Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Kirsten Dunst

20. listopadu 2008 v 11:56 |  Herečky
KIRSTEN DUNST se narodila v roce 1982 Inez Dunstové, bývalé majitelce galerie, a Klausi Dunstovi, vědeckému výzkumníkovi v oblasti lékařství z New Jersey. Kromě Kirsten se jim narodil také syn Christian ( *1986 ). Rodiče však spolu nežijí už od roku 1987. V roce 1989 se Kirsten s rodinou přestěhovala do Los Angeles, kde se její kariéra začala opravdu rozvíjet. Dnes žije střídavě v New Yorku a Los Angeles.

Svoje první herecké zkušenosti získala Kirsten ve svých 3 letech, kdy začala natáčet televizní reklamy ( např. pro firmu Ford ). Svou první roli ve filmu získala v roce 1989 ve filmu Woodyho Allena "Povídky z New Yorku", kde si ale zahrála jen malou roli. Větší role začaly přicházet ale až v roce 1994. To se Kirsten objevila ve filmu Malé ženy. kde objevila po boku Winony Ryder a Gabriela Byrena. Potom natočila ještě seriál Pohotovost ( 6 epizod ) a film Hamouni. Na konci roku ale přišel konečně první velký trhák - film Interview s upírem, kde objevila po boku opravdových hvězd Brada Pitta a Toma Cruise. Za tuto roli byla také nominována na Zlaté glóby.

Další rok pak pro Kirsten znamenal roli ve filmové pohádce Jumanji, kde se objevila v roli Judy Shepherdové. Pak se na pár let vytratila z velkého světa showbyznysu, aby se do něj v roce 1997 naplno vrátila ve filmech Vrtěti psem, Odvážné srdce a Anastázie. V dalších letech pak následovaly nepříliš úspěšné filmy jako Malí válečníci ( 1998 ), Smrt panen, Čmuchalky ( 1999 ), Lepší společnost a muzikál Holka jako lusk ( 2001 ), kde si zapívala i pár písní na soundtracku. V témže roce ale natočila i úspěšný film Šílená / Krásný, kde si zahrála po boku Jaye Hernandeze.

Ale to už přišel rok 2002 a její doslova životní role - Kirsten totiž ztvárnila roli Mary-Jane ve filmu Spider-Man. V režii Sama Raimiho a po boku Tobeyho Maguira úplně zářila. Odnesla si za ni také několik cen, včetně dvou vítězství na MTV Movie Awards. Objevila se také prozatím ve dvou pokračováních - Spider-Man 2 ( 2004 ) a Spider-Man 3 ( 2007 ). V současné době se také pracuje na čtvrtém a pátém díle, takže se určitě máme na co těšit.

Po prvním filmu o pavoučím muži nabrala její kariéra rychlý postup vzhůru. V roce 2003 natočila po boku Julie Roberts film Úsměv Mony Lisy a v roce 2004 pak další dva filmové hity - komedii Věčný svit neposkvrněné mysli, kde hrála po boku Jima Carreyho a Kate Winslet, a film z tenisového prostředí Wimbledon, kde si zahrála partnerku Paula Bettanyho.

V letech 2005 a 2006 následovaly role letušky ve filmu Elizabethtown ( s Orlandem Bloomem ) a hlavní role ve filmu Marie Antoinetta. V letošním roce se objeví po boku Simona Pegga ve filmu "How To Lose Friends & Alienate People". Film jde do českých kin na konci roku 2008. Na rok 2009 má zatím naplánovaná a roztočené filmy Sweet Relief, Jealous Ghost a All Good Things. Všichni její fanoušci doufají, že se po menších problémech s alkoholem opět vrátila do filmového kolotoče a bude se pravidelně objevovat na stříbrném plátně i v televizi.

V roce 2002 ji časopis People zařadil mezi "50 nejhezčích lidí na světě". Kirsten má německé a švédské předky ( její prarodiče žijí v Hamburgu ) a její přezdívka je Kiki. Její oblíbený obchod je Blue Bag a jako svůj oblíbený televizní pořad uvedla seriál Přátelé. Má kočku Sophie, kterou dostala na narozeniny od Jack Gyllenhaala.
Kirsten Dunst


Kirsten DunstKirsten Dunst


Kirsten Dunst

Kirsten DunstKirsten Dunst


Kirsten DunstKirsten Dunst

Kirsten DunstKirsten Dunst

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.