Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Oldřich Nový

17. září 2008 v 10:33 |  Herci a herečky z 20-40let
Oldřich Nový (* 7. srpna 1899 Praha; + 15. března 1983 Praha) byl český herec, zpěvák a režisér. Ve svých filmových rolích vytvořil typ elegantního světáka. Snad nejznámější je jeho věta z filmu Kristián: "Zavřete oči, odcházím...".

Oldřich Nový se setkával s herectvím od svých dětských let. Jeho otec, herec a režisér Miloš Nový, ho brával s sebou do divadla. Oldřich se vyučil typografem (sazečem), ale když se později začal objevoval v kabaretu jako zpěvák operet, zařídil mu jeho strýc studium herectví u herce Národního divadla Karla Želenského.

V roce 1919 začínal v operetě a činohře v Ostravě. Od roku 1920 působil v brněnském Národním divadle. Tam strávil celkem 16 let. Nejprve jako herec, pak i jako režisér. V roce 1928 uvedl jako režisér úplně nový typ představení - muzikál. V polovině 30. let přesídlil do Prahy, kde otevřel svoje Nové divadlo a začal se také častěji objevovat před filmovou kamerou.

Po obsazení Československa nacisty v roce 1939 začalo těžké období jeho života. Jeho žena Alice Nováková byla Židovka. Nový jí zcela jistě zachránil život, neboť se s ním odmítl rozvést. V roce 1944 byli oba zatčeni a převezení do koncetračního tábora. Po válce se Oldřich Nový k filmu vrátil, ale po roce 1948 se objevoval pouze sporadicky. Těžištěm jeho práce se stalo divaldo, úzce spolupracoval s rozhlasem a občas také s televizí.
Jeho známá píseň z filmu Kristián:
"Jen pro ten dnešní den stojí za to žít,
jen klid svůj tichý mít, víc po ničem netoužit!
Jen pro ten dnešní den a pro úsměv váš
se život změní v sen, ten den, kdy štěstí potkáváš.
Nesmíš se ptát, co bylo včera, bude zítra zas,
jen dnešek uchopit a pochopit, že nejkrásnější sen
je dnešní den..."Komentáře

1 Superholky005 | Web | 26. října 2008 v 20:30 | Reagovat

skvělej herec!!!!!! od něj mám nejraději eva tropí hlouposti to je fakt geniální filmík

2 Evelin ♥SB♥ | Web | 14. ledna 2009 v 9:20 | Reagovat

Eva tropí hlouposti a Kristián  - nezapomenutelné filmy! Moc ráda vzpomínám na nedělní odpoledne, kdy dávali filmy pro pamětníky. Chodívali jsme s rodiči na návštěvu k jedné tetě a tam jsme se vždy společně dívali. Ze začátku mi byly ty staré filmy protivné, ale přišla jsem jim na chuť!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.