoc vnáší vyznavači candomblé, náboženství, které kdysi do Brazílie přivezli otroci z Nigérie a Beninu. Víra černých otroků prorostla katolickým náboženstvím, a tak se v daleké jihoamerické zemi radují nejen z bílého Ježíška, ale i z boha plodnosti a sklizně Oxalá s černou tváří, kterého doprovází Lemanjá, bohyně moře


Bulharsko
V pravoslavném Bulharsku se vánoční svátky slaví až 6. ledna, a tak si milovníci Vánoc mohou nadělovat dárky hned dvakrát - 24. prosince a 6. ledna. V žádné bulharské domácnosti nechybí o Vánocích ozdobený stromeček. Dárky pod něj dává děda Koleda. Tradičním vánočním jídlem je v Bulharsku vepřové maso, čočka, fazole, rýže a zelí. Místo vánoček, na které jsme zvyklí u nás, připravují Bulhaři ze sladkého kynutého těsta pečivo ve formě kroužků. Na venkově se ještě občas dodržuje starý bulharský zvyk, že hlava rodiny rozloží před štědrovečerní večeří po zemi slámu, připomínající chudobu chléva, ve kterém přišel na svět vyvolený syn Boží, malý Ježíšek. Hospodyně rozprostře na slaměnou podestýlku vyšívanou pokrývku a na takto připravený "stůl" rozloží mísy s jídlem. Nejstarší člen rodiny pokrmy požehná a vánoční hostina může začít.


Dánsko
počátkem vánočních svátků se objevují adventní věnce. Čtyři hořící svíčky si vykládají Dánové jako symboly čtyř období lidského života - dětství, mládí, dospělosti a stáří. Vánoce jsou v Dánsku ale spojeny především s dárky a nikdy se na nich nešetřilo. Připravují se s několikaměsíčním předstihem a Dánové dělají s jejich nákupy velké tajnosti. Podle starého obyčeje totiž musí být každý dárek pro obdarovaného velkým překvapením. Lidé v Dánsku věří, že čím větší překvapení, tím šťastnější budoucnost je čeká. Dárky rozdává vánoční posel a balí je alespoň do dvaceti vrstev vánočního papíru a krabic. Dárek musí být vtipný a poukazovat na některou ctnost nebo charakterovou vadu. Drobné dárky a cukroví se věší na větve vánočního stromečku, který nechybí v žádné domácnosti. Nejoblíbenější je smrček. V posledních letech si získal na oblibě také zvyk kupovat malé jehličnánky v květináčích, o Vánocích je ozdobit a na jaře slavnostně zasadit ve volné přírodě, v lese nebo na speciálně vyhrazeném místě v městském parku.
Ke štědrovečerní večeři se podává husa, kachna, vepřová pečeně s červeným zelím, teplá šunka, pepřená treska s ředkvičkou a horká rýže politá studeným mlékem, pivní a pšeniční chléb, a jako dezert sladký rýžový nákyp se zapečenou mandlí. Komu se poštěstí ji najít, dostane speciální dárek.
Julemand. Vánoční specialita Dánska jsou tzv. vánoční talíře- ručně malované.


Ve Finsku navštěvuje děti Joulupukki, což je postava oděná do
kozlí kůže bydlící v Laponsku. Finsko je jediná země, kde na Štědrý večer děti vidí postavu, která naděluje. Tato tradice připomíná
českého Mikuláše. Joulupukki žije přímo na polárním kruhu ve městě Rovaniemi. Všichni obyvatelé
tohoto městečka jsou velmi hrdí, že vánoční skřítek bydlí právě tady.
Ale faktem zůstává, že ho tam nikdy nikdo neviděl.
Tak jako všude ve světě se lidé snaží být na štedrý večer doma u své rodiny, tak i Finové se snaží nejpozději 21,prosince zakotvit své lodě v přístavech. 21. a 22.prosince každý ve Finsku uklízí svůj přibytek pro nadchazející tři dny svátků.
Na štědrý den Finové snídají rýžovou kaši a švestkový džus. Po té zdobí stromeček.
K večeři se podává klasické finské jidlo zvané Casseroles, které je z makaronů, tuřínu a mrkve. Dále se podává vařená šunka, nebo krocan a brambory.

Francie
Vánoční čas nastává ve Francii stejně jako u nás o Adventu. I zde se o každé neďěli zapálí jedna svíčka, která zde symbolizuje znovuzrození. A i zde se po dobu Adventu otvírají okénka adventního kalendáře. Každé okénko však obsahuje větu z evangelia.
Francouzi stejně jako američané mají rádi bohatou výzdobu, jak
interiérů, tak exteriérů. Francouzi také zdobí vánoční stromeček.
Nejčastěji to bývá jedlička.
K vánocům ve Francii neodmyslitelně patří i trhy. Jedná se o prodej v dřevěných stáncích, kde se prodávají dekorace, hračky, svíčky a podobně.
Mezi tradiční pokrmy štědrovečerní hostiny patří vánoční krůta a tzv. vánoční poleno. Jedná se o dezert polévaný čokoládou ve tvaru polínka, ve výjimečných případech se může jednat i o zmrzlinu.
Dárky ve Francii nosí Pere Noël. Je to v podstatě Santa Klaus jen s
jiným jménem. Ten dárky ukládá pod stromek, nebo na krb.
25. prosince Francouzi zvou na oběd na kterém nechybí
ústřice, šneci, žabí stehýnka, krocan plněný kaštanovou nádivkou a drahé ovoce do svých domů bezdomovce, chudé, sirotky a dokonce i vězně.
Tři králové jsou svátkem dětí a maminky jim na tento den pečou dort ve kterém je zapečena malá figurka. A který je zdobený papírovou
figurkou. Který z dětí najde figurku skrývající se v dortě , stává se
králem hry.
Štědrý večer je zakončen bohoslužbou


Gronsko
Grónska, země, která je z velké části pokryta ledovcem,
si musejí obyvatelé vánoční stromeček objednat - a to často celý
půlrok předem. Když se k nim konečně tato vzácnost dostane, zdobí ji papírovými květy. Stromek stojí uprostřed pokoje a veškerý nábytek musí jít stranou tak, aby se kolem něj dalo pohodlně tančit. Tanec okolo vánočního stromečku je v Grónsku totiž jeden z nejdůležitějších štědrovečerních zvyků.
Děti z celého světa věří, že v Grónsku bydlí děda Mráz, který prý
Žije v podzemní jeskyni uprostřed věčného ledu. Píší mu sem svá přaníčka
a dopisy.


