Jsou lidé, kteří pro nás znamenají celý svět...
O to těžší je ztratit je a uchovávat jen ve vzpomínkách

Hugo Haas

17. září 2008 v 10:54 |  Herci a herečky z 20-40let
Hugo Haas,*19.2.1901 - 1.12.1968
Zapsal se do povědomí především jako vynikající představitel tzv. konverzačního herectví v rolích divadelních i filmových komických milovníků, středoškolských profesorů a starých mládenců. Absolvent brněnské konzervatoře hrál nejdříve v Národním divadle v Brně, pak v Ostravě a v letech 1924-29 v Městském divadle na Vinohradech. Jeho charakterotvorné umění dozrálo ve 30. letech v činohře pražského Národního divadla, kdy již tíhl k širšímu repertoárovému záběru. Svůj smysl pro jemnou komiku rozvinul v inscenacích K. H. Hilara, J. Frejky a K. Dostala. Z charakterních rolí vynikl v Sokratovi (Nezval: Milenci z kiosku, 1932).
Haasovo herectví je zachováno v řadě filmů, na nichž se kromě svého herectví podílel často i jako scenárista či režisér (Velbloud uchem jehly, Kvočna, Jedenácté přikázání, Dům na předměstí, Poslední muž, Kde se žebrá, Život je pes a řada dalších). V některých filmech hrál i se svou intimní přítelkyní A. Mandlovou. Byl obsazován především do nenáročných komedií, ačkoliv sám tíhl k rolím charakterním.
Jeho herecké umění dokazují právě dvě z jeho filmových postav, které přesáhly hranice konverzačního žánru: obchodník a fotbalový fanoušek Načeradec v přepisu Poláčkova románu Muži v offsidu a doktor Galén z protiválečné hry K. Čapka Bílá nemoc. Obě spojovala Haasova láska a úcta k člověku. Na filmové podobě Čapkovy hry se podílel nejen jako herec (roli dr. Galéna vytvořil již v divadelní premiéře Čapkovy hry v roce 1937), ale i jako scenárista a režisér.
V roce 1939 byl z rasových důvodů propuštěn z Národního divadla a emigrací přes Francii do USA si zachránil život. Ve Spojených státech do roku 1942 hrál divadlo v anglickém jazyce (spolupráce s Erwinem Piscatorem a Bertoltem Brechtem - vytvořil mimo jiné roli Galilea), a od roku 1942 se věnoval už pouze filmu jako herec, scenárista, režisér i producent, jeho činnost však dosud u nás není dostatečně zmapována. Do Československa se už po válce nevrátil (vyjma návštěvu v roce 1968) a od roku 1961 žil ve Vídni, kde hrál v televizi. Vzdor tomu, že mohl doma působit pouze za první republiky, patří Hugo Haas k nejvýraznějším osobnostem moderního českého divadla i filmu.Komentáře

1 MirekČ | Web | 27. února 2009 v 7:46 | Reagovat

To byl aspoň FRAJER!!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.