Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Vánoční strom v Londýně

24. listopadu 2008 v 20:55 |  Zajímavosti

Londýn zdobí od roku 1947 vánoční strom z Norska


Od roku 1947 dostávají obyvatelé Londýna každoročně darem vánoční strom z Norska jako vyjádření díků za pomoc, kterou Velká Británie poskytla této severské zemi během druhé světové války. Strom samotný, tradiční norská jedle, je vybírán s velkou péčí v lesích kolem Oslo, před Vánoci je poražen a převezen do Londýna. Tam je vztyčen na Trafalgarském náměstí.
Strom je vyzdoben v tradičním norském stylu - tedy osazený pěti stovkami bílých žárovek. Strom bývá obvykle 20 až 25 metrů vysoký, a když se rozsvítí všechny žárovky, působí skutečně monumentálně, a tak není divu, že se stal ikonou londýnských Vánoc.

Rozsvícení stromu

Rozsvícení stromu je slavnostní událost, které se účastní londýnský starosta, jenž tak formálně oznámí příjezd stromu z norských lesů. Letos bude strom na Trafalgarském náměstí rozsvícen ve čtvrtek 4. prosince v 18 hodin. Na náměstí každoročně zůstává do Tří králů.

Zpěv koled

Vánoční strom se stal přirozeným centrem, kolem něhož se točí vánoční dění. Od pondělí 8. prosince do pátku 19. prosince u stromu vystoupí řada pěveckých sborů zpívajících tradiční vánoční koledy. Do Londýna se při této příležitosti sjíždějí skupiny z celé země a zároveň tam probíhají sbírky na dobročinné účely. Všichni jsou vítáni k poslechu - i ke zpěvu. V roce 2007 se u stromu vystřídalo více než čtyřicet pěveckých souborů.


Komentáře

1 Evelin ♥SB♥ | Web | 25. listopadu 2008 v 9:39 | Reagovat

Moc hezká tradice!

U nás budou rozsvicovat strom tuto sobotu, možná na náměstí nakoukneme! Sice to nebude v tak velkém stylu, jako v Londýně, ale koledy budou!

2 Terka SB♥ | Web | 25. listopadu 2008 v 15:32 | Reagovat

Vánoce v Londýně musí být krásné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.