Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Jak dlouho trvá zamilovanost?

26. listopadu 2008 v 20:32 |  Zajímavosti

Zamilovanost se vším všudy může trvat i desítky letO zamilovanosti a romantické lásce mnozí soudí, že trvá maximálně dva roky, a pak následuje vystřízlivění. Podle týmu psychologů, neurologů a antropologů z New Yorku je to ale mýtus, který lze odborně vyvrátit. Díky magnetické rezonanci mozku se podařilo odhalit, že i páry žijící spolu dvacet let mohou být stále zamilované, a to i takto dlouhou dobu.


Tým neuropsychologů z New Yorku v čele s Arthurem Aronem zjistil, že mozek dvou partnerů žijících v páru jednadvacet let vykazuje stejnou aktivitu jako mozek čerstvě zamilované dvojice.
Všechny sledované páry však patřily do skupiny lidí, kteří i po desítkách let soužití hovořili o tom, že jsou do svého protějšku stále bláznivě zamilovaní. Skenování magnetickou rezonancí to potvrdilo. A zároveň vyvrátilo mnoha vědci přijímanou teorii, že zamilovanost nemůže trvat déle než několik měsíců.

Závěry studie byly publikovány na setkání společnosti Society for Neuroscience ve Washingtonu.

Láska i po dvaceti letech

"Jsme si jisti, že to tak skutečně je. To nám prostě ukázalo skenování mozku. Lidé tohle prostě falšovat nemohou. Spousta výzkumů stále říká, že romantická láska končí po dvanácti či patnácti měsících. Naše studie naznačuje, že to nemusí platit," uvedli autoři profesor Arthur Aron ze State University of New York-Stony Brook a docent Richmond Thompson z Bowdoin College.

"Když se zeptáte lidí na celém světě, jestli romantická láska může trvat, začnou koulet očima a řeknou, že pravděpodobně ne, a mnoho učebnic tvrdí to samé. My jsme dokázali, že se mýlí," tvrdí antropoložka Helen Fisherová z Rutgers University, která na výzkumu spolupracovala.

Páry zamilované stále i po dvaceti letech vnímaly svého partnera jako nejdůležitější věc svého života, neustále požadovaly blízký vztah s ním a napojení na něj a udržování sexuálně živého vztahu.
Komentáře

1 Evelin ♥SB♥ | Web | 27. listopadu 2008 v 16:59 | Reagovat

Moc hezký a zajímavý článek!

2 Lea | 8. ledna 2009 v 22:46 | Reagovat

Něco na tom bude. Taky jsem všude četla, že zamilovanost trvá 2 roky, ale do přítele jsem zamilovaná už 3 a půl a pořád mě to naštěstí nepřechází...;-)

3 petra | 11. prosince 2009 v 12:47 | Reagovat

Kdyby mohl člověk byt zamilovaný pouze dva roky svého života, byl by život by  celkem nudný...Zamilovanost podle mě může trvat celý život,člověk si jen musí vážit toho,co má, což se v mnoha případech nestává. Kdyby už neexistoval tento svazek dvou lidí, pak už by mělo těžko na světě něco smysl... Láska je věčná -TO VÍM!! A PŘEJI KAŽDÉMU,ABY TO NĚKDY V ŽIVOTĚ POZNAL...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.