Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Prosinec 2008

Scott Patterson

30. prosince 2008 v 14:38 Herci
Scott Patterson (celým jménem Scott Gordon Patterson) se narodil v Philadephii, kde však nesetrval a přestěhoval se do Baltimoru a následně do New Jersey. Promoval na Rutgerově univerzitě, zaměření na žurnalistiku. Celou dobu studií ho však pronásledovala jiná vášeň: baseball.

Hrál profesionálně za New York Yankees, za Texas Rangers i L.A. Dodgers. Pak této kariéry zanechal a ohlížel se po jiné. Přestěhoval se do New Yorku a začal se vážně zabývat herectvím a zbytek už je historie.

Scott Patterson


Mrazík

30. prosince 2008 v 9:13 Filmové pohádky
Před naší, za naší, cesta má ať nepráší!" ...
Legendární ruská pohádka o pracovité Nastěnce, statečném, ale samolibém Ivanovi a lásce, která si poradí se zlou macechou stejně jako s mrazivým kouzlem berly mrazilky. Bylo nebylo, žil kdysi stařeček, který měl hodnou a pracovitou dceru Nastěnku, jenže si vzal za ženu zlou, která je oba týrala stejně jako její rozmazlená dcera Marfuša. A protože Marfuša příliš krásy nepobrala, o to víc macecha nenáviděla půvabnou Nastěnku, a přemýšlela jak se jí zbavit, až ji nakonec jedné kruté zimy do lesa vyhnala a doufala, že tam zmrzne nebo ji vlci sežerou. V lese naštěstí pečoval o zasněžené stromy kouzelný Mrazík, strážce zimního lesa, car metelice a bouře. A ten, protože byl spravedlivý, pomohl Nastěnce a postaral se oni. A ve stejný čas, ovšem na jiném místě zas, vydal se do světa pohledný silák Ivan. Loupežníky přemohl, s ježibabou si poradil, ale dědečka hříbečka urazil, takže se stal medvědem a musel konati dobré skutky, aby znovu získal zpět své lidskou tvář. Však to všechno dobře znáte, vždyť s touhle pohádkou se na televizních obrazovkách setkáváte rok co rok už více než třicet let.


Mrazík

O ženách

29. prosince 2008 v 12:07 Pro pobavení
Žena je ve společnosti anděl, na ulici mýtus, doma ďábel.
-Žena se směje, kdykoliv může, a pláče, kdykoliv se jí zachce
-Žena - zázrak boží. Zejména, má-li v těle ďábla.
-Žádná žena není tak dokonalá, aby neměla ženských vlastností.
-Žena se ve ztraceném ráji zakousla do ovoce ze stromu poznání o deset minut dříve než muž. Od té doby si stále udržela desetiminutový náskok.
-Žena v pláči - horší, než když bota tlačí.
-Pozor na úsměvy mužů! Bývají nevěrohodné. Ale také pozor na úsměvy žen: bývají nevyzpytatelné
-Žena je bytostí, která vrhá největší stín nebo největší světlo do našich snů.
-Dobrá žena muže inspiruje, vtipná ho zaujme, krásná ho okouzlí, ale soucitná ho dostane.
-Je snadnější pro milovanou ženu zemřít než s ní žít
-Je málo takových žen, aby jejich význam přetrval jejich krásu.
-Žena, která není hloupá, potká dříve nebo později lidskou trosku a pokusí se ji zachránit. Někdy se jí to podaří. Ale žena, která není hloupá, potká dříve nebo později zdravého muže a udělá z něho trosku. Podaří se jí to vždycky.
-Ženy pokládají za nevinné všechno čeho se dopouštějí
-Nepřístupnost žen je jen vytříbený doplněk jejich půvabu
-Historie ženy je historií nejhorší tyranie, jakou kdy svět poznal: tyranie slabého nad silným.
-Jenom žena ví, čeho je žena schopna.
-Kdyby tak bylo možné padnout do náruče ženy, a přitom se nedostat do jejich rukou.
-Je jeden jediný způsob, jak zacházet se ženami. Bohužel nikdo ho nezná.
-Žena je muži tím, co z ní muž udělá.