Itálie
Čas Vánoc v Itálii začíná 18. prosince a končí 6. ledna na svátek
Tří králů. Ve srovnání s našimi vánocemi, jsou italské Vánoce velmi odbyté a chudé.
V Itálii se vánoce nejenom moc neslaví, ale ani cukroví se nijak zvášť nepeče. Dokonce ani v ulicích nepanuje Štědrovečerní nálada jakou známe od nás.
Tradicí se však stala vánoční půlnoční mše a hlubokým zážitkem pro kažého je půlnoční mše ve Vatikánu v proslulém chrámu sv.Petra.
Pod vánočním stromkem najdou italské děti téměř vždy i malé jesličky.
Štědrý večer se slaví jako předvečer narození Páně jen schůzkou s
přáteli a rodinou.
Vánoční svátky začínají až obědem na Boží hod po slavném papežově požehnání. Na slavnostním stole je zpravidla pečené jehně nebo krocan. Ze sladkostí nechybí datle či fíky s různými náplněmi a také místní podoba vánočky zvaná panettone.
Tradici klasických vánočních dědečků a skřítkù,
které známe z většiny okolních států, porušuje v Itálii
jediná žena a to tříkrálová čarodějnice. Tato čarodějnice není vùbec pohledná a už vůbec ne mladá. Říkají ji La Befana a
dárky roznáší až 7.ledna.

V zemi je pouze 12 procent křesťanů. Proto jsou vánoce především
svátky turistù. Štědrý den se slaví v hotelích vetšinou po německo-britském
způsobu.
Místní obyvatelé Keni prožívají Vánoce převážně v kostele,
které jsou za tímto účelem vyzdobeny balonky, kytkami a také
vánočními stromky. Celé rodiny se scházejí na jednom místě, kde se většinou pořádá velká barbecue.
Bouřlivější jak vánoce bývá Silvestr, kdy se i řada "domorodců"
napije něčeho ostřejšího.


Maďarsko
Maďarsku patří vánoce k nejvýznamějším svátkům v roce. Tradice vánoc zde má hluboké kořeny tím spíše, že druhý den se slaví svátek sv.Štěpána který je jemnovcem zakladatele Maďarska. Tudíž jsou zde vánoční svátky spojené s národním svátkem.
Vánoce začínají první Adventní nedělí, kdy je ve většině rodin na
okraj stolu položen svatoštěpánský koláč, který zde musí vzdržet až do Tří králů. Pod ubrus se jako symbol vděčnosti hospodáře a s přaním dobré úrody napřezrok ukládá z poslední úrody pár zrníček obili a chomáček sena.
Podle starých maďarských zvyků by na štědrý den nikdo neměl být sám a tak hlavně v minulosti zvaly rodiny k bohatě prostřenému stolu i žebráky a tuláky. Tento zvyk se dnes drží jen v málo rodinách.
O bezdomovce a chudé se starají především početné církevní
charitativní organizace.
Na Štědrý den se až do pulnoci drží přísný půst. To znamená, že se až do večeře nic nejí a nebo jen velmi málo. Štedrovečerní večeře je také bezmasá. Maso nahrazují ryby. Večeře však bývá bohatá a začíná hned po setmění nebo východem první hvězdy, kdy se rodina postaví ke stolu a pomodlí. Hospodář se skleničkou nového vína v pravici pronese svůj přípitek.
Tam kde se dodržují stare tradice hospodyně pokropí všechno svěcenou vodou.
Po té každý člen rodiny na znamení toho, že jeden s druhým budou vždy počítat, věřit si a vzájemě si pomáhat, rozdělí své jablko a podělí se s ostatními.
Výjimkou jsou svobodná děvčata která si jablko ponechávají. Podle tradice s nim po novém roce mají vyjít na ulici a jablíčko zajistí, že kterého chlapce dívka spatří jako prvního, toho si vezmou za muže.
Následují tenké oplatky s medem a česnekem, aby si v příštím roce
každý zachoval zdraví. Potom přichází na řadu tradiční a halászlé, tedy rybí polévka a po polévce se jí smažená ryba, nejčastěji kapr, s bramborovým salátem.
To všechno je třeba zapít dobrým vínem, pokud možno z vlastní úrody.
Dárky se rozdávají ještě před štědrovečerní večeří a po večeři se drží hodinka klidu a rodinné pohody.
Po rozbalení dárků a po večeři, se v minulosti, zejména na venkově, chodily zpívat vánoční koledy pod okna sousedů. V současné době
se lidé navštěvují jen vyjímečně a večery se tráví u televizní
obrazovky.
Na půlnoční mši jde však každý. Je to jak církevní, tak společenská
nutností a povinnost.


Komentáře

1 BenyG | E-mail | 16. ledna 2017 v 16:36 | Reagovat

I found this page on 15th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

2 ZdenekU | E-mail | 17. ledna 2017 v 14:37 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na rimanka.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

3 FelixX | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 9:19 | Reagovat

Velmi zajímavý blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.