Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Čím si ve světě zpestřují vánoční tabuli

24. prosince 2008 v 12:56 |  Zajímavosti
Aby měla husí pečínka ještě lepší chuť i pěknou barvu, potírala se při pečení na Slovensku sladkou plnotučnou smetanou.
V Německu se jí na Štědrý večer husa nebo kachna, kapr je spíš výjimka.


Husí játra, punč, syrové maso z alky a velrybí kůže s tukem. I tak může vypadat štědrovečerní tabule. Stručný přehled přináčí zvyky a tradiční jídla osmi zemí světa.
Rakousko - nad svařeným vínem vedou punče, ryba je na stole jen ve čtvrtině rodin, stromkem jsou nejčastěji jedličky. Místní specialitou je tzv. kletzenbrot - chléb s křížalami, nejstarší vánoční moučník.
Německo - Němci mají rádi co nejpestřejší baňky ve tvaru zvířat či muchomůrek, ale ozdobami jsou i sláma a sušené ovoce. Ježíšek s červeným kulichem má přes rameno pytel, a když se setmí, vyběhne z lesa a hází dárky do oken. Hlavním chodem večeře bývá častěji husa nebo kachna než kapr.
Francie - děti se dočkají dárků až ráno 25. prosince. Otec Noel přijíždí na saních v noci, balíčky ukládá do bot či punčoch. Jedí se nejčastěji mořské plody, místní specialitou jsou tučná husí játra a jako zákusek je dort ve tvaru polena.
Skandinávie - dárky nosí neposední skřítci. Už od 12. prosince nadělují do boty na okně. V ostatních severských zemích si vystačí se skřítkem jedním. Skřítek v domě dělá nezbednosti, proto ho usmiřují trochou rýžové kaše v misce ve stodole.
Grónsko - pochoutkou je kiviak, syrové maso z alky, ponechané několik měsíců "dozrát" pod kamenem zabalené do tulení kůže, a také mattak, velrybí kůže s vrstvou tuku.
USA - křesťanské Vánoce nejsou jediným svátkem. Patří k nim už i židovská Chanuka a černošská Kwanzaa. Santa Claus přináší dárky až o štědrovečerní noci do ponožky u krbu či stromku. Obvyklým jídlem bývá vařená šunka s bramborovou kaší.
Británie - jídlu vévodí krocan a děti si na dárky musejí počkat až na ráno 25. prosince. K tradici patří i královnin proslov. Byty a domy se zdobí cesmínou, jmelím a břečťanem, protože stálezelené rostliny přinášejí štěstí.
Rusko - Vánoce se slaví na Nový rok s Dědou Mrázem a Sněhurkou, kteří rozdávají dárky. Rusko nyní žije příběhem školačky Dáši z Burjatska, která poprosila v televizním přenosu "strejdu Voloďu (premiéra Vladimira Putina)" o nové šaty, protože rodina žije jen z babiččiny penze. "Dášenko, zvu tě i se sestrou a babičkou do Moskvy k jednomu stromečku. S dárky to zařídíme," slíbil premiér.


Komentáře

1 ♥♥*Elouš*♥♥Tvoje milující SB | Web | 24. prosince 2008 v 14:58 | Reagovat

Ahojky hlásím se že jsem tady byla.

2 ♥Klarissek Tvoje SB *MUCK*♥ | Web | 24. prosince 2008 v 16:52 | Reagovat

Veselé Vánoce :-* a jukni ke mě na blog sou tam ňáky darečky tak zatím pa pa :-*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.