Princezna se zlatou hvězdou na čele

28. prosince 2008 v 18:37 Filmové pohádky
Princezna Lada se skrývá v přestrojení do myšího kožíšku před válkychtivým králem Kazisvětem v zámecké kuchyni u prince Radovana.
Příliš pestrobarevná a příliš udeklamovaná pohádka se silným mírotvorným posláním, na kterou se vydrželo dívat několik generací filmových diváků. Pobočník prince Radovana byl poslední filmovou rolí T. Pištěka.

Princezna se zlatou hvězdou (1959) - z výstavy Jak se oblékají pohádky

Citáty o lásce č.11

28. prosince 2008 v 17:38 Citáty
Říká se, že milovat znamená žít.. Já miluji a zdá se mi, že umírám..

Milovat ho bylo jako mířit ke hvězdám a vědět, jak je mezi nimi člověk bezvýznamný..

Je zbytečné milovat někoho, o kom víte, že Vás nikdy milovat nebude.. Vysvětlete to prosím mému srdci..

Nic není bolestivějšího než poznání, že on pro tebe znamená vše a ty pro něj nic..


Tomáš Holý

28. prosince 2008 v 9:12 Herci

Tomáš Holý byl nejslavnější dětská hvězda své doby. Ale osud mu nepřál a Tomáš při tragické nehodě v autě zemřel. Navždy zůstane v Našich srdcích a dokud na něj budeme vzpomínat tak tam zůstane.

Tomáš Holý má v naší rubrice o zmizelých dětských hercích opravdu výsadní postavení.

Jako dětská hvězda zazářil tak silně a měl už jako dítě takový náboj jedinečnosti a neopakovatelnosti, že i přesto, že zmizel bohužel už před patnácti lety navždy, z obrazovek nezmizí nikdy. V jeho případě to opravdu není zdvořilostní fráze. S takovým hereckým dětským talentem a darem bezprostřednosti, jaký měl malý Tomáš, se opravdu často nesetkáváme. Byl tak výjimečný, že se dostal k našim srdíčkům a nám připadá, že ho důvěrně známe a setkáváme se s ním na obrazovce pořád. Během šesti let - od osmi do čtrnácti - natočil třináct filmů a jeden třináctidílný seriál.

Ale pojďme na začátek - vzpomínáte na scénku z filmu Marečku, podejte mi pero, kde malý žáček podá roztržitému profesorovi chemie (F. Filipovský), skrytému za chemikáliemi a zkoumajícímu, zda je přítomen draslík, ocucanou a ulepenou hašlerku? Tak to byla jeho úplně první role.

Jeho herecká kariéra začala takhle nenápadně - režisérovi Oldřichu Lipskému, když sháněl malého chlapce, nabídl barrandovský rekvizitář svého synovce. Zase tak jednoduché, jak by se zdálo, to ale Tomáš neměl.

Na konkursu na "velrybu" se sešlo sto čtyřicet dětí a režisérka Marie Poledňáková si prý malého Tomáše málem ani nevšimla. Byl malý, nevýrazný, málo mluvil. "Teprve když udělal na pozdrav zvláštní gesto, upozornil na sebe," říkala režisérka, když se jí ptali, jak Tomáše objevila. A vznikla opravdová hvězda. Před domem stávaly děti s památníčky, zvali ho na besedy, dostával dopisy, hračky, v Brně cenu Krokodýl za mimořádné herecké výkony. V roce 1982 měl za sebou všechny svoje filmy. Do konce života mu zbývalo pouhých osm let.

Opět něco o mužích

27. prosince 2008 v 20:16 Pro pobavení
Chlapi jsou...
...jako reklamy- nedá se jim věřit jediný slovo.
...jako počítače - jsou složití a mají slabou paměť.
...jako kopírky - potřebuješ je na rozmnožování, a to je asi tak vše.
...jako horoskopy - pořád ti říkají, co máš dělat a vždy se pletou.
...jako řasenky - obvykle vytečou po prvním náznaku emocí.
...jako parkovací místa - dobrý jsou už obsazený.
...jako podložky pod talíře - objeví se jenom tehdy, když je jídlo na stole.

Většina mužů předstírá na rande sečtělost

27. prosince 2008 v 17:21 Zajímavosti
Hovořit na rande s mužem o četbě může být velmi ošidné. Sice existují mezi pány praví knihomolové, většina ale v tomto ohledu hrubě pokulhává. Jenže na rozdíl od dívek a dam mají pánové obrovský nešvar. Ačkoli poslední kniha, kterou přečetli celou, byl slabikář, prezentují se rádi jako velcí čtenáři.
LONDÝN
Muži lžou a vymýšlejí si o četbě až dvakrát častěji než ženy. Vědí totiž, že sečtělost velmi zvyšuje jejich kredit.
A o četbě se dokonce lže na rande mnohem častěji než o skutečném věku či práci. Vyplynulo to z průzkumu britské společnosti National Year of Reading. Podle závěrů vnímají muži i ženy knihy a četbu stále jako jistou prestiž a tak si o ní rádi vymýšlejí a svou sečtělost rádi přeceňují.

Téměř pětina dospělých lidí v Británii by podle průzkumu dokonce přinesla na první schůzku knížku a při čekání by si četla, aby udělala na protějšek dobrý dojem. Muže přitom navíc přitahují ženy, které se zajímají o zprávy a které přijdou na schůzku dobře informované.

Mezi teenagery se snaží zaujmout protějšek četbou 47 procent. Takový počet zmíní literaturu, aby udělal dojem, a 24 procent z nich dokonce knihu během rande nastaví tak, aby si jí protějšek všiml.


Elán

26. prosince 2008 v 22:13 Hudební skupiny

Slovenská hudební poprocková skupina založená roku 1969 jako školní, respektive sídlištní skupina. V 70. letech hrála na tanečních zábavách a v klubech, prosadila se až v roce 1980 na Bratislavské lyře s písní Kaskadér. Pak už následovaly desky i hity se stále větší posluchačskou odezvou, která vyvrcholila zhruba v roce 1985 albem Hodina slovenčiny. Po této desce odešli ze skupiny Vašo Patejdl, Juraj Farkaš a Zdeno Baláž a z původního obsazení tak zůstali jen Jozef Ráž a Ján Baláž, kteří jsou z převážné části autory největších hitů Elánu (nejčastěji je textoval Boris Filan). V letech 1985 až 1989 je doplnili Martin Karvaš (klávesy) a Gabo Szabó (bicí). Od roku 1991 hraje skupina ve složení: Jožo Ráž (*24.10.1954, basová kytara, sólový zpěv), Jano Baláž (*24.8.1951, sólová kytara, sólový zpěv), Peter Farnbauer (*14.2.1959, kytara, basová kytara), Ľubo Horňák (*24.10.1964, klávesové nástroje) a Juraj Kuchárek (*23.10.1970, bicí nástroje), v roce 1996 se do skupiny vrátil Vašo Patejdl (*10.10.1954, klávesy, zpěv) a později se rozšířila ještě o Henryho Tótha (*22.7.1962, kytara) a Tonyho Benedeka (*1971, perkuse).
V roce 1999 zazněl ve filmu Fontána pre Zuzanu IIIjeden z největších hitů skupiny, píseň Voda, čo ma drží nad vodou. Po těžké autonehodě Joža Ráže a jeho následné rekonvalescenci vystupovali Elán v Anglii a v roce 2001 v USA. O rok později vyšlo album Elán 3000a skupina začala intenzivněji vystupovat, často na velkolepých koncertních show.
Elán jsou považováni za nejúspěšnější rockovou skupinu v historii československé a slovenské populární hudby, v 80. letch 20. století získala čtyři ocenění Zlatý slavík.
Diskografie: Ôsmy svetadiel(1981), Nie sme zlí(1982), Kamikadze Lover(1982), Elán 3(1983), Nightshift(1984), Hodina slovenčiny(1985), Schoolparty(1985), Detektívka(1986), Missing(1987), Neviem byť sám(1987), Nebezpečný náklad(1988), Rabaka(1989), Midnight in the city(1989), Netvor z čiernej hviezdy Q7A(1991), Legenda 1(1992), Legenda 2(1992), Hodina angličtiny(1994), Hodina nehy(1995), Hodina pravdy(1997), Legenda 3(1997), Legenda 4(1998), Odpojený (Unplugged)(1998), Jožo...(1999), Legenda 5 - Posledná...(2000), Láska je stvorená(2000), Neviem byť sám 2001: Rock, roky a láska(2001), Elán 3000(2002), Tretie oko(2003), Elán: megakoncert(2004), Best Of(2006).


Vetřelec č.4 vzkříšení

26. prosince 2008 v 17:22 Sci-fi filmy a seriály
200 let po své smrti je Ellen Ripley na osmý pokus naklonována ze vzorku krve nalezeném na Fiorině. Z jejího těla je vyjmuta vetřelčí královna. Zatímco se pod dohledem vědců líhnou první vetřelci, Ripley je ponechána naživu jako vedlejší produkt.

Přibližně 200 let po své smrti, je Ellen Ripley na osmý pokus naklonována ze vzorků krve nalezených na Fiorině 161. Vědecký tým, operujicí na vojenské logi Auriga, stojí samozřejmě hlavně o vetřelce, kterého se podaří úspěšně z Ripley vyoperovat. Došlo k ale malému promíchání genů, Ripley má místo krve kyseliny a má podobně vycvičené instinkty jako vetřelci. Nosí v sobě také většinu vzpomínek.


Vlasta Burian

26. prosince 2008 v 12:24 Herci a herečky z 20-40let
Datum narození: 9. 04. 1891
Datum úmrtí: 31.1.1962
Místo narození: Liberec, Česká republika


Vlasta Burian se narodil v tehdy českoněmeckém Liberci v rodině krejčího. Už jako dítě se v otcově dílně seznamoval s lidmi, kteří toužili po divadle a poslouchal jejich příběhy z amatérského divadelnictví.

Po přestěhování do Prahy-Žižkova pozoroval svět plný hospůdek a komiků z šantánů a kabaretů, od kterých se mnohému naučil. Vystupoval na večírcích pro kamarády, kde imitoval a improvizoval různá kabaretní čísla. Když ho jednou uviděl jeho otec, který chtěl mít ze svého syna obchodníka, svolil a Vlasta mohl jít k divadlu. Dělal několik odborných škol, včetně obchodní školy, ale vždy odsud odešel.Nebyl studijní typ.Druhou jeho zálibou byla kopaná a záhy se stal oblíbeným brankářem.

Nejprve zkoušel štěstí ve velkých divadlech na Vinohradech a ve Švandově divadle, ale všude byl jen jedním z členů sboru.. Potom si ho všiml Karel Hašler a zajistil mu angažmá v kabaretu Rokoko, kde se stal miláčkem publika a seznámil se tu se svým prvním partnerem, klavíristou Daliborem Ptákem, se kterým se proslavil parodií italských oper.

Jen zmínka k tomu, že všichni se museli učit texty, scénáře, jen on nemusel. Improvzoval. Proto jej také poměrná většina kolegů - herců neměla ráda.

Za 1. světové války byl povolán do armády, odkud dezertoval, potuloval se po českém venkově a živil se svými výstupy. Potom se vrátil do Prahy.

George Michael

26. prosince 2008 v 11:11 Zpěváci
Začněme trochou suchých statistických údajů: 6 singlů na první příčce americké hitparády, 11 singlů na první příčce britské hitparády, 6 desek na první příčce, celkem přes 80 miliónů prodaných desek. První britský umělec, který měl v Top 3 celkem 6 singlů z jediného alba!, nespočet prestižních ocenění, několik beznadějně vyprodaných koncertů na londýnském stadionu Wembley.

Za některého umělce "mluví" hudba, za jiného hudba i čísla. George Michael, jedna z největších ikon britské populární scény, ovládá "řeč" hudby i čísel. Brilantně provedený pop na novém albu, potvrzuje George Michaela ve světové špičce.

George Michael se narodil 25. června 1963 jako Georgios Kyriacos Panayiotou v severním Londýně. Bylo mu pouhých sedmnáct let, když napsal skladbu Careless Whisper, o rok později založil svou první skupinu The Executive. Záhy však pochopil, že větší šance má spíše v duu - vytvořil ho se svým kamarádem z dětství Andrewem Ridgleym; název zněl WHAM!

Kariéra se rozeběhla bleskově - již v červnu roku 1982 vychází debutový singl Wham Rap! (Enjoy What You Do?), ale na třetím hitparádovém místě skončil až jejich druhý singl s názvem Young Guns (Go For It!). Na nejvyšších příčkách hitparády se nakonec umístilo všech deset následujících hitů a všechna čtyři alba rovnou na prvním místě. Kariéra jedné z komerčně nejúspěšnějších popových skupin osmdesátých let skončila v roce 1986 - kolik kapel se dokáže rozejít na vrcholku popularity?

Rozloučení s dvaasedmdesáti tisíci fanoušků proběhlo na koncertu ve Wembley. George Michael však už tu dobou slavil úspěchy na sólové dráze. Již dva roky před rozchodem se svým kamarádem Andrewem si vzpomněl na svou první píseň Careless Whisper a vydal ji na sólovém singlu - překvapivě zabodovala na první hitparádové příčce a stala se jednou z nejhranějších rozhlasových písní osmé dekády.

Zloděje auta usvědčil komár nasátý jeho krví

25. prosince 2008 v 20:46 Zajímavosti
Finská policie se domnívá, že dopadla zloděje auta, které bylo nalezeno v Seinaejoki severně od metropole Helsinky. K dopadení jí pomohly vzorky DNA z komára, kterého policisté v odstaveném voze objevili.
Policisty napadlo, že komár mohl nasát krev zloděje a podrobila jeho krev testům. Nalezené vzorky lidské DNA je dovedli k muži, kterého už měli v záznamech.
Auto bylo podle agentury AFP ukradeno ve městě Lapua, vzdáleném od Helsinek asi 380 kilometrů, v červnu. Policisté ho nalezli o 25 kilometrů dál o několik týdnů později.
Podezřelý krádež popírá. Tvrdí, že stopoval a řidič nalezeného vozu ho svezl kus cesty. O tom, zda je vzorek získaný z komára dostatečným důkazem pro obvinění, rozhodne prokurátor.

Jak se budí princezny

25. prosince 2008 v 12:23 Filmové pohádky


Po narození královské dcery jedou král s královnou do zpustlé tvrze - v ní žije královnina sestra, už spoustu let odloučena od světa. Když si král vybíral ženu, dal přednost Elišce a zlá Melánie od té doby myslí jen na pomstu - o smíření ani teď nestojí. Pro narozenou dcerušku Růženku vyřkne kletbu: Růženka se má píchnout do prstu, na věky usnout a celé království s ní Růženka roste do krásy a všechny špičaté předměty jsou z jejího dosahu odstraňovány, sama nesmí ani na krok. Pro jistotu jí rodiče, hned jak dosáhne sedmnácti let, seženou ženicha. Je jím princ Jiří ze sousední země, který přijede na námluvy i se svým bratrem Jaroslavem.Sandra

25. prosince 2008 v 10:00 Zpěvačky
Německá zpěvačka, hvězda diskopopu 80. let, nar. 1962, dívčím jménem Sandra Lauer. Jako 12-letá nahrála 1. singl (1974). V letech 1977 - 83 působila ve vokálním triu Arabesque (3 alba).

Po rozpadu " Arabesek " od roku 1985 nastartovala svoji sólovou dráhu songem " Japan Ist Weit " (mimochodem, jde o hit legendárních Alphaville "Big In Japan ", jen v německé verzi).
Sandra ale velký úspěch neměla a tak mohla hovořit o štěstí, že ji pod svá křídla vzal přítel Michael Cretu , s kterým se seznámila během působení v Arabesque.1986 dosáhla Sandra s hitem "In the Heat of the Night" druhé místo na soutěži "Tokyo Song Contest". 7. 1. 1988 se Sandra vdává za Michaela Cretu a stěhuje se s ním na ostrov Ibiza. Od roku 1990 se účastní jako zpěvačka hudebního projektu Enigma (autorem je Michael Cretu). V roce 1995 se jí narodily děti - dvojčata Nikita a Sebastian.Po roce 1985 vydává svůj první singl " SANDRA " . Zpěvák a skladatel Hubert Kemmler z v Německu tehdy slavných Hubert KaH, přišel s nápadem pojmenovat záznam po postavě z bible " Maria Magdalena ". On je také tím, kdo zpívá mužský doprovod v tomhle asi největším Sandřině hitu. " Maria Magdalena " se stane gigantickým úspěchem, v 21 zemích od Jižní Ameriky po Egypt . Umísťuje se na prvních pozicích top 10.V roce 1986 obsadila zpěvačka se songem " In The Heat Of The Night " v písničkové soutěži v Japonském Tokiu druhé místo.
Zpěvačka svou sólovou kariéru sice ukončila, ale její hlas se stal nezaměnitelným v projektu Enigma, který dal dohromady její manžel Michael Cretu. Pro zajímavost, Michael se kromě skládání textů a hudby v 80-tých letech také angažoval coby zpěvák. Jeho nejznámějším hitem je zřejmě " Samurai ".

Sandře v roce 1999 vychází nové dvojalbum " My Favourites" kde se nacházejí její nejznámější hity v remixované podobě a výběr z nejúspěšnějších písniček.A v roce 2002 vyšlo album The Wheel of Time,které bylo něco jako cover verze úspěšních hitů např.Free Love kterou původně nazpívaly Depeche Mode. Od roku 2004 je Sandra opět na výsluní: 2.10.'04 koncert v Drážďanech, v roce 2006 nazpívala duet s DJ Bobem "Secrets of Love" které mělo veleúspěšné ovace nejen v hitparádách a na konci října 2006 vyšlo její další remixové album Reflections,které je velice povedené už zejména proto že jsou všechny písničky znova přezpívané a v novém hudebním kabátě,takže tohle taneční album by Vám rozhodně nemělo chybět.V příštím roce 2007 bude vycházet nové studiové album The Art of Love spolu s novým singlem The Way i Am,a teprve tohle album bude velká bomba,protože zde všechny písničky produkovala Sandra,což nebylo nikdy zvykem,a to není zdaleka vše, Sandra bude zpívat na albu německy,španělsky a dokonce má zaznít i japonština.

Sandra

SandraSandra


Sandra

Sandra

Sandra


SandraSandraSandra


Sandra


Sandra


Michael Jackson údajně umírá a nutně potřebuje transplantaci

25. prosince 2008 v 9:59 Zpěváci
Michael Jackson
Britská média se předhánějí v tom, kdo bude sugestivněji informovat o hrozbě smrti, která údajně visí nad popovou legendou Michaelem Jacksonem. Jako první zveřejnil tuto spekulaci deník The London Sunday Express. Z tohoto média pak většinou čerpala i ta další. Zcela původním zdrojem je ovšem hudební novinář Ian Helperin, který o zpěvákovi píše biografii.
"Michael Jackson trpí ojedinělým onemocněním plic a je blízko smrti," tak zněla hlavní myšlenka reportáže, kterou přinesl britský deník. Jackson prý zcela nutně potřebuje transplantaci plic, avšak jeho zdravotní stav mu jí prý dost možná ani neumožňuje.
Celá reportáž je založená na tvrzení investigativního novináře Iana Halperina, který píše pro uznávaný magazín Rolling Stone. Novinář je držitelem mnoha ocenění, a tak nelze brát jeho tvrzení na lehkou váhu. Novinám sdělil, že u Jacksona lékaři zjistili deficit alpha 1-antitrypsinu, který vede mimo jiné ke vzniku rozedmy plic (emfyzému).

Bratr potíže potvrdil

Podle novináře je stav zpěváka natolik vážný, že mluví jen výjimečně a ještě k tomu ztratil ze zhruba 95 % zrak ve svém levém oku. Jacksonova tisková mluvčí odmítla celou záležitost komentovat, ale podle Jacksonova staršího bratra Jermaina je zpěvákův stav doopravdy vážný.
"Nedaří se mu teď vůbec dobře. Není to dobré období," řekl Jermaine pro televizi Fox News.
Od návratu z Bahrajnu, kde Jackson nějakou dobu v uplynulé době žil, se vyskytuje takřka pouze ve svém pronajatém sídle v Las Vegas, ze kterého takřka nevychází ven.

Čím si ve světě zpestřují vánoční tabuli

24. prosince 2008 v 12:56 Zajímavosti
Aby měla husí pečínka ještě lepší chuť i pěknou barvu, potírala se při pečení na Slovensku sladkou plnotučnou smetanou.
V Německu se jí na Štědrý večer husa nebo kachna, kapr je spíš výjimka.


Husí játra, punč, syrové maso z alky a velrybí kůže s tukem. I tak může vypadat štědrovečerní tabule. Stručný přehled přináčí zvyky a tradiční jídla osmi zemí světa.
Rakousko - nad svařeným vínem vedou punče, ryba je na stole jen ve čtvrtině rodin, stromkem jsou nejčastěji jedličky. Místní specialitou je tzv. kletzenbrot - chléb s křížalami, nejstarší vánoční moučník.
Německo - Němci mají rádi co nejpestřejší baňky ve tvaru zvířat či muchomůrek, ale ozdobami jsou i sláma a sušené ovoce. Ježíšek s červeným kulichem má přes rameno pytel, a když se setmí, vyběhne z lesa a hází dárky do oken. Hlavním chodem večeře bývá častěji husa nebo kachna než kapr.
Francie - děti se dočkají dárků až ráno 25. prosince. Otec Noel přijíždí na saních v noci, balíčky ukládá do bot či punčoch. Jedí se nejčastěji mořské plody, místní specialitou jsou tučná husí játra a jako zákusek je dort ve tvaru polena.
Skandinávie - dárky nosí neposední skřítci. Už od 12. prosince nadělují do boty na okně. V ostatních severských zemích si vystačí se skřítkem jedním. Skřítek v domě dělá nezbednosti, proto ho usmiřují trochou rýžové kaše v misce ve stodole.
Grónsko - pochoutkou je kiviak, syrové maso z alky, ponechané několik měsíců "dozrát" pod kamenem zabalené do tulení kůže, a také mattak, velrybí kůže s vrstvou tuku.
USA - křesťanské Vánoce nejsou jediným svátkem. Patří k nim už i židovská Chanuka a černošská Kwanzaa. Santa Claus přináší dárky až o štědrovečerní noci do ponožky u krbu či stromku. Obvyklým jídlem bývá vařená šunka s bramborovou kaší.
Británie - jídlu vévodí krocan a děti si na dárky musejí počkat až na ráno 25. prosince. K tradici patří i královnin proslov. Byty a domy se zdobí cesmínou, jmelím a břečťanem, protože stálezelené rostliny přinášejí štěstí.
Rusko - Vánoce se slaví na Nový rok s Dědou Mrázem a Sněhurkou, kteří rozdávají dárky. Rusko nyní žije příběhem školačky Dáši z Burjatska, která poprosila v televizním přenosu "strejdu Voloďu (premiéra Vladimira Putina)" o nové šaty, protože rodina žije jen z babiččiny penze. "Dášenko, zvu tě i se sestrou a babičkou do Moskvy k jednomu stromečku. S dárky to zařídíme," slíbil premiér